Moters kūnas lėtai susivynioja į kamuolį, po to išsitiesęs vėl įgauna neįprastą formą. Tokias žmogaus kūno deformacijas galima pamatyti cirke, į areną išėjus akrobatei. Jai tikriausiai niekada neskaudėjo sąnarių… – atsidūsta ne vienas žiūrovų eilėje. Šiandien sąnarių ligos ir jų sukeliamas skausmas žinomas daugeliui – jis trikdo ne tik vyresnio, bet ir jaunų darbingo amžiaus žmonių gyvenimą.

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Reumatologijos klinikos vadovės doc. dr. Astos Baranauskaitės, sąnarių ligos skirstomos į sąnarių uždegimus (artritus) ir degeneracines sąnarių ligas, kuriomis sergant pirmiausia nukenčia sąnario kremzlė.

Kodėl skauda sąnarius?

Dažniausiai skausmą sukelia kelio arba klubo artrozė, stuburo pakitimai. Artrozė labai paplitusi. Ja serga beveik pusė vyresnių nei 60 metų žmonių. „Šios ligos atveju pakitimai prasideda kremzlėje, o skausmo priežastis yra palaipsniui atsirandanti sąnario deformacija, kaulinės išaugos, sąnario kapsulės tempimas. Pradinis ligos simptomas yra skausmas, sąnario sustingimas. Žmogui sergant daugelį metų, vėliau atsiranda funkcinių sutrikimų – darosi sunku eiti, įprastai dirbti“, – pasakoja gydytoja reumatologė dr. A.Baranauskaitė.

Skausmai žmones dažnai kankina ir dėl šalia sąnario esančių audinių pakitimų – sausgyslių, tepalinių maišelių ligų. Dažnai tai būna susiję ir su neadekvačiu fiziniu krūviu, mažomis ar didesnėmis traumomis.

Pasak patyrusios gydytojos, skausmo priežastis gali būti ir mikrobų sukelta infekcija. Tuomet sąnarį pradeda labai skaudėti, jis patinsta, krečia šaltis, pakyla temperatūra. Tokiu atveju savarankiškai gydytis negalima, būtina kreiptis į specialistą.

Sąnarių ligomis dažniau serga moterys po menopauzės. Tam įtakos turi lytinių hormonų pokyčiai. Ypač šio amžiaus moterys kenčia dėl osteoporozės (kaulų išretėjimo), nes šios ligos pažeisti kaulai, ypač dilbis, stuburo slanksteliai, šlaunikaulių kaklelis, greičiau lūžta.

Be to, kaip ir išvaizdą, taip ir polinkį sirgti kai kuriomis ligomis paveldime iš savo tėvų. Tad jei sąnariai yra silpni iš prigimties, jų sveikata turime rūpintis nuo ankstyvos jaunystės.

Kaip malšinti skausmą, uždegimą?

Artrozė „pėdina“ pamažu. Iš pradžių žmogui sąnarius dažniausiai skauda iš ryto, kol jis atsikelia ir išsijudina, taip pat baigiantis dienai, kai kojos pavargsta. Ligai progresuojant, kojas pradeda skaudėti dažniau, pakeliamas vis mažesnis fizinis krūvis. „Vėlyvoje artrozės stadijoje skausmas nenurimsta nei dieną, nei naktį – tuomet ir vaistai neefektyvūs – pagalbos tenka ieškoti pas traumatologą“, – teigia gydytoja.

Atsižvelgiant į diagnozę, sąnarių ligos gydomos nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo arba steroidiniais hormonais, citostatikais, kraujagysles plečiančiais ir mikrocirkuliaciją gerinančiais preparatais – visus juos turi skirti gydytojas.

Šiuolaikiniai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (kaip, pavyzdžiui, vienas iš daugelio tokių, meloksikamas, vaistinėse parduodamas pavadinimu Movalis) veikia efektyviai ir yra saugūs, t.y. turi palyginti mažai šalutinių poveikių. Tai ypač aktualu vartojant vaistų ilgą laiką, kaip yra sąnarių ligų atveju. Šie vaistai mažina skausmą ir uždegimą, slopindami biologiškai veiklių medžiagų prostaglandinų sintezę uždegimo židinyje.

Jei skausmą sukėlė trauma, skausmas yra tik signalas apie įvykusią katastrofą sąnaryje, tad patartina kreiptis į chirurgą.

Skausmui ir uždegimui aprimus, ligoniui padeda gydomoji mankšta, sąnarius būtina išjudinti. Tačiau kiekvienam turi būti sudaromas individualus planas. Bet kuriuo atveju gydymą skiria kvalifikuotas kineziterapeutas.

Sergant sąnarių liga, svarbu nuolat stiprinti raumenis. Visada geriau jaučiasi tas, kuris juda, mankštinasi ar saikingai sportuoja nei kasdien tysantis ant sofos. Be to, mažiau judėdamas žmogus priauga svorio – tai papildomas krūvis sąnariams. Tada didėja rizika susirgti artroze ir kai kuriais sąnarių uždegimais.

Laiku gydykimės, nekentėkime skausmo ir būsime lankstūs it akrobatai!

***

5 priesakai

•   Sąnariams reikia šilumos. Jei lauke šalta, drėgna, aukitės šiltą ir patogią avalynę, neužmirškite pirštinių, storesnių kojinių.
•   Mankštinkitės, jei sąnario skausmas nėra stiprus. Neviršykite savo galimybių, nes per didelis fizinis krūvis gali ir pakenkti – jį patartina didinti pamažu.
•   Neleiskite sąnariams sustingti: žiemą lankykitės baseine, vasarą dažniau plaukiokite atviruose vandens telkiniuose.
•   Venkite riebaus maisto, nes nuo jo gali padidėti kūno masė, o tai –papildomas ir nereikalingas krūvis sąnariams.
•   Jei sąnarius ėmė mausti, nelaukite, kol skausmas bus nepakeliamas. Kreipkitės į gydytoją, jis parinks tinkamiausią gydymo būdą.

Diana Šležienė

Lankstūs it akrobatai

Artrozė

Judėjimo sistemos ligos