+1
-0
+1

Kraujas yra skystas organizmo audinys, lemiantis visas jo gyvybines funkcijas. Jis po visą kūną išnešioja įvairias medžiagas ir šilumą, atlieka apsauginę organizmo funkciją. Kad kraujas galėtų visavertiškai atlikti savo darbą, o mes jaustumės sveiki ir energingi, svarbu gauti pakankamą kiekį kraujodarai reikalingų maisto medžiagų. Ši tema ypač aktuali tampa pavasarį, kai ne vienas pajuntame, kad tiesiog pritrūkstame jėgų džiaugtis pirmąją šilta saulute ir bundančia gamta.

Apie mažakraujystę

Nuovargis, silpnumas, mieguistumas, galvos svaigimas, širdies plakimas, odos ir gleivinių blyškumas, lūžinėjantys nagai, slenkantys plaukai, sausa oda – būdingiausi mažakraujystės signalai, reiškiantys, kad organizme trūksta kraujo gamybai reikalingų maisto medžiagų. Dažniausia – geležies stokos mažakraujystė. Ja susergama, kai kraujyje sumažėja hemoglobino, svarbios eritrocitų sudedamosios dalies. Eritrocitų gamybai kaulų čiulpuose reikia įvairių medžiagų, tarp jų vitamino B12 ir vitamino C, folio rūgšties, tačiau ypač svarbi geležis. Ji būtina organizmo deguonies apykaitai, kiekvienai gyvai ląstelei. Šio mikroelemento netenkama prakaituojant, šlapinantis, dėl lėtinio kraujavimo (iš virškinamojo trakto, genitalijų). Jei medžiagų apykaita nesutrikusi, o mityba visavertė, prarastą geležies kiekį organizmas kompensuoja pasiimdamas iš maisto. Vidutiniškai geležies pasisavinama apie 1,5 mg per dieną, kai jos trūksta, daugiau – iki 2–2,5 mg. Mililitre kraujo yra apie 0,5 mg geležies, todėl, jei kasdien netenkama 2 ml kraujo, su maistu pakankamai jos gauti labai sunku.

Geležies pasisavinimą gali trikdyti skrandžio bei žarnyno ligos, infekcijos ir kt. Nepakankamai gaunant su maistu, organizmas geležį pasiima iš sukauptų atsargų kepenyse, kaulų čiulpuose, raumenyse, limfinėje sistemoje. Jei ištuštėja ir šis „sandėlis”, audiniams pradeda stigti deguonies, kenčia svarbiausi gyvybiniai organai – smegenys, širdis. Vegetarams ir vyresnio amžiaus žmonėms, be geležies stokos, labai aktualus ir vitamino B12 trūkumas. Tai irgi gali nulemti mažakraujystės atsiradimą.

Pagrindinės rizikos grupės

Mažakraujystė ima vystytis ir tada, kai padidėja geležies poreikis, o jos gaunama nepakankamai. Dažniausiai tai būna nėštumo laikotarpiu, menstruacijų metu, vaikams ir paaugliams, sveikstantiems po sunkios ligos ar operacijos, sportininkams. Dažnai geležies trūksta norintiesiems suliesėti, vegetarams.

Nėštumas. Nėštumas bei kūdikio maitinimas sukelia neigiamą geležies balansą. Geležies kiekio, gaunamo su maistu, negali pakakti antroje nėštumo pusėje. Vaisius daugiausiai geležies pasiima 28–32 nėštumo sav., o 37 sav. geležies koncentracija vaisiaus organizme būna didesnė nei mamos. Jei nėščioji gerai valgė ir jos organizmas iš maisto pasisavino reikiamą kiekį geležies, kūdikis jo prisikaupia užtektinai. Mamos organizme pritrūkus geležies, vaisiui kurį laiką jos užtenka. Tačiau kai mažakraujystė aiški ir užsitęsusi, vaisiui pasireiškia deguonies stygius – hipoksija. Kyla persileidimo, priešlaikinio gimdymo grėsmė. Jei kūdikį pavyksta išsaugoti, jis gimsta mažesnio svorio, sergantis mažakraujyste.

Vaikystė. Dėl greito augimo geležies stokos mažakraujystė – dažniausia vaikų kraujo liga, galinti nulemti negrįžtamus mokymosi ir elgesio sutrikimus, padidinanti riziką susirgti infekcinėmis ligomis. Didžiajai daliai vaikų, sergančių anemija, po gydymo geležies preparatais ne tik pagerėja kraujas, bet ir greitai auga svoris, spartėja motorinis vystymasis. Geležies preparatai anemija sergantiems vaikams padeda lengviau mokytis.

Gydymas

Kartais klaidingai manoma, kad nesunkaus laipsnio mažakraujystę galima gydyti vien keičiant mitybą. Teigiamą rezultatą taip pasiekti sunku, o kartais neįmanoma. Geležies stokai gydyti dažniausiai vartojami geriamieji geležies preparatai. Jų reikėtų vartoti, kol normalizuosis hemoglobino kiekis ir susidarys geležies atsargos audiniuose, o tam gali prireikti 6–9 mėn. ar daugiau.
Dažnai geležies preparatai pasižymi šalutiniais poveikiais – visam laikui pasikeičia dantų spalva, nuolat jaučiamas metalo skonis burnoje, įvairūs virškinamojo trakto sutrikimai. Todėl svarbu gerai pasirinkti geležies papildą. Geriausia rinktis tokį, kuriame kartu yra folio rūgšties bei B grupės vitaminų, kurie dalyvauja gaminant kraują. Tai leidžia pasiekti optimalų rezultatą.

Vienas švelniausių skrandžiui preparatų – Feroglobin-B12. Jis idealus geležies ir kitų hemopoezei reikalingiausių medžiagų – cinko, vario, folio rūgšties ir vitaminų B komplekso – šaltinis. Feroglobin-B12 yra kapsulių bei sirupo pavidalu, tad jį gali vartoti bet kokio amžiaus žmonės, įskaitant vaikus ir kūdikius. Kapsulės sukurtos taip, kad sudedamosios medžiagos iš jų išsiskirtų lėtai. Tai padeda apsisaugoti nuo per didelio geležies kiekio susikaupimo skrandyje ir garantuoja laipsnišką bei tolygų medžiagų atsipalaidavimą. Sirupas ypač pritaikytas vaikams, kadangi yra malonaus apelsinų skonio, praturtintas medumi, salyklu, vitaminu C bei mineralais. Feroglobin-B12 skirtas vartoti ilgą laiką – tiek laiko, kiek reikia. Didžiausia jo vartojimo trukmė nenustatyta.

Stiprus kraujas gerai sveikatai