+1
-0
+1
Raumenų skausmas gali temdyti gyvenimo džiaugsmą

Sunku būtų rasti žmogų, kuris niekada nebūtų patyręs raumenų skausmo. Štai, vakar dieną teko daugiau padirbti sode ar išmėginti naujų pratimų sporto klube – kitą dieną gana stipriai skauda raumenis, sunku judėti. Raumenis gali skaudėti įvairiose vietose, tačiau dažniausiai nemalonūs jausmai lokalizuojasi nugaros, kaklo, pečių srityse. Raumenų skausmas paprastai apima keletą raumenų ar jų grupę; taip pat gali skaudėti ir minkštuosius audinius, esančius aplink juos bei kitas judėjimui svarbias struktūras. Dėl raumenų skausmo pacientas patiria net tik fizinį, bet ir emocinį nepatogumą. Iš to galima suprasti, kad raumenų, ypač nugaros, skausmas yra ir sveikatos, ir socialinė, ir ekonominė problema, mat neretai paveikiamas ir asmens darbingumas.

Kokios raumenų skausmo priežastys?

Ūminio raumenų skausmo priežastys paprastai yra per didelis fizinis krūvis ir raumenų trauma, pavyzdžiui, raumenų įtrūkimas, patempimas, sumušimas ir panašiai. Kadangi raumenų skausmas atsiranda iš karto po traumos, dažniausiai aišku, dėl ko jis kilo. Raumenis gali skaudėti ir dėl sisteminių virusinių infekcijų, pavyzdžiui, tai vienas dažniausių ir svarbiausių gripo požymių, kai pacientai skundžiasi ir raumenų, ir akių, ir kaulų skausmais.

Vis dėlto lėtinių raumenų skausmų priežastys aiškios ne visuomet. Įdomu tai, kad nuolatinis raumenų skausmas/ maudimas gali kamuoti ir dėl to, kad asmuo per mažai juda, neišnaudoja visų raumenų galimybių, t.y. tinkamai jų neįdarbina. Raumenis taip pat skauda dėl netaisyklingos laikysenos, prastų darbo sąlygų (netinkamos kėdės ar nepatogios aplinkos), prasto poilsio (nekokybiško čiužinio), netinkamų fizinių pratimų, ilgalaikio rūkymo. Raumenis gali skaudėti netgi dėl netaisyklingos mitybos, nes tai audiniai, kurioms maistinės medžiagos itin svarbios.

Taigi kaip dažniausios raumenų skausmo priežastys turėtų būti paminėti šie veiksniai – per didelis raumenims tenkantis fizinis krūvis; sumušimas, patempimas, įplyšimas ar kitokia trauma; nervinė įtampa; autoimuninės, reumatinės, uždegiminės bei infekcinės ligos; netaisyklinga laikysena ir bloga kūno padėtis bei netinkama darbo ir miego įranga; prasta mityba; kai kurių vaistų vartojimas ir žalingi įpročiai, pavyzdžiui, ilgalaikis rūkymas; taip pat raumenų skausmus sukelia kai kurie vartojami vaistai. Raumenų skausmo priežastys aiškios ne visuomet.

Ar raumenų skausmas kenkia tik fizinei sveikatai?

Ūminis raumenų skausmas priverčia jausti didelį diskomfortą ir apriboja mobilumą, o lėtiniai skausmai ypatingai paveikia asmens psichinę sveikatą – žmogus dėl to gali būti irzlesnis, prastos nuotaikos, o ilgainiui gali susirgti net ir depresija. Įdomu tai, kad lėtiniai raumenų skausmai gali atsirasti ir dėl žmogaus emocinės būklės, tarkime, raumenis gali skaudėti ir dėl nuolat patiriamos nervinės įtampos  – tai įrodo stiprų ryšį tarp emocinės ir fizinės savijautos.

Kaip išvengti raumenų skausmo?

Raumenims neretai pakenkia per staigūs ir per grubūs judesiai, per didelis krūvis, dideli temperatūrų pokyčiai, skersvėjis ir panašiai. Tad sportuoti reikia saugiai ir atsakingai. Be to, reguliari fizinė mankšta padeda stiprinti raumenis ir išvengti lėtinių raumenų skausmų, kurie atsiranda dėl fizinės veiklos trūkumo. Reikia stengtis pilnavertiškai maitintis, atsisakyti rūkymo, tinkamai gydyti ligas, palaikyti gerą laikyseną. Verta investuoti į patogią darbo kėdę ir kokybišką miego čiužinį. Jei raumenų skausmas kamuoja ilgai (ilgiau kaip 3 mėnesius) ir priežastis neaiški, tuomet būtina pasitarti su gydytoju.

Kaip išvengti raumenų traumų?

Raumenys treniruojami sportuojant, tad raumenų skausmų (ir traumų) išvengti geriausiai padeda saikingos ir saugios treniruotės. Svarbu prieš didesnį fizinį krūvį atlikti apšilimą – tai padeda paruošti raumenis ir išvengti įvairiausio pobūdžio traumų, kurios gali varijuoti nuo labai mažų mikropažeidimų iki raumenų įplyšimo. Ne paslaptis, kad daugiausiai raumenų traumų patiriama būtent sportuojant, tad sportuoti reikia saugiai ir laikantis visų rekomendacijų.

Kaip malšinti ūminį raumenų skausmą?

  • Jei buvo patirta raumenų trauma, labai svarbu bent keletą parų po traumos suteikti jiems ramybę. Itin veiksminga šalčio terapija – ledo kompresai, dedami ant pažeistos vietos kas kelias valandas, padeda mažinti skausmą ir tinimą. Jei įmanoma, pažeistą vietą verta suveržti elastiniu tvarsčiu ir pakelti. Gali būti vartojami vaistiniai preparatai nuo skausmo. Pirmas pasirinkimas – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kuriuos galima vartoti ir vietiškai (geliai, pleistrai, tepalai), ir sistemiškai (tabletės, granulės geriamajam tirpalui, geriamasis tirpalas paketėliuose, pavyzdžiui, Dolmen). Jei situacija negerėja ir trauma rimtesnė, tuomet būtina kreiptis į gydytoją – galbūt reikalinga kvalifikuota medicinos pagalba, operacija ar stebėjimas. O dėl bet kokių vaistų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Šaltinis | Pasveik.lt