XXI amžius. Daugelio iš mūsų gyvenimo būdas yra mažai judrus: pamokos mokykloje, paskaitos universitete, darbas kompiuteriu, automobilio vairavimas, ilgos kelionės. Ilgalaikis buvimas vienoje padėtyje gali sukelti stuburo iškrypimą, laikysenos pasikeitimą, o tai nulemia nugaros skausmus. Tai ne vien suaugusiųjų problema. Šiuos nusiskundimus išsako paaugliai, netgi vaikai.
Šiuolaikiniai vaikai neįsivaizduoja savo gyvenimo be kompiuterio. Dažnai atsiranda netgi priklausomybė nuo jo. Tai turi dideles pasekmes sveikatai netgi ankstyvame amžiuje. Jau vaikų amžiuje tampame mažai judrūs, užsisėdime, įgyjame blogų įpročių, kurių metams bėgant atsikratyti vis sunkiau. Todėl savo ir vaikų sveikata rūpintis pradėkime jau šiandien.

Kokios ilgalaikio sėdėjimo pasekmės?

Nuolatinė priverstinė kūno padėtis, monotoniški, vienodi judesiai darbo metu, ilgalaikė nervinė įtampa, nepakankamas fizinis aktyvumas gali būti lėtinio skausmo priežastys. Ilgalaikis sėdėjimas vienoje padėtyje sukelia pečių lanko raumenų įtampą, dėl ko sutrinka šios srities kraujotaka. Iškrypusi laikysena pažeidžia tarpslankstelinius diskus, įsitempia tam tikri nugaros raumenys, jie neturi galimybės atsipalaiduoti. To pasekmė – lėtinis nugaros skausmas.

Kodėl vaikui skauda nugarą?

Dažniausiai priežasties nereikia ieškoti labai giliai. Užduokime sau klausimą: kokiame suole vaikas sėdi mokykloje, ar tinkama kėdė namuose, kiek laiko praleidžia prie kompiuterio, ar sportuoja…?
Vaikams nugaros skausmą bei jos iškrypimą dažnai sukelia netinkama laikysena, jų ūgiui nepritaikyti mokyklos suolai, nuo kurių tiesiogiai priklauso vaiko sėdėsena bei laikysena. Skausmą gali sukelti ir netinkama kėdė namuose.
Kiekvienam žmogui, jaučiančiam nugaros skausmus, pirmiausia privaloma nustatyti skausmo kilmę. Nors dažniausiai nugaros skausmas vaikų amžiuje yra netaisyklingos laikysenos, nejudrios gyvensenos, ilgalaikio sėdėjimo rezultatas, negalime pamiršti ir kitų priežasčių. Diagnostika ir adekvatus gydymas padėtų išvengti ligos ar sustabdyti jos progresavimą. Nugarą gali pradėti skaudėti ir dėl per didelio krūvio stuburui netinkamai kilnojant svorius, emocinės įtampos, medžiagų apykaitos sutrikimų, įvairių vidaus organų ligų, stuburo bei jo nervų pažeidimų.
Vaikui pradėjus skųstis, kad skauda nugarą, išsiaiškinkime priežastis, atkreipkime dėmesį į jo veiklą ir daugiau dėmesio skirkime jo užklasinei veiklai, taisyklingai laikysenai pamokų metu.

Kaip išvengti nugaros skausmų?

Vaikams, daug laiko praleidžiantiems sėdimoje padėtyje, būtina daryti pertraukas. Paraginkime atsistoti, patempti įvairius kūno raumenis. Ne mažiau svarbi yra taisyklinga laikysena sėdint. Prieš pirkdami kėdę, pasikonsultuokite su specialistais. Būtinai parinkite kėdę su atramomis alkūnėms – taip nukraunama įtampa nuo pečių lanko ir rankų. Kėdės aukštis turėtų būti toks, kad kojos per kelius būtų sulenktos stačiu kampu. Kėdė turėtų būti nei per kieta, nei per minkšta, su reguliuojamu atlošu. Jei vaikui tenka dažnai dirbti ar žaisti su kompiuteriu, įrenkite darbo stalą taip, kad ekranas būtų akių lygyje. Norint išvengti ilgalaikio sėdėjimo pasekmių, patariama sėdėti tvirtai prisispaudus nugarą prie atlošo, kelius pakelti šiek tiek aukščiau už klubo sąnarius, abi kojas atremti į grindis, o alkūnes padėti ant stalo.

Skatinkite vaiką sportuoti. Rekomenduojama skirti 30–40 minučių greitam ėjimui arba pabėgiojimui. Tai geriausias būdas pagerinti kraujotaką kaklo ir pečių srityje bei pašalinti raumenų įtampą.

Kaip sumažinti lėtinį nugaros skausmą?

Jei skauda nugarą, patartina miegoti ant šono, sulenkus kojas per kelius, o tarp kojų pasidėjus pagalvę. Mėgstantiesiems gulėti ant nugaros rekomenduojama ties pakinkliais pasidėti pagalvėlę. Nugaros skausmai nesikartos, jei miegosite ant tinkamo čiužinio ir kasdien bent po 10 minučių skirsite stuburo ir nugaros mankštai. Daugiau vaikščiokite pėsčiomis.

Taikoma fizioterapija, manualinė terapija, refleksoterapija, skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, miorelaksuojamieji (raumenis atpalaiduojantys) preparatai, B grupės vitaminai.

Masažai, gydomosios mankštos seansai – tai procedūros, lavinančios laikyseną, bei padedančios atsikratyti nugaros skausmo bei pašalinti jo priežastis.

Infraraudonųjų spindulių terapijos pagrindinis tikslas yra didinti kraujo mikrocirkuliaciją probleminėse stuburo srities vietose, pagerinti kraujo apytaką, atpalaiduoti raumenis bei sumažinti skausmą.

Gydant ūminį juosmens skausmą, įvairiomis priemonėmis siekiama jį sumažinti, kartu apsaugant nuo lėtinio skausmo ir darbingumo sutrikimo.

Ar mankšta gali padėti atsikratyti šių skausmų?

Mankštinantis atsipalaiduoja tam tikros raumenų grupės, atliekami įvairūs tempimo ir tiesinamieji pratimai. Rekomenduojami tempimo ir gydomosios mankštos pratimai, atsižvelgiant į sritį, kurią skauda. Jei vargina apatinės nugaros dalies skausmas – kojų, liemens ir pilvo preso stiprinimas, jei viršutinės – galvos, kaklo, pečių lanko raumenų stiprinimas. Tai padeda išvengti ar atsikratyti nugaros skausmų. Geriausia nugarai sporto šaka yra plaukimas. Plaukiant nukraunamas stuburas, raumenys dirba harmoningai ir kartu tvirtėja. Taip pat rekomenduotina mankšta vandenyje – tiesus kojos kėlimas, abiejų kojų pritraukimas prie pilvo ar atitraukimai į šonus, važiavimo dviračiu imitavimas.

Prie kompiuterio praleistas laisvalaikis gali papildyti bendravimą, suteikti naudingos informacijos. Tačiau atminkime, jog visko reikia su saiku – tiek riebaus maisto, tiek alkoholio, tiek ir sėdėjimo prie kompiuterio, nes viskas dideliais kiekiais daro žalą jūsų organizmui.

Gydytoja rezidentė Miglė Francaitė-Daugėlienė

 

"Sveikas žmogus"