+1
-0
+1
6 netikėtos priežastys rūpintis savo dantenomis

Gingivitas – lengviausia dantenų uždegimo forma, kylanti tinkamai nevalant ir neprižiūrint dantų. „Idealiame pasaulyje dantenos neturėtų kraujuoti,“ – teigia odontologas Jonathan Miodownik. Kiti dantenų uždegimo požymiai –  atsiveriančios dantenos, blogas burnos kvapas, signalizuojantis apie burnoje susikaupusias bakterijas. Į dantenų uždegimo rizikos grupę pakliūva vyresnio amžiaus, rūkantys, diabetu sergantys, dantimis griežiantys, prastai dantis valantys, vitamino C stygių patiriantys asmenys. Negydomas gingivitas gali komplikuotis į periodontitą – poodinius audinius ir žandikaulio kaulus pažeidžiančią ligą.

Įvairūs tyrimai aptiko sąsajų tarp dantenų uždegimo ligų ir kitų ligų:

Širdies infarktas: Dantenų uždegimą besigydantys pacientai dažniau gali patirti ir širdies infarktą – 2016 m. vasarį pristatytas tyrimas, kurio rezultatuose prieinama išvados, jog dantenų uždegimu sergantys žmonės 28 proc. labiau rizikavo patirti infarktą. Nors iki galo dar nenustatyta, kaip dantenų uždegimas kenkia širdžiai, tačiau manoma, jog pažeistose dantenose apsigyvenusi bakterija Porphyromonas gingivalis gali patekti į kraujotaką, o jau žinoma, kad ši bakterija kemša arterijas.

Silpnaprotystė: Dantenų ligos gali paveikti ir smegenų funkciją: ištirta daugiau nei 260 tūkst. vyresnių nei 50 m. asmenų ir nustatyta, jog lėtiniu periodontitu sirgę žmonės 6 proc. dažniau nei šios ligos neturėję tyrimo dalyviai sirgo ir silpnaprotyste. 2019 m. sausį aprašytas tyrimas, kurio metu Alzhaimeriu sergančių pacientų smegenyse pastebėta ir minėtoji bakterija.

Diabetas: Sergantieji diabetu labiau rizikuoja susirgti ir dantenų ligomis ar pasigauti kitas infekcijas, ypač jei liga dar nenustatyta – seilėse esantis padidėjęs cukraus kiekis burnoje sudaro puikią terpę vystytis bakterijomis. Kita vertus, rimtos dantenų ligos gali pakelti cukraus kiekį kraujyje ir diabetu sergantys žmonės gali patirti įvairių komplikacijų.

Vėžys: Tikrai nesakysime, kad dantenų ligos – 100 proc. tiesus kelias į vėžį, vis dėlto, mokslininkams išanalizavus beveik 7,5 tūkst. žmonių 15 m. dantų ligų istoriją, pastebėta, kad rimtus dantenų uždegimus turėję pacientai turėjo 24 proc. didesnę tikimybę susirgti vėžiu nei lengvesnius dantų uždegimus ar visai jokių dantų uždegimų neturintys pacientai. Šiame 2018 m. skelbtame tyrime nustatyta, kad išaugo plaučių ir gaubtinės žarnos vėžio rizika, o štai 2019 m. birželį aprašytas tyrimas, kuriame mokslininkai 6 metus sekė beveik 470 tūkst. 40-69 m. amžiaus pacientų. Nustatyta, kad prastai prižiūrintys savo burnos higieną tyrimo dalyviai net 75 proc. labiau rizikavo susirgti kepenų vėžiu. Kiti specialistai dantenų ligas sieja su inkstų, kasos ar kraujo vėžiu. Manoma, kad dėl visko kalta prasta mityba – netinkamai savo dantis prižiūrintys asmenys tikriausiai nevalgo pakankamai organizmui būtinų vaisių ir daržovių.

Priešlaikinis gimdymas: Besilaukiančios moters hormonai daro, ką nori, o toks hormonų disbalansas gali sukelti ir dantenų uždegimą, o dantenų uždegimas gali paskatinti priešlaikinį gimdymą. Mokslininkai dar nenustatė, kodėl dantenų uždegimas veikia ir įsčiose esantį kūdikį, tik, akivaizdu, kad visos nėščiosios patiriamos infekcijos kenkia ir vaisiui. Jei norite pastoti arba jau esate nėščia, kruopščiai rūpinkitės savo burnos higiena.

Vis dėlto, yra ir gerų naujienų – dantenų uždegimų galima išvengti: tereikia lankytis pas odontologus ir patiems tinkamai prižiūrėti savo dantis. Specialistai rekomenduoja dantis valytis dukart dienoje, dantų siūlą naudoti kartą per dieną, taip pat skalauti dantis ir dantų skalavimo skysčiu, o jei pastebėjote ką nors neįprasto ar tiesiog norite specialisto patarimo, apsilankykite pas savo odontologą.

Straipsnio autorė – Giedrė Izabelė Janušaitė (Šaltinis – Sharecare)