Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje daugiau nei 1,7 milijardo žmonių turi antsvorio arba yra nutukę. JAV nutukusiųjų per metus padaugėja vienu procentu. Jeigu išliks tokia tendencija, gali būti, kad 2230 m. visi amerikiečiai bus nutukę. Panaši situacija ir Europoje: 34 proc. 16–64 metų amžiaus moterų ir 45 proc. vyrų turi antsvorio.

Lietuvoje antsvorio turi 46 proc. vyrų ir 33 proc. moterų.

Sveikatos priežiūros specialistai vis aktyviau atkreipia dėmesį į antsvorio bei nutukimo epidemiją, nejudrų gyvenimo būdą bei jų pasekmes: didėjantį širdies ir kraujagyslių ligų, medžiagų apykaitos sutrikimų paplitimą, jų keliamą grėsmę bei padarinius.

Kauno medicinos universiteto (KMU) Gastroenterologijos klinikos vadovą profesorių habil. dr. Limą Kupčinską ir KMU Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos profilaktikos sektoriaus vadovą docentą Rimvydą Šlapiką „Sveikas žmogus“ paprašė dar kartą skaitytojams priminti, nuo ko priklauso gera savijauta ir sveikata.

Doc. Rimvydas Šlapikas: Optimali kūno masė ir gera savijauta – labai susiję dalykai. Kūno masę priimta vertinti pagal kūno masės indeksą (KMI). Tai kūno masės ir ūgio santykis. Jį galima apskaičiuoti kūno masę kilogramais padalijus iš ūgio metrais, pakeltais kvadratu. Pavyzdžiui, 60 kg sveriančio 168 cm ūgio žmogaus KMI (60 kg: 1,68 m 2) yra 21,3 kg/m2.

Žmogaus kūno masė yra ideali, jeigu jo KMI yra 22,5 kg/m2.
Liesi žmonės – KMI mažiau nei 18,4 kg/m2
Normali kūno masė – kai KMI 18,5 – 24,9 kg/m2
Antsvoris – kai KMI 25,0 – 29,0 kg/m2
I laipsnio nutukimas – kai KMI 30,0 – 34,9 kg/m2
II laipsnio nutukimas – kai KMI 35,0 – 39,9 kg/m2
III laipsnio nutukimas – kai KMI daugiau nei 40 kg/m2

Pagal KMI netinka vertinti kūno masės vaikams, senyvo amžiaus žmonėms, kuriems sudėtinga tiksliai išmatuoti ūgį, sportininkams, sunkumų kilnotojams (nes didelę dalį kūno masės sudaro labai išvystyti raumenys), nėščioms moterims.

Tikslinga įvertinti ir riebalų kiekį organizme. KMI neatspindi konstitucijos tipo bei audinių (kaulų, riebalų, raumenų) santykio organizme. Riebalų dalis neturėtų būti didesnė kaip 10–19 proc. vyrams ir 20–29 proc. moterims (senstant situacija blogėja – raumenys nyksta, riebalų kaupiasi daugiau; pavojinga, kai riebalų dalis kūne vyrams yra 25 proc., moterims – 30 proc.). Šį žymenį galima įvertinti bioelektrinės varžos analizės (BIA) metodu (pavyzdžiui, aparatu OMRON BF306). Žinant santykinį kūno audinių pokytį, galima spręsti, ar taikoma dieta yra veiksminga, ar aktyvus judėjimas pakankamai gerai „degina“ riebalus. Nors šiuo metodu nėra tiriama sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau kiekvienas savo sveikata besirūpinantis žmogus šiuo prietaisu gali sužinoti tai, ko jam „nepasako“ veidrodis ir svarstyklės. Aparatu OMRON BF306 per 7–10 sek. tiksliai įvertinamas kūno riebalų kiekis kilogramais ir procentais.

Labai svarbu nustatyti ir nutukimo tipą. Ypač pavojingas sveikatai centrinis, arba pilvinis, nutukimas, kuris lemia polinkį sirgti cukriniu diabetu, arterine hipertenzija ir širdies kraujagyslių ligomis.

Nutukimas didina riziką susirgti cukriniu diabetu, arterine hipertenzija (padidėjusio kraujospūdžio liga), širdies ligomis, insultu, virškinamosios sistemos ligomis, taip pat – mirti staigia mirtimi.

Daugumai nutukusių žmonių jų būklė kelia nuolatinį psichologinį stresą, jie būna nepatenkinti savo išvaizda, nepasitiki savimi.

