+1
-0
+1
Drotaverinas ginekologo praktikoje

Gimda, gimdos kaklelis bei jos priedai dalijasi inervacija su klubine, riestine bei tiesiąja žarna. Impulsai keliauja simpatinėmis skaidulomis į nugaros smegenų T10-L1 segmentus. Dėl šių inervacijos ypatumų dažnai atskirti ginekologinės patologijos sąlygotą skausmą nuo virškinamojo trakto skausmų yra sunku [1]. Ne tik diferencinė diagnostika yra svarbi įtariant ginekologinę patologiją, bet ir efektyvus jos gydymas. Skausmas lydi bene visas ginekologines ligas, tad užtikrinti efektyvų skausmo malšinimą yra labai svarbu.

Galimos ginekologinio skausmo priežastys:

„. mažojo dubens uždegimas;

„. endometriozė;

„. ektopinis nėštumas;

„. persileidimas;

„. priedų patologija: geltonojo kūno hematoma, kiaušidžių cistos, kiaušintakio apsisukimas, navikiniai dariniai, salpingitas, abscesai;

„. dismenorėja – pirminė bei antrinė;

„. po buvusių ginekologinių procedūrų, operacijų.

Skausmo malšinimas priklauso nuo jį sukėlusios priežasties. Pirmiausia reiktų šalinti, jei tai įmanoma, priežastinį veiksnį, o po to gydyti skausmą, kaip simptomą. Kone dažniausiai skausmo malšinimui pasirenkami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tačiau atliekami vis naujesni tyrimai, tiriant skirtingais veikimo mechanizmais veikiančių vaistų daromą poveikį, siekiant kuo efektyviau kovoti su skausmu. Vieni tokių vaistų – antispazminiai vaistai, kurie vis dažniau pritaikomi ir kai kuriems ginekologiniams skausmams mažinti.

 

Drotaverinas

Antispazminiai vaistai atpalaiduoja lygiuosius raumenis, taip sumažindami spazminį skausmą. Dažniausiai anticholinerginiai/antispazminiai vaistai vartojami skrandžio ir žarnyno lygiųjų raumenų spazmams malšinti, lygiųjų raumenų spazmui, susijusiam su tulžies takų ligomis, bei šlapimtakių ir inkstų akmenligės sukeltam spazminiam skausmui mažinti.

Drotaverinas (No-Spa) yra izochinolino darinys, kuris selektyviai slopina lygiųjų raumenų fermentą fosfodiesterazę 4 (FDE-4) ir sukelia spazmus slopinantį poveikį. Dėl FDE-4 slopinimo padidėja cATF koncentracija, dėl to sužadinamas miozino lengvosios grandinės fermentas kinazė, ir lygieji raumenys atsipalaiduoja. Drotaverinas in vitro slopina fermentą FDE-4, bet neslopina fermentų FDE-3 ir FDE-5. Praktiškai FDE-4 yra labai svarbi, mažinant lygiųjų raumenų kontraktiliškumą, dėl to selektyvūs FDE-4 inhibitoriai gali būti veiksmingi, esant padidėjusio lygiųjų raumenų susitraukimo sutrikimui ir kitoms ligoms, susijusiomis su virškinamojo trakto spazmais[12].

Miokardo ir kraujagyslių lygiųjų raumenų cATF daugiausia hidrolizuoja FDE-3 izofermentai, todėl, būdamas veiksmingas spazmolitinis vaistinis preparatas, drotaverinas nesukelia nepageidaujamo poveikio širdžiai ir stipraus terapinio poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai. Dėl drotaverino sukeliamo kraujagyslių išsiplėtimo gerėja audinių kraujotaka. Drotaverinas veiksmingas tiek nervinės, tiek raumeninės kilmės lygiųjų raumenų spazmų šalinimui ir sukelia poveikį virškinamojo trakto, tulžies pūslės ir latakų, šlapimo ir lyties organų bei kraujagyslių sistemos lygiesiems raumenims. No-Spa dismenorėjai gydyti Dismenorėja yra bene pati dažniausia ginekologinė būklė, varginanti įvairaus amžiaus bei rasės moteris [7, 8].

Dismenorėjos metu moteris jaučia spazminio pobūdžio skausmus apatinėje pilvo dalyje, kurie gali plisti į nugarą, lytinius organus, šlaunis. Taip pat kartu gali pasireikšti galvos skausmas, silpnumas, pykinimas, vėmimas bei virškinamojo trakto sutrikimai. Dismenorėja, ypač jei simptomai yra labai intensyvūs, mažina aktyvumą ir darbingumą, gali būti neatvykimo į mokymosi įstaigą ar darbą priežastimi.

