Ką valgyti užkietėjus viduriams?

Džiovintos slyvos

Tamsios spalvos, raukšlėtos džiovintos slyvos – tikras ląstelienos šaltinis, o ląsteliena padeda užtikrinti sveiką virškinimo traktą. Štai paskaičiuota, kad pusė stiklinės džiovintų slyvų turi 6 g ląstelienos; JAV specialistai moterims per dieną rekomenduoja suvalgyti 25 g ląstelienos, o vyrams – 38 g. Be to, džiovintose slyvose randama ir fruktozės, vaisių cukraus, taip pat skatinančio žarnyno veiklą. Tad jei užkietėjo viduriai, sukrimskite saują šių džiovintų uogų.

Uogos

Pasirodo, kad aviečių stiklinė turi 8 g ląstelienos ir vos 64 kcal, vadinasi, tai puikus, žarnyno veiklą skatinantis užkandis. Maža to, uogose randama ir daug vandens, štai braškes sudaro net 91 proc. vandens. Daug vandens turinčios uogos padeda organizmui reguliuoti jūsų  kūno temperatūrą, palaiko sąnarių paslankumą ir skatina virškinimą.

Be abejo, agurkus ar salierus taip pat praktiškai sudaro vanduo, tačiau specialistai teigia, kad net jei ir valgote daug šių daržovių, vistiek turėtumėte per dieną išgerti ir 8-10 stiklinių vandens. Sklando įvairios nuomonės, kiek gi iš tiesų vandens per dieną turime išgerti, bet viena aišku – daugelis turėtų gerti tada, kai pajaučia troškulį. Vis dėlto, kai kuriomis ligomis sergantys žmonės turėtų gerti daugiau ar mažiau vandens, tad jei kyla klausimų, pasitarkite su savo gydytoju.

Riešutai

Graikiniuose riešutuose, migdoluose aptinkama sveikųjų riebalų, baltymų ir ląstelienos. Sveikieji riebalai ne tik mažina cholesterolio kiekį mūsų organizme, saugo širdį, bet ir skatina žarnyno veiklą. Vis dėlto, riešutai – kaloringas užkandis, tad nepersistenkite ir per dieną suvalgykite tik saują ar dvi riešutų.

Avižiniai dribsniai

Avižiniai dribsniai ilgam suteikia sotumo jausmą, o juose ir daug ląstelienos, negana to, dar ir tirpiosios ląstelienos, sugeriančios drėgmę ir lengvinančios maisto kelią žarnyne. Puodelyje avižinių dribsnių yra ir visa rekomenduojama mineralo mangano dienos dozė, o manganas naudingas smegenims, nervinei sistemai, kraujotakai ir kaulams.

Brokoliai

Brokoliuose apstu ląstelienos, juos sudaro 90 proc. vandens, o tai, kaip jau anksčiau minėjome, skatina žarnyno veiklą.  Be to, brokoliuose esama ir magnio – stiklinėje brokolių net 19 g magnio, kurio trūkumas ir gali nulemti vidurių užkietėjimą.

Valgykite garintus, pakepintus brokolius ar ruoškite juos taip, kaip tik patinka.

 

 

 

Linų sėmenys

Linų sėmenys – širdį saugančių omega-3 riebiųjų rūgščių šaltinis. Be abejo, valgydami linų sėmenis nepritrūksite ir ląstelienos – pasakojama, kad senovėje linų sėmenys buvo patys geriausi laisvinamieji.

Ko nevalgyti?

Valgykite mažiau raudonos mėsos, pieno produktų, duonos, konditerinių gaminių, makaronų, bulvių.

 

 

Straipnsio autorius – Giedrė Izabelė Janušaitė; Straipsnio šaltinis – Sharecare