„Svarbiausia, ką aš norėčiau pabrėžti, yra tai, kad, jei randas keistas, neramina, turite pasirodyti chirurgui, geriausia – plastikos chirurgui, jis įvertins jo būklę,“ – teigia Šiaulių miesto Respublikinės ligoninės Plastinės chirurgijos skyriaus vedėjas plastikos chirurgas Gintaras KARALEVIČIUS

Daugiau ar mažiau matomi

Randas – tai natūralus organizmo atsakas į trauminį odos pažeidimą. O koks jis bus, pasak plastinės chirurgijos specialisto, priklauso nuo daugelio veiksnių – odos spalvos, traumos pobūdžio (ar tai operacinis pjūvis, ar nudegimas, nubrozdinimas ir pan.), paveldimumo, buvusios infekcijos gijimo metu, medikamentų vartojimo, kitų ligų, rūkymo, lokalizacijos.
Nemaža problema yra rūkymas. Rūkančiajam žaizdos gyja lėčiau, nes blogesnė kraujotaka. Viena surūkyta cigaretė spazmuoja kraujagysles valandai. „Pagalvokite, jei žmogus per dieną surūko dešimt cigarečių, žaizdos gis trečdaliu lėčiau, – teigia specialistas. – Dėl to mes prašome, kad nors porą savaičių iki operacijos žmogus nerūkytų. Būna, kad po jos meta rūkyti visiškai. Nors tuo galime padėti žmogui“..
Randas būna mažiau ar daugiau matomas. Jei pjūvis pataikomas į natūralias odos raukšles, randas bus matomas mažiau. Rando matomumui reikšmės turi ir daug kitų veiksnių, pvz., žmogaus amžius. Jei operacija atliekama vaikučiui iki 2 metų, tai audiniai yra plastiški, jie greitai atsikuria, ir randai būna švelnesni. Jei operuojamas vyresnis nei 60 metų žmogus, audiniai jau yra senstelėję, organizmo atsakas į traumą stipresnis, taigi ir randai bus matomesni. Dar rando matomumas priklauso nuo jo vietos. Sakykime, veidas atrodo tokia matoma randams vieta, tačiau chirurginiu atžvilgiu tai yra vieta, kur randus galima paslėpti.
„Dažnai susiduriu su nudegimais. Žmonės prašo panaikinti nudegimų randus. Deja, tai neįmanoma, juo labiau kai randai įsisenėję. Žmonėms belieka tik susitaikyti“, – sako gydytojas.

Keloidiniai ar hipertrofiniai randai

Randai paprastai skirstomi į hipertrofinius, keloidinius bei atrofinius.
Hipertrofinis randas – išvešėjęs iškilus randas, neperžengiantis pirminio odos pažeidimo (žaizdos) ribų.
Keloidinis randas – išvešėjęs, iškilus, dažnai jautrus randas, peržengiantis pirminio pažeidimo ribas, išplitęs į sveiką odą.
Akcentuotina, kad hipertrofinis randas, laikui bėgant, linkęs regresuoti, to negalime pasakyti apie keloidinį.
Atrofinis randas – įdubęs ir išsiplėtęs.
Pirmuosius mums žinomus keloidinių randų aprašymus randame Smito papiruse (2000 m. prieš Kristų). XIX a. pradžioje Apibert pirmasis įvedė terminą „cheloide“, graikiškai chele reiškia „krabo žnyplės“.
Keloidiniai ir hipertrofiniai randai gali susiformuoti bet kurios rasės atstovams, tačiau dažnesni tamsesnės odos žmonėms. Didelio skirtumo tarp lyčių randų susidarymo požiūriu nėra. Nemažą reikšmę turi ir paveldimumas. Pasak specialisto, jei jūsų tėvams po operacijų ar traumų buvo keloidinių randų, tai tikrai didelė tikimybė, kad ir jums jie gali formuotis. „Todėl tikrai rekomenduočiau po operacijų, nudegimų ar kitų traumų naudoti randų profilaktikos priemones,“ – teigia G.Karalevičius. Pavojingiausias amžius formuotis randams – tai laikotarpis tarp 10–30 metų.
Yra kelios kūno sritys, kuriose keloidiniai ar hipertrofiniai randai susiformuoja dažniausiai: tai krūtinkaulis, viršutinė nugaros dalis, pečiai, apatinė veido ir kaklo dalis.