Prof. Limas Kupčinskas: Pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso ligos (GERL), populiariai dar vadinamos rėmeniu, paplitimas per pastaruosius 20 metų padidėjo 4–5 kartus. Toks didelis sergamumas šia liga bei jos komplikacijos siejamos su didėjančiu nutukusių žmonių skaičiumi. Viena iš GERL priežasčių – poodinis pilvo riebalų sluoksnis spaudžia skrandį, taip didinamas intragastrinis slėgis, ir tiems, kurių nesandarus skrandžio-stemplės raukas, skrandžio rūgštis pažeidžia stemplę. Netinkami mitybos įpročiai, gausus sotaus bei riebaus maisto, kavos, sauso vyno, citrusinių vaisių ir jų sulčių vartojimas, rūkymas, stresai didina GERL simptomų išsivystymo galimybes.

R.Š. Svarbiausios nutukimo ir antsvorio priežastys – netinkami mitybos įpročiai: gausus, riebus maistas, turintis daug sočiųjų riebalų rūgščių ir angliavandenių, nuolatinis persivalgymas. Nereikalingi kilogramai kaupiasi, kai su maistu gaunama energija viršija jos poreikius.

Antra, neaktyvus gyvenimo būdas, mažas fizinis aktyvumas darbe ir buityje. Trečia grupė – psichologinės priežastys. Daugelis žmonių „sukramto“ blogą nuotaiką mėgaudamiesi maistu. Tai labai netinkamas ir pavojingas įprotis.

Ketvirta, genetiniai veiksniai. Apie 70 proc. nutukusių žmonių vienas iš tėvų yra nutukę.

Taip pat dera įvertinti, kad žmogaus kūną veikia fiziologiniai veiksniai – kūno masė dažnai padidėja po gimdymo, senstant.

L.K. Gastroenterologams kartu su dietologais tenka konsultuoti nutukusius žmones mitybos klausimais. Šiuolaikinis žmogus kartais įsivaizduoja, kad valgyti galima kiek nori, tiek dieną, tiek vakare, kad alkoholis nekenkia. Be to, jis norėtų visur važinėti automobiliu ir iš jo išlipti prie pat savo darbovietės durų, o patiriamą stresą siekia malšinti skaniais valgiais ir gėrimais. Tačiau toks gyvenimo būdas nedera su sveikata. Ir kitos ligos daug dažniau išsivysto nutukusiems žmonėms. Tulžies latakų akmenligė, metabolinis sindromas, suriebėjusių kepenų uždegimas – vis dažnesnės ligos šalyse, kuriose daug nutukusių žmonių. Deja, tarp jų – ir Lietuva.

R.Š. Pirmoji taisyklė, kurios privalu laikytis norint „ištirpdyti antsvorį”, – tinkamai maitintis.

•   Valgykite daug daržovių ir vaisių (5–6 kartus per dieną), vartokite daug nesočiųjų rūgščių turinčius riebalus (alyvuogių, saulėgrąžų, rapsų aliejų), liesą mėsą, paukštieną, žuvį.
•   Ribokite druskos ir cukraus kiekį.
•   Venkite saldumynų ir „greito“ maisto (sumuštinių, bulvių traškučių).
•   Virkite vandenyje ar garuose užuot kepę riebaluose.
•   Visada pusryčiaukite, valgykite mažiausiai tris kartus per dieną.
•   Kasdien išgerkite 6–8 stiklines vandens.
•   Antroji taisyklė – reguliariai mankštinkitės, kuo daugiau vaikščiokite
•   Kasdien sparčiu žingsniu eikite 30–40 min. arba 4–5 tūkst. žingsnių. Jeigu reikia mažinti kūno masę, rekomenduojama nueiti 10 tūkst. žingsnių. Atstumą, judėjimo trukmę, žingsnių skaičių ir kt. parametrus patogu vertinti žingsniamačiu.
•   Bendraukite su draugais, mėgstančiais aktyvią gyvenseną.
•   Mažiau laiko skirkite televizijos laidoms žiūrėti, daugiau laiko pabūkite lauke.
•   Užuot naudojęsi liftu, dažniau lipkite laiptais.

L.K.: Didelio laipsnio nutukimui gydyti taikomi ir chirurginiai metodai, bet jie nėra priemonė nutukimo profilaktikai ar antsvoriui gydyti. Labai veiksmingų vaistų, kurie slopintų apetitą ar mažintų maisto pasisavinimą, nėra. Mokslininkai dirba šioje srityje, tačiau aš nemanau, kad tai išeitis.

Be stiprios vidinės motyvacijos, tinkamos mitybos ir pakankamo fizinio aktyvumo, pastangos normalizuoti kūno masę yra bevaisės.

*KMI – kūno masės indeksas (KMI galite pasiskaičiuoti pasveik.lt skyrelyje „Testai”)

„Sveikas žmogus”