+1
-0
+1

Kad serga šia liga, žmonės sužino tik po to, kai patiria kaulų lūžius. Remiantis statistika, maždaug 99 proc. sergančiųjų nė neįtaria apie pokyčius, vykstančius jų kauluose. Ligos pradžią nustatyti sunku, nes, iki kol įvyksta lūžis, ligoniams paprastai nieko neskauda. Todėl ši liga vadinama klastinga. Taip, kalbame apie osteoporozę, kuri, žmonijai senstant, tampa epidemija ir kuri sergančiųjų kasdienybę dažnai padaro nepakeliamą tiek, kad net nesinori gyventi.

Visuotinė problema

Osteoporozė yra plačiai paplitusi problema. Pasaulinė sveikatos organizacija ją yra paskelbusi antra didžiąja liga pasaulyje, nes ja serga apie 200 mln. viso pasaulio žmonių. Ligos paplitimas tarp 65–74 m. amžiaus moterų yra 19 proc., o tarp vyresnių nei 85 metų – net 50 proc. Tarptautinio osteoporozės fondo duomenimis, osteoporoze suserga 1 iš 3 vyresnių nei 50 m. amžiaus moterų ir 1 iš 5 tokio amžiaus vyrų.

Anksti diagnozavus ir taikant tinkamą gydymą galima sustabdyti osteoporozę ir apsaugoti nuo pagrindinės ligos komplikacijos – kaulų lūžių.

Atskira problema – sunki, lūžiais komplikuota osteoporozė. Kuomet diagnozavus ligą ir taikant gydymą, osteoporozė toliau progresuoja ir patiriami nauji įvairios lokalizacijos lūžiai (stuburo, riešo, šonkaulių, šlaunikaulio). Skaudžiausia, kad šie žmonės kenčia, netikėdami rasią kur nors pagalbą, nepasiduoda šeimos gydytojų skatinimui gydytis ir šeimos narių pastangoms sudaryti sąlygas tirtis.

Ypač dažna moterims, bet serga ir vyrai

Ši liga pakeičia žmogų, jo dienotvarkę, daug kam sunku susigyventi su šia liga, nes ilgainiui ji paverčia žmogų neįgaliu. Kaulų masės mažėjimas yra pagrindinis požymis. Jam progresuojant, kai kaulai jau nėra tokie tvirti, kad atlaikytų kasdieninės veiklos krūvį, atsiranda ryškiausia ligos klinikinė išraiška – įvyksta kaulų lūžis, o sunkesniais atvejais ir dauginiai lūžiai.

Patys pavojingiausi – šlaunikaulio viršutinės dalies lūžiai. Osteoporoziniai stuburo, riešo ar šlaunikaulio lūžiai yra skausmingi, sukelia deformacijas ir negalią. Paprastai 50–70 metų amžiaus asmenys patiria kompresinius stuburo, distalinės dilbio dalies lūžius, o vyresniems nei 70 metų dažnesni dauginiai kyliniai stuburo slankstelių, šlaunikaulio lūžiai.

Osteoporoze gali susirgti ir jauni žmonės – tai jaunatvinė osteoporozė. Tačiau dažniausiai ja suserga moterys po menopauzės, ji vystosi dėl amžinių pokyčių moters organizme, susijusių su silpnėjančia kiaušidžių funkcija. Tuomet ypač suaktyvėja kaulo ardymas, silpnėja jo atsinaujinimas, sutrinka kalcio apykaita. Nustatyta, jog per pirmuosius 5 metus po menopauzės moterys praranda apie trečdalį savo kaulų masės

Norime pristatyti šią moters istoriją, kuriai teko patirti kelis lūžius. „Neduok sviete, tokia liga“, iš skaudžios patirties sunkiai žodžius renka solidaus amžiaus moteris. Viskas prasidėjo 8 m. po menopauzės, kai ji netyčia pargriuvo. Ši nedidelė trauma baigėsi abiejų rankų dilbių ir stuburo lūžiu. Nuolat teko patirti varginantį nugaros skausmą ir ant patalo praleisti pusantrų metų.

II tipo, arba senatvinę, osteoporozę skatina vitamino D apykaitos sutrikimas ir kalcio pasisavinimo sumažėjimas. Sergant šia osteoporoze, sumažėja kaulų mineralų tankis ir jų kokybė. Senatvinė osteoporozė vienodai dažnai paliečia tiek moteris, tiek ir vyrus.

