+1
-0
+1

Pavasaris – sunkus metas žmonėms, kurie yra alergiški žiedadulkėms, nes šiuo metu sužaliuoja medžiai, pražysta gėlės, o vėjo nešamos žiedadulkės gali patekti į kvėpavimo takus ar akių junginę ir sukelti alergiją – alerginį konjunktyvitą. Keletas patarimų, kaip šiuo laikotarpiu galima padėti akims.

Kas yra alerginis konjunktyvitas ir kokie šios ligos požymiai?

Alerginis konjunktyvitas yra akių junginės uždegimas. Akių junginė yra jungiamojo audinio plėvelė, dengianti abiejų akių vokų užpakalinius paviršius ir jungianti vokus su akies obuoliu. Ligos požymių atsiranda patekus alergenų (žiedadulkių) į kvėpavimo takus ar ant akių junginės. Dažniausi konjunktyvito simptomai:

▪ akių paraudimas;
▪ akių niežėjimas;
▪ akių skausmas;
▪ paburkę ar sutinę vokai;
▪ išskyros iš akių (alergijos atveju dažniausiai išskyros būna skaidrios);
▪ svetimkūnio pojūtis akyse;
▪ ašarojimas, gali būti šviesos baimė.

70 proc. atvejų konjunktyvitas būna kartu su alergine sloga ir pasireiškia nosies niežėjimu, kutenimu ir čiauduliu. Visi šie simptomai kartojasi kasdien, kol peržydi alergiją sukėlęs augalas.

Visus šiuos požymius sukelia išsiskyrę uždegimo mediatoriai. Akių perštėjimas atsiranda dėl jutiminių nervų galūnėlių dirginimo, junginės hiperemija (kraujo priplūdimas) būna dėl kraujagyslių išsiplėtimo, paburkimas – dėl padidėjusio venulių pralaidumo.

Patarimai, kaip gydyti alerginį konjunktyvitą

Pagrindinis alerginio konjunktyvito gydymo būdas yra nustatyti, kas sukėlė alergiją, ir pašalinti alergijos priežastį.

▪ Pirmiausia reikia stengtis vengti alergenų – aplinkoje ir darbe. Nustatyta, kad žiedadulkių daugiausia būna iki 10 val. ryto. Žiedadulkių ore taip pat padaugėja saulei leidžiantis, todėl geriausia pabūti gryname ore ankstyvą popietę.
▪ Akims gali padėti šalti kompresai, nes jie sumažina alergijos simptomus, ypač niežėjimą. O akių drėkinimas tiesiogiai pašalina alergenus iš junginės, sumažina jų koncentraciją. Tinka ir dirbtinės ašaros, nes akių alergijos metu dėl sutrikusios ašarų gamybos ligoniai jaučia akių sausumą.
▪ Alerginis konjunktyvitas gydomas vietiniais vaistais. Vienas iš tokių vaistų yra Lecrolyn. Tai akių lašai alerginiam konjunktyvitui gydyti ir jo profilaktikai. Lecrolyn akių lašų sudėtyje yra natrio kromoglikato, kuris trukdo išsiskirti histaminui ir kitoms uždegimą sukeliančioms medžiagoms. Šis vaistas (tiekiamas vienkartinės dozės pakuotėmis) ypatingas tuo, kad jo sudėtyje nėra konservantų, todėl gali vartoti žmonės, kurių organizmo jautrumas konservantams yra padidėjęs ir kurie nešioja bet kokių rūšių kontaktinius lęšius. Jis saugus ir patogus naudoti, tereikia vienos pipetės turinį sulašinti į abi akis. Gydytis reikia visą žiedadulkių sezoną.
▪ Kartais vartojami kortikosteroidų lašai, bet jie turi būti skiriami tik akių gydytojo.
 

Gydytoja Jurgita VASILIAUSKAITĖ

 

"Sveikas žmogus"