Dėl dismenorėjos nors kartą neatvyko į mokymosi įstaigą ar darbą 13–51 proc. moterų, o 5–14 proc. gana dažnai neatvyksta į mokymosi įstaigą ar darbą dėl sunkių dismenorėjos simptomų [9]. Dismenorėja skiriama į pirminę, nesant organinės patologijos, ir antrinę, turinčią priežastį (endometriozė, miomos, polipai ir kt.). Dismenorėjai gydyti skiriami vaistai, veikiantys prostaglandinų sintezę (paracetamolis, acetilsalicilo rūgštis, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo) ir taip mažinantys skausmą, arba kiti vaistai kitais mechanizmais mažinantys nemalonius simptomus (geriamieji kontraceptikai, slopinantys ovuliaciją). Esant neveiksmingai monoterapijai pasirinktu preparatu galimi ir vaistų deriniai, kaip antai analgetikai su geriamaisiais kontraceptikais ar Mirena – vartojimo į gimdą sistema.

10–20 proc. moterų, nors ir naudojančių anksčiau aprašytas gydymo priemones, vis tiek vargina dismenorėjos simptomai, todėl ieškoma vis naujesnių dismenorėjos gydymo būdų. A. L. Unayan [10] atliktame tyrime buvo vertinamas drotaverino efektyvumas spazminio pobūdžio skausmams (gastrointestinalinio trakto, šlapimo takų, tulžies takų bei dismenorėjos) malšinti. 75 proc. tiriamųjų vartojo No-Spa, 72 proc. – No-Spa monoterapiją. Iš 1116 tiriamųjų 86 proc. buvo moterys, 53 proc. jų vargino dismenorėja. Buvo nustatyta, jog No-Spa efektyviai slopina spazminius pilvo skausmus, taip pat buvo stebėtas statistiškai reikšmingas pokytis dismenorėjos varginamoms moterims. Buvo prieita prie išvados, jog drotaverinas gali būti įtrauktas į dismenorėjos gydymo rekomendacijas. Taip pat tirtas sudėtinis dismenorėjos gydymas aceklofenaku ir drotaverinu [11]. Nustatyta, jog drotaverino ir aceklofenako derinys gydant dismenorėją yra efektyvesnis nei monoterapija aceklofenaku.

 

Drotaverinas sumažina gimdymo trukmę

Užsitęsęs gimdymas sukelia pervargimą, dehidrataciją, padidėja infekcijų bei ketoacidozės pavojus [5]. Sumažinti gimdymo trukmę yra siekiama norint užtikrinti motinos ir naujagimio gerovę. Trumpiau jaučiamas skausmas, nerimas, patiriamas stresas. Anticholinerginių/antispazminių vaistų poveikis gimdymo trukmei buvo tirtas jau 1937 metais: nustatyta, jog gimdymo trukmė vartojant antispazminius vaistus sumažėja nuo 2 iki 4 valandų [6]. Patvirtinta, jog FDE-4 kiekis padidėja miometriume trečiojo nėštumo trimestro metu, todėl manoma, jog selektyvieji FDE-4 inhibitoriai, kaip antai drotaverinas, gali palengvinti gimdos kaklelio atsivėrimą [2].

Gimdymo metu FDE-4 slopinamasis poveikis pasireiškia tik apatinėje gimdos dalyje, kadangi viršutinė gimdos dalis, dugnas yra veikiamas oksitocino, kuris sukelia stiprų raumenų susitraukimą. Nenustatytajokio drotaverino sukeliamo teratogeninio ar embriotoksiško poveikio [3]. Skiriant drotaveriną į raumenis nekomplikuoto nėštumo metu, siekiant palengvinti gimdos kaklelio atsivėrimą, nustatyta, jog greičiau atsiveria gimdos kaklelis bei pagreitėja gimdymas [4, 5]. Drotaverinas, skiriamas terapinėmis dozėmis (40–80 mg), nesukelia nepageidaujamų reakcijų [4]. Nors drotaverinas efektyviai mažina gimdymo trukmę, gimdymo metu patiriamą skausmą veikia mažai [13].

Drotaverino pritaikymas ginekologijoje plačiai tiriamas. Nustatyta, jog vaistas, skiriamas kartu su mefenaminorūgštimi, efektyviai slopina skausmą įterpiant intrauterinį preparatą [14]. Taip pat tiriamas drotaverino veiksmingumas skausmui po laparoskopinių operacijų mažinti kartu su kitais preparatais. No-Spa – tai spazmus atpalaiduojantis vaistas, kuris rekomenduojamas ne tik lygiųjų raumenų spazmams, susijusiems su tulžies takų ligomis, malšinti, inkstų ir (arba) šlapimtakių akmenligės, inkstų geldelių, šlapimo pūslės uždegimo sukeltam šlapimo takų lygiųjų raumenų spazmui, mėšlungiškam norui šlapintis slopinti ar kaip pagalbinė priemonė gydant skrandžio ir žarnyno lygiųjų raumenų spazmus, bet ir esant dismenorėjai.

Parengė gyd. J. Kastys

LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALAS EKSPERTŲ REKOMENDACIJOS 2016/2017