Gydymo priemonės

Pastaruoju metu atsiranda vis naujų randų gydymo priemonių, tačiau pagrindiniai lieka tradiciniai – kortikosteroidų injekcijos, silikono pleistrai ir chirurginis gydymas.
Į randą galima suleisti hormoninių vaistų – tai, anot gydytojo, efektyviausias gydymas, aišku, vaistų neperdozuojant. „Kad pasiekčiau kosmetiškai gerų rezultatų, geriau kelis kartus pakartoju, kad iš karto nepersistengčiau“, – teigia vedėjas. Chirurgas pažymi, kad kortikosteroidų injekcijas turi atlikti patyręs gydytojas, nes gali būti įvairių komplikacijų: poodžio audinių atrofija, hipopigmentacija, telangiektazijų.
Chirurginė rando korekcija pasižymi gerais pirminiais rezultatais, literatūros duomenimis, jos efektyvumas siekia 50–100 procentų. Paminėtini ir kiti gydymo metodai: krioterapija (lieka pigmentiniai pakitimai), spindulinė terapija (galimas supiktybėjimas, pigmentacijos sutrikimai), lazerio terapija.
Vienas iš naujų metodų – į raumenis po randu yra suleidžiama botulino toksino. Jis susilpnina raumenų susitraukimą, todėl mažiau tampomas randas ir geresni gydymo rezultatai. „Tai ypač efektyvu veido srityje. Kita procedūra, kurią aš atlieku – tai riebalų injekcijos po randu, kad išvengtumėme recidyvų po randų plastikos“, – teigia specialistas.
Randams gydyti yra tepalų, specialių pleistrų, kompresinė terapija (rando spaudimas). Gali būti kompleksinis gydymas, randų šlifavimas. Šiuo metu bandoma randus gydyti įvairiais lazeriais, tačiau jų poveikis, anot specialisto, kaip ir šalutiniai poveikiai, skirtingi. Pavyzdžiui, CO2,Nd:YAG efektyvumas yra 60–70 procentų, tačiau dažni recidyvai (53–100 procentų); pulsinio dažų lazerio efektyvumas – 57–83 proc., tačiau gali likti ilgalaikis paraudimas.
Patogu yra ir kompresinė terapija. Jos pagrindinis veikimas – randus spaudžia specialūs įtvarai ar rūbai. Naudojami ir poliuretano pleistrai, preparatai su svogūnų ekstraktu, tepalai su A ir E vitaminais.
Efektyvus, paprasčiausias ir patogiausias gydymo būdas – silikoniniai pleistrai ar silikono gelis. Pasak gydytojo, šis būdas praktiškai neturi šalutinio poveikio. Kartais gali būti nedidelis odos paraudimas, niežėjimas.
Silikonas randams gydyti naudojamas nuo 1983 metų. Nors jo efektyvumas randams naikinti neginčijamas, tačiau tikslus veikimo mechanizmas nenustatytas. Pats silikonas pro odą nesirezorbuoja. Manoma, kad jis gali sukurti elektrostatinius krūvius, dėl kurių poveikio vyksta rando regresija. „Aš savo praktikoje silikoninius pleistrus ar gelį skiriu profilaktiškai po daugumos procedūrų, jei yra nors mažiausia galimybė hipertrofiniam ar keloidiniam randui susidaryti. Šį gydymo metodą naudoju nuo 1996 metų,“ – sako G.Karalevičius.
Susiformavęs naujas randas, gydomas silikono pleistru ar geliu, tampa minkštesnis, lygesnis, mažiau niežti ir plyšinėja.
Silikono terapiją gydytojas rekomenduoja pradėti praėjus savaitei po operacijos ar sužeidimo ir naudoti apie aštuonias savaites, po to reikia spręsti dėl tolimesnio gydymo. Anot gydytojo, šiuo metu praktiškai geriausias randams gydyti ir profilaktikai yra gelis Dermatix
Silikono terapija neretai skiriama ir kompleksiniam gydymui; pvz., derinant su kortikosteroidų injekcijomis. Šie gydymo būdai kartu puikiai sustiprina vienas kitą.
Chirurginiu būdu randai koreguojami, jei jie yra sąnarių srityse ir riboja jų funkciją, plyšinėja. Įprastai rando plastika atliekama ne anksčiau kaip po šešių mėnesių po susiformavimo.
Specialistas jau dešimt metų atlieka nelygių (dažniausiai po nudegimų) randų lyginimo radiochirurginiu būdu procedūras. Jų metu pašalinamas randinis audinys ir leidžiama iš naujo epitelizuoti.
„Pacientai į mane kreipiasi ne tik dėl keloidų hipertrofinių randų, bet ir dėl nepageidaujamos randų formos,“ – sako plastikos chirurgas. Jei randas eina skersai odos raukšlės, jis bus ypač pastebimas. Plastinės operacijos metu galima keisti rando formą, kryptį – taip paslepiant randą.
 

Justė GAUDINSKAITĖ
 
Randų šalinimas: naujausios ir seniai išbandytos priemonės