+1
-0
+1
Vyrų šlapimo nelaikymas – senatvės požymis?

Nevaldyti  tam tikrų savo įgimtų refleksų – menkas „malonumas“. Stengtis kaip nors susidoroti su tuo pačiam, ir dar, svarbiausia, kad aplinkiniai neprisigalvotų ir neįteigtų kokių nors ligų – sunku. Ypač, kai yra aptariami gan intymūs dalykai, tokie kaip, pavyzdžiui šlapimo nelaikymas, kuris gali kamuoti tiek vyrus, tiek moteris.

Na, bet šį kartą, remiantis gydytojo – urologo Balio Dainio knyga „Urologo užrašai“, analizuojame ir kalbame apie vyrų šlapimo nelaikymą.

 

Šlapimo nelaikymo tipai: kodėl svarbu juos žinoti?

 

Net ir visiškai sveiki vyrai kartais suglumsta, kaip čia taip nutiko, jog šlapimo nelaikymas tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Galima išskirti tokius šlapimo nelaikymo tipus:

  1. Urgentinis šlapimo nelaikymas. Šiuo atveju pasireiškia nevalingas, dažnas šlapinimasis, kuomet sukyla nevaldomas poreikis šlapintis.
  2. Stresinis šlapimo nelaikymas. Pasireiškia elementariose situacijose: bečiaudint, bekosint, besijuokiant, dėl apėmusios staigios įtampos. Ta įtampa sukelia vidinio spaudimo pilvo ertmėje padidėjimą ir dėl to norisi šlapintis.
  3. Perpildymo nelaikymas. Pasireiškia, kai iš perpildytos šlapimo pūslės nevalingai teka šlapimas. Galima įtarti, kad būtent tada sutrinka šlapimo pūslės raumenų nervinė reguliacija.
  4. Mišrus šlapimo nelaikymas. Kuomet vienam asmeniui pasireiškia ir stresiniai ir urgentiniai mechanizmai.
  5. Tranzitorinis šlapimo nelaikymas. Diagnozuojamas dėl išorės faktorių poveikio ir bemat praeina juos pašalinus.
  6. Šlapimo nelaikymas dėl psichikos sutrikimų. Pasitaiko esant sąmonės pakrikimui ar Alzhaimerio ligai.

 

Vyrų šlapimo nelaikymo priežastys

 

Kai yra klausiama, kas turi daugiausia įtakos šlapimo nelaikymui, tuomet sunku rasti vienareikšmį atsakymą, nes tą lemia daugybė faktorių. Vienas iš jų gali būti  ne pagal savo jėgas dirbamas fizinis darbas. Atrodo, išvengti darbo nepavyks, bet išvengti šlapimo nelaikymo net ir tada, kai atrodo, jog šlapimo pūslė tuščia, tikrai galima – tereikia tik nebijoti kreiptis į gydytojus. Šlapimo nelaikymas gali būti gydomas tiek medikamentinėmis priemonėmis, tiek ir fiziniais pratimais, pavyzdžiui, atliekant Kėgelio pratimus.

B. Dainys knygoje „Urologo užrašai“ pasakoja apie savo pacientus, kurie sako, jog lyg ir viskas buvo gerai, o dabar, kai tik pajunta norą šlapintis, negali žengti nė žingsnio. Nurodoma, jog tai – cistito, dar kitaip vadinamo šlapimo pūslės uždegimo, požymis, kuris gali atsirasti net ir po energingo sekso.

Su švelnia humoro doze būtent ir yra aprašoma tokia istorija, paaiškinama, kodėl energingas mylėjimasis sukelia nevalingą norą šlapintis: „Traumuojama šlaplė atsipalaiduoja, į ją patenka išskyrų, turinčių bakterijų. Pūslės uždegimas neretai išsivysto pirmąją vestuvių naktį arba pirmosiomis dienomis po vestuvių, todėl vadinamas medaus mėnesio cistitu.“

Taigi, tai tik dar kartą įrodo, jog vyrų šlapimo nelaikymas – tai ne senatvės požymis: šis nemalonus sutrikimas gali varginti net ir labai jaunus vyrus. Laimei, yra daugybė natūralių ir medikamentinių priemonių, kurios padeda išspręsti šlapimo nelaikymo problemą.

 

Patarimai tiems, kurie susiduria su šlapimo nelaikymu

 

  • Labai svarbi yra asmens kasdienė higiena: naudojimasis dušu, dažnas apatinių drabužių keitimasis ir, žinoma, – rankšluosčiu reikėtų šluostytis iš priekio atgal!
  • Kaipgi vasara be maudynių? Čia reikia būti atsargiems – rinktis tik tvarkingus ir švarius paplūdimius ir vandens telkinius.
  • Jei vargina skausmas šlapinantis, yra diagnozuota prostatos ligos, rekomenduojama vartoti medikamentines priemones. Pavyzdžiui, simptominiam šlapinimosi sutrikimui gydyti, esant šlapimo srovės susilpnėjimui ir trūkčiojimui, atsiradus gerybinės priešinės liaukos hiperplazijai yra patariama vartoti „Prostamol uno“.

Ir sukluskite tie, kuriuos kamuoja dažnas vidurių užkietėjimas! Reikėtų žinoti, kad kuo rečiau žmogus tuštinasi, tuo daugiau bakterijų ima kauptis žarnyne, tai taip pat sąlygoja šlapimo nelaikymą. 

Autorius: Laura Rimgailė (recenzavo urologas Titas Simaška www.urologaskaune.lt