1. Rachitu susergama tik dėl vitamino D stokos.
Iš tiesų šią ligą sukelia ne tik vitamino D, bet kalcio bei fosforo trūkumas. Geriausia apsauga nuo to – tinkamas kalcio ir fosforo kiekis kūdikio maistelyje. Idealiausia variantas – motinos pienas, kuriame kalcio du kartus daugiau nei fosforo. Be to, piene yra baltymų, reguliuojančių kalcio pasisavinimą. Todėl mamos pienu maitinami vaikai rečiau serga rachitu.
Antra svarbi sąlyga – judėjimas. Mažylis privalo turėti galimybę laisvai judinti rankas ir kojas. Jam reikia daryti masažą. Jeigu vaiko galimybė judėti dėl tam tikrų priežasčių yra ribojama, rachito susiformavimo rizika padidėja. Pavyzdžiui, Afrikoje, kur saulėtų dienų daugiau nei pakankama, daug vaikų serga rachitu. To priežastis – afrikietės vaikus vysto iki 4 mėnesių amžiaus.

2. Visi dirbtiniu maisteliu maitinami vaikai serga rachitu.
Ne. Aišku, motinos pienas nuo šios ligos apsaugo geriau. Tačiau kūdikių maitinimui skirtų mišinėlių sudėtyje yra profilaktinė vitamino D dozė. Taip pat yra mišinėlių, kuriuose kalcio ir fosforo santykis yra “teisingas”.
Subalansuota mišinėlio sudėtis, masažas, ilgi pasivaikščiojimai lauke, vitaminas D profilaktiškai – visa tai padės išvengti rachito ir maitinant kūdikį dirbtiniais mišinėliais.
O krūtimi maitinanti mama turėtų pasirūpinti savo visaverte mityba. Kas dieną ji turėtų suvalgyti 100 g varškės, išgerti 750 ml pieno arba kefyro, vartoti vitaminų.

3. Rachitas – neturtingų visuomenės sluoksnių liga.
Iš tiesų rachitas – augančio organizmo liga. Jeigu mažylis labai greitai priauga svorio, jo kaulams nepakanka kalcio, fosforo, vitamino D, kurių jis gauna su maistu.
Tačiau reikia žinoti, kad rachitas – laikina būsena. Subalansuota mityba, tinkamas gydymas ir po kelių mėnesių vaikas pasveiksta.

4. Pirmas rachito požymis – nuplikęs pakaušis.
Jeigu nuo mažylio pakaušio nukrito plaukai, liga jau toli pažengusi.
Pirmasis požymis – valgant vaikui prakaituoja galvytė ir kakta. Šis simptomas atsiranda, kai vaikučiui sueina mėnuo du.
Antras simptomas – vaiko prakaitas pasidaro “rūgštus”. Mama tai gali pajusti bučiuodama kūdikį. Taip nutinka dėl to, kad mažy- lio organizme sutrinka rūgščių ir šarmų pusiausvyra.
Trečiasis simptomas – užkietėję viduriai. Taip pat švelniai spustelėjus kūdikio odelę ji toje vietoje paraudonuoja, raudonis “tirpsta” pamažu – minutę kitą.
Pastebėjus šiuos simptomus, nedelsiant būtina kreipkitės į šeimos gydytoją. Jei liga negydoma ir toliau, vaikas tampa neramus, nuolatos sukinėja galvytę, dėl to nuplinka pakaušis.


Svarbu:
– Lengvabūdiškas tėvų požiūris į rachitą vaikui gali atsiliepti ne tik kreivomis kojomis. Vaikui vėliau gali pasireikšti stuburo iškrypimas, plokščiapadystė. Krūtinės ląstos deformacija gali būti dažnų bronchitų priežastis.
– Negydomas rachitas “gadina” ne tik pieninius, bet ir nuolatinius dantis, rachitu persirgę mokyklinio amžiaus vaikai skundžiasi blogu regėjimu.


Lietuvos sveikata