„Prieš dvejus metus praradau sąmonę ir stipriai susižalojau. Padarius mano stuburo nuotraukas, išaiškėjo, kad 5 ar 7 slanksteliai buvo tiesiogine šio žodžio prasme sutrupėję. Man patvirtino, kad visų bėdų priežastis – osteoporozė. Nuolat teko gulėti ligoninėse, nusilpo raumenys, vaikščioti tapo itin sunku. Išbandžiau įvairius vaistus, bet rezultato nebuvo ir gydytojai nieko gero nežadėjo“, savo patirtimi dalinasi 62 m. vyras.

Vieni iš pavojų – ligos ir vaistai

Osteoporozė gali būti ir antrinė. Tokiais atvejais ji išsivysto sergant ligomis, sutrikdančiomis kaulinio audinio apykaitą, pvz., cukriniu diabetu, reumatoidiniu artritu, tireotoksikoze ir kt. Taip pat ji gali atsirasti ilgiau vartojant kai kurių vaistų, tokių kaip kortikosteroidai, vaistai nuo traukulių, heparinas, ar veikiant toksinėms medžiagoms (pvz., nikotinui, alkoholiui, aliuminiui, ličiui).

Ypač dažnai osteoporozę sukelia ilgalaikis gydymas gliukokortikoidais. Todėl, pavyzdžiui, sergantiesiems reumatinėmis ligomis, kaip reumatoidiniu artritu, osteoporozės priežastis yra tiek pagrindinė liga, tiek ir vaistai, kurie naudojami jos gydyme, kaip gliukokortokoidai.

Tai gali iliustruoti kita istorija.

„Sergu reumatoidiniu artritu, esu smulki, mano sąnariai visai išsikraipę, o skausmai nepakenčiami, – savo bėdomis dalinasi 54 m. inteligentiška moteris. – Gėriau įvairių vaistų nuo šios ligos, taip pat hormonų. Sveikata pablogėjo paskutinius per dvejus metus. Kai patyriau kelių šonkaulių lūžius, buvo nustatyta ir osteoporozė.”

Nugaros skausmai verčia susirūpinti

Tai, kad sergate osteoporoze, gali rodyti nugaros skausmas, jis gali būti epizodinis arba lėtinis. Ūminis skausmas kyla iš karto lūžus slanksteliui, jis gali pereiti įkrūtinės ląstą, pilvo ertmę arba klubus ir smarkiai apriboti judėjimą. Skausmas būna aštrus, sustiprėjantis atliekant mažiausią judesį, trunka 1-2 savaites, po to palaipsniui nurimsta per 2-3 mėnesius.

Pasak vienos moters, ji pirmą kart pajuto labai stiprų nugaros skausmą važiuodama automobiliu, kai šis „pataikė“ į didelę duobę. Kaip parodė tolimesni tyrimai, šio skausmo priežastis buvo dėl didelio stuburo slankstelio kaulinio audinio išretėjimo įvykęs lūžis.

Esant dauginiams kompresiniams stuburo slankstelių lūžiams, lėtinis, nuosaikus arba silpnas skausmas gali būti susijęs su raiščių, raumenų arba jų tvirtinimo vietų užspaudimu.

Dėl skausmo, atsirandančio dėl spaudimo į šonkaulius, klubikaulio skiauterę, tarpslankstelinius sąnarikaulių paviršius, gali stipriai pakumpti nugara ir sumažėti ūgis.

Kita iš ilgą laiką šia liga sergančių moterų sakė, kad rimčiau sveikata ėmė rūpintis tada, kai aplinkiniai ėmė sakyti, jog ji atrodo sumažėjusi.

Kartais dėl dauginių stuburo slankstelių lūžių kūno laikysena pakinta taip, jog osteoporoze sergantis žmogus nebegali atsitiesti, susiformavusi kupra neleidžia atsigulti ant nugaros, o šonkaulių lankai remiasi į klubikaulius, vien tuo sukeldami skausmus.

Dažnai tokiais atvejais ieškoma pagalbos pas nugaros specialistus, neurologus ar neurochirurgus, kai skausmų pagrindinė priežastis gali būti osteoporozė ir jos sukelti stuburo slankstelių patologiniai pakitimai, ir kartais osteoporozei skiriamas per mažas dėmesys.

