+14
-5
+9

Kaip ir kodėl tulžies pūslėje susidaro akmenys, ne vienam sukeliantys skausmo priepuolius? Kokiais būdais gydoma ši liga, kaip jos išvengti? Kaip šio organo netekimas atsiliepia gyvenimo kokybei? Kas bus atlikus operaciją, ar išnyks ilgą laiką varginę nemalonūs pojūčiai? Kaip pasikeis gyvenimo būdas, ko reikės vengti, o ką rinktis? Kokie pagrindiniai gyvenimo po tulžies pūslės pašalinimo apribojimai? Tokie ir panašūs klausimai iškyla beveik kiekvienam, laukiančiam tulžies pašalinimo operacijos.

Anksčiau akmenukus mėginta skaldyti, tirpdyti

Anksčiau buvo mėginimų akmenis tirpinti vaistais, bet šis būdas efektyvus tik vienu atveju – kai akmenukai susiformavę nėštumo metu ir nėra pakankamai sukietėję. Po gimdymo juos tirpinant vaistais, rezultatai patenkinami.

Prieš 12–13 metų mėginta akmenukus skaldyti ultragarsu, o paskui ištirpinti tulžies rūgščių preparatais. Tačiau metodas neprigijo dėl dažnų komplikacijų – skeveldros įstrigdavo tulžies latakuose, užkimšdavo juos, sukeldavo mechanines geltas, pankreatitus.

Akmenis mėginta tirpinti ir punktuojant tulžies pūslę, vietiškai leidžiant vaistus. Bet ir šis būdas nedavė tokių rezultatų, kokių tikėtasi.

Dabar prioritetas teikiamas laparoskopinei chirurgijai – laparoskopinei cholecistektomijai, kurios metu tulžies pūslė specialiu aparatu pašalinama pro nedideles skylutes pilvo sienoje. Tačiau kartais tenka atlikti cholecistektomiją atveriant pilvo ertmę. Šis metodas taikomas, kai tulžies pūslėje yra didelių akmenų, taip pat esant tulžies pūslės akmenligės komplikacijoms.

Diskomfortas po operacijos

Kaip pakeičia gyvenimo kokybę tulžies pūslės pašalinimas? Gydymas ir prognozė priklauso nuo klinikinių požymių, priepuolių dažnumo, tulžies pūslės pažeidimo ir kitų kriterijų. Kita vertus, tulžies akmenlige sergančiųjų savijauta pagerėja koregavus gyvenseną ir, svarbiausia, – dietą. Tai, ar pacientas po operacijos jausis gerai, ar ir toliau skųsis diskomfortu, galima prognozuoti jau iki operacijos. Tiems pacientams, kurie ne tik serga tulžies pūslės akmenlige, bet skundžiasi ir skrandžio motorikos sutrikimais, – šie sutrikimai išliks ir po operacijos. Jei iki operacijos vyravo tik skausmo sindromas – galima prognozuoti, jog vėliau ligonis jausis gerai, virškinamasis traktas prisitaikys prie tulžies pūslės netekimo.

Kaip keičiasi mityba išoperavus tulžies pūslę?

Dažnai žmonės, kentę tulžies pūslės akmenligės priepuolius, turėję vengti riebių, aštrių maisto produktų, mano, kad iškart po cholecistektomijos galės valgyti viską ir tiek, kiek širdis geis. Deja, bet taip nebus. Pagrindinė tulžies pūslės funkcija yra kaupti kepenų gaminamą tulžį, kuri patenka į dvylikapirštę žarną tuomet, kai mes valgome, ir padeda virškinti riebalus. Ją pašalinus, tulžis neturi kur kauptis ir išteka į dvylikapirštę, todėl dažnai pirmaisiais mėnesiais po cholecistektomijos galima tikėtis virškinimo sutrikimų, ypač nesilaikant mitybos režimo – viduriavimo, pilvo pūtimo ar nemalonių pojūčių pilve.

Ką galite ir ko ne dėti ant savo pietų stalo?
•   Valgyti reikia mažais kiekiais, tačiau dažnai (4–5 kartus per dieną).
•   Sumažinkite druskos kiekį maiste. Prisiminkite, kad itin daug druskos turi pirkti gaminiai – duona, dešros, padažai ir kt.
•   Valgykite daug daržovių ir vaisių (daugiau nei 400 gramų per dieną). Dauguma jų turėtų būti švieži.
•   Labai svarbu vengti riebaus maisto. Ypač kenksmingi gyvuliniai riebalai, riebaluose keptas maistas. Galima suvartoti nedaug augalinio aliejaus (tačiau jį reikia pilti ant salotų, o ne jame kepti). Geriausia valgyti liesą mėsą – jautieną, paukštieną, žvėrieną, tačiau ne keptą ir ne rūkytą. Tinka ir žuvis, tačiau jos taip pat nederėtų kepti riebaluose.
•   Venkite saldumynų, mielinių ir riebių kepinių. Vietoj jų tinka juoda grūdėta duona, košės, makaronai.
•   Pieno produktai taip pat turėtų būti liesi – jogurtai, liesa varškė, liesas sūris. Reikėtų vengti riebios grietinės, sviesto ir kitų riebių produktų.
•   Nerekomenduojama valgyti žirnių, pupelių, lęšių (pastarieji didina dujų kaupimąsi žarnyne), baltagūžių kopūstų.
•   Vengti ridikų, ridikėlių, ropių, svogūnų, aštrių prieskonių, garstyčių, grybų.
•   Venkite labai šalto, labai karšto, aštraus maisto.
•   Venkite alkoholio, sirupų, nepiktnaudžiaukite kava, saldžiais gėrimais.

Praėjus keletui mėnesių po operacijos, jeigu nebuvo pooperacinių komplikacijų ir virškinimo sutrikimų, rekomenduojamas sveikas maistas. Tačiau reikėtų prisiminti, kad, renkantis seniai nevartotą, naują patiekalą ar produktą, reikia stebėti, kaip jį toleruoja organizmas, todėl valgyti nedideliais kiekiais.

Gydytoja rezidentė Lina Mozūraitė Pokyčiai ant jūsų stalo po tulžies pašalinimo