+1
-0
+1

Tie, kurie žino rinosinusito „skonį“, jo nepamirš niekada – skauda akis, galvą, vargina sunkus alsavimas, išskyros iš nosies, kankina silpnumas, nuovargis, nuolatinė nedidelė temperatūra. Dar nemaloniau naktį – kvėpuoti pasidaro dar sunkiau, sutrinka miegas. Sinusito gydymas trunka ilgą laiką, jis gali kartotis, tad kyla natūralus noras – operuoti! Tačiau ar visada to reikia? Gal geriau apsišarvuoti kantrybe ir gydyti?

Susergama peršalus

Rinosinusitas yra nosies ir sinusų – kaukolės kauluose esančių ertmių – gleivinės uždegimas. Jis dažniausiai vargina paauglius ir vidutinio amžiaus žmones. Rinosinusitu gali sirgti ir bet kurio amžiaus vaikai.
Dažniausiai rinosinusitu susergama peršalus. Susirgimų itin pagausėja keičiantis orams, ypač žiemą, kai temperatūra per kelias dienas svyruoja dešimčia laipsnių.

Žmogaus nosies ir sinusų gleivinė per parą pagamina apie pusantro litro gleivių, kurios iš sinusų patenka į nosies ertmę, nosiaryklę, net skrandį. Kai peršąlame, gleivių išsiskiria dvigubai daugiau. Sutrikus jų nutekėjimui ir patekus bakterijoms, jos pradeda daugintis ir ima kauptis pūliai. Jie spaudžia sinusų sieneles, todėl veido, kaktos srityje gali būti jaučiamas skausmas, kuris ypač sustiprėja pasilenkus. Paprastai rinosinusitas yra užsitęsusios slogos padarinys. Dažnas simptomas yra uoslės susilpnėjimas ar netekimas. Tai ūminio rinosinusito simptomai. Kodėl sergama lėtiniu rinosinusitu?

Manoma, kad vienas sinusitą predisponuojančių veiksnių – nusilpęs imunitetas. Kai kuriuos žmones nuolat kamuoja sinusų infekcijos dėl to, kad yra kaulinės nosies landų deformacijos, siaurinančios nosies landas, polipai, blokuojantys sinusų angas, vargina alergija, nesveiki dantys ar kt. veiksniai.

Vaistus skiria gydytojas

Jei ligos simptomai nėra sunkūs ir trunka tik keletą dienų, galima gydytis namuose vaistininko rekomenduotais vaistais. Tačiau, jei simptomai ryškėja, geriausia kuo greičiau kreiptis į gydytoją, jis apžiūrėjęs paskirs tinkamą gydymą.

Gydant sinusitą dažnai skiriami antialerginiai vaistai, nes alerginės reakcijos yra vienas iš mechanizmų, palaikančių uždegiminį procesą ir rinosinusito išsivystymą. Pastaruoju metu medikai atsisako anksčiau buvusio populiaraus gydymo – sinusų šildymo: manoma, jog tai pagerina sąlygas bakterijoms daugintis sinusuose.

Jeigu vargina stiprus galvos skausmas, iš nosies bėga pūlingas sekretas, nepaisant gydymo, simptomai nemažėja per penkias dienas ar yra sunki ligos eiga, skiriama antibiotikų. Pasijautus geriau, nutraukti antibiotikų kurso negalima, nes infekcija gali vėl recidyvuoti, o liga paūmėti. Tuomet galimos rinosinusito komplikacijos. Tad, dažnai kartojantis sinusitui, reikia išsiaiškinti veiksnius, galinčius nulemti dažną sirgimą. Tokiu atveju gali prireikti operacijos, kurios metu tiesinama nosies pertvara, šalinami polipai, platinamos natūralios sinusų angos ir kt.

Komplikacijos pavojingos

Rinosinusito sukeltos komplikacijos labai pavojingos – jos gali žmogų suluošinti ar net būti mirties priežastimi. Komplikuotis gali tiek ūminis, tiek lėtinis rinosinusitas. Infekcijai iš sinusų patekus į akiduobę, gali išsivystyti akiduobės minkštųjų audinių uždegimas, kaulinės sienelės pažeidimas ar pūlinys arba akiduobės pūlinys.
Kai infekcija iš sinusų patenka į kaukolės ertmę, gali susiformuoti pūlinys palei smegenų dangalus, meningitas, smegenų ar smegenėlių pūlinys ir kt. komplikacijos. Ligonis turėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją otorinolaringologą, jei jam, sergant sinusitu, atsirado šie simptomai: akių vokų patinimas, vokų paraudimas, akies obuolio pastūmimas, dvejinimasis, regėjimo susilpnėjimas, akies obuolio judrumo sutrikimas, ūminis vienpusis ar abipusis kaktos skausmas, kaktos audinių paburkimas, atsiranda stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas. Tuomet galima įtarti komplikacijas. Greičiausiai komplikacijos išsivysto žmonėms, kurių organizmas yra nusilpęs.

Operuoti ar ne?

Į šį klausimą atsako Kauno medicinos universiteto Ausų, nosies gerklės ligų klinikos gydytoja Aurelija Vegienė.

Kada rekomenduojama operuoti sinusitą?

Sinusai operuojami, kai diagnozuojamas komplikuotas rinosinusitas (intrakranijinės komplikacijos, akiduobės komplikacijos ir kt.), medikamentinis gydymas būna neefektyvus arba dėl įvairių priežasčių negalima gydyti vaistais. Taip pat rekomenduojamas chirurginis rinosinusito gydymas, kai nustatomi kaktinio sinuso uždegimo simptomai. Kitais atvejais sprendžiama individualiai.

Kokie tyrimai atliekami prieš operaciją?

Jei planuojamas chirurginis gydymas, atliekamas endoskopinis nosies tyrimas, veido daubų kompiuterinės tomografijos tyrimas bei bendrą organizmo būklę įvertinantys tyrimai (kraujo, šlapimo, kraujo krešėjimo, biocheminiai kraujo, elektrokardiograma).

Ar reikia skubėti operuoti? Ar įmanoma išvengti operacijos gydant vaistais ar kitomis priemonėmis?

Skubėti operuoti reikia ūmiais komplikuotais atvejais. Kai ūminis rinosinusitas nėra komplikuotas, gydoma konservatyviai ir gydymas dažniausiai yra efektyvus. Lėtinio nekomplikuoto rinosinusito atveju dėl indikacijų chirurginiam gydymui sprendžiama individualiai. Įprastai, jei medikamentinis gydymas veiksmingas, operacijos gali neprireikti arba tinkamas gydymas gali nutolinti jos laiką. Tai sprendžia gydytojas otorinolaringologas.
 

Parengė Dangė Kybartaitė
 
Rinosinusitas: operuoti ar ne?