Į pagalbą – šiuolaikinis gydymas

Sunkia osteoporoze sergantys žmonės būna praradę bet kokią viltį ir net neieško pagalbos. Tačiau per pastarąjį dešimtmetį įvyko daug svarbių pokyčių osteoporozės diagnostikos ir gydymo srityje. Dauguma įprastų vaistų nuo osteoporozės priklauso kaulo ardymą slopinančiai vaistų grupei, t. y. stabdomas per daug aktyvus kaulo ardymas. Slopinant kaulo ardytojus, galima sustabdyti osteoporozės progresavimą. Bet ar visada to pakanka? Yra atvejų, kad, nepaisant kaulo ardytojų slopinimo, kaulų būklė toliau blogėja ir patiriami nauji lūžiai.

Neseniai atsirado naujas, ypač veiksmingas vaistas, skiriamas sunkiai ir lūžiais komplikuotai osteoporozei gydyti. Šis vaistas skatina kaulų statytojus dirbti aktyviau ir „statyti“ naują kaulą, skirtingai nei įprasti vaistai. Tai – tikras perversmas osteoporozės gydymo srityje. Gydymo kursas juo nepertraukiamas, trunka 24 mėnesius, švirkščiant kasdien į pilvo ar šlaunies poodį, ir gali būti skiriamas tik kartą per gyvenimą.

Tie sergantieji, kuriems yra specialistų (endokrinologų ar reumatologų) patvirtina sunki ir lūžiais komplikuota osteoporozė, gali būti gydomi šiuo vaistu. Gydymas yra kompensuojamas Valstybinės ligonių kasos.

Nors osteoporozė – daugiau moterų liga, tačiau vaistas tinkamas ir vyrų sunkiai osteoporozei gydyti, taip pat tiems, kurie kaulų stiprumo neteko dėl ilgalaikio gydomo gliukokortikoidais.

Bijantiems injekcijų – paguoda –vaistas leidžiamas į pilvo odos raukšlę, o speciali švirkštimo priemonė procedūrą padaro lengvą ir neskausmingą. Jis primena kišeninį rašiklį, yra labai aiškios instrukcijos, kaip nustatyti reikiamą dozę. Kaip sako jau vartojantys šį vaistą, „tai tikrai labai nesudėtinga ir, svarbiausia – neskausminga!”

***

Didžiausiuose Lietuvos miestuose gydymo įstaigose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje) yra galimybė gydytis ypač veiksmingu kaulų tvirtumą atkurian¬čiu vaistu, ir gydymą kompensuoja Valstybinė ligonių kasa. Išsamesnės informacijos apie ligos gydymą galima teirautis telefonu 8 800 40 405.

Osteoporozės pasekmių statistika
•   Pasaulyje vyresniems nei 50 m. amžiaus vyrams ir moterims dėl osteoporozės kasmet įvyksta 2,5 mln. kaulų lūžių.
•   Kas 30 sekundžių vienam ES šalių gyventojui įvyksta kaulo lūžis.
•   Vienas ar keli osteoporozės nulemti lūžiai įvyksta apie 40 proc. moterų ir 13 proc. vyrų.
•   Prognozuojama, kad iki 2050 m. šlaunikaulių lūžių skaičius pasaulyje padidės iki 6,26 mln.
•   Per pirmuosius mėnesius po patirto šlaunikaulio lūžio net 15–20 proc. žmonių miršta, 50 proc. tampa neįgalūs, o 25 proc. reikalinga nuolatinė slauga. Tai nulemia labai dideles gydymo sąnaudas.

Ar žinote, kad:
• Osteoporoze gali sirgti ne tik vyresnio amžiaus žmonės – ji gali smogti bet kokio amžiaus asmenims
• Baltiesiems ir azijiečiams rizika susirgti osteoporoze yra didesnė
• Riziką didina kava ir alkoholis
• Pagal statistiką, vienas iš dviejų moterų ir vienas iš keturių vyrų gali patirti osteoporozinius kaulų lūžius per savo gyvenimą
• Vyrai linkę susirgti osteoporoze 10–15 metų vėliau nei moterys
• Nevisada įprastas osteoporozės gydymas yra veiksmingas
• Sunki osteoporozė – tai dauginiais lūžiais komplikuota osteoporozė, labai pabloginanti gyvenimo kokybę ir didinanti invalidumą
• Yra vaistų, kurie ne tik sustabdo osteoporozės vystymasį, bet ir atstato visiškai naują kaulą

Parengė Jurgita Pranskienė

Klastinga liga – lūžis po lūžio. Ar galima padėti?

Osteochondrozė

reumatas/4433″>Reumatas