Lietuvos diabetikai ir toliau vartoja vaistus – antidiabetinį vaistą „Avandia“, kurie, kaip tvirtina ekspertai, iššaukia sunkų pašalinį poveikį. Negana to, užsienio spauda praneša, kad Baltijos šalyse žadama atlikti pakartotinius klinikinius šio vaisto „Avandia“ bandymus.

 

Ketina uždrausti

 

Prieš kurį laiką paaiškėjo, kad „Avandia“ didina širdies priepuolių, galinčių pasibaigti mirtimi, riziką.

JAV teisme vaisto gamintojas – britų „GlaxoSmithKline” – jau susidūrė su 5 tūkst. nukentėjusiųjų pacientų skundais. 700 atvejų „GlaxoSmithKline“ įkalbėjo pacientus išspręsti reikalą taikiai ir išmokėjo 60 mln. dolerių kompensacijas.

Pasak įtakingo leidinio, „Wall Street Journal“, keli tyrimai parodė, kad vaisto vartojimas infarkto tikimybę padidina 43 proc. Šis faktas padarė įtaką vaisto pardavimams: jei 2006 m. – paskutiniaisiais „ramybės“ metais vaistų pardavimas pasaulyje siekė 1,5 mld. svarų sterlingų, tai 2007—2009 JAV įsiplieskusių skandalų akivaizdoje pardavimai nuolat krito ir pernai sudarė mažiau nei 800 mln. svarų.

JAV Maisto produktų ir vaistų kontrolės asociacijos (FDA)atstovas Davidas Grackhamas 2007 m pateikė siūlymą uždrausti populiarų kompanijos „GlaxoSmithKline“ preparatą.

Tačiau farmacijos milžinui, kurio pajamos kelis kartus viršija Lietuvos biudžetą, tada pasisekė ir reikalas išsisprendė neblogiausiu būdu: vaistas iki šiol yra rinkoje.

Išaiškinti vaisto trūkumai – tai ne priežastis jo atsisakyti, teigė korporacija.

Tačiau jau šią vasarą , liepą JAV valdžia gali priimti sprendimą uždrausti medikamento naudojimą.

 

Bus atliekami papildomi tyrimai

 

Bandydamas įrodyti „Avandia“ nėra pavojingas sveikatai, gamintojas žada užsakyti papildomus klinikinius bandymus „išsivysčiusiose šalyse“, tarp kurių gali atsidurti ir Baltijos šalys.

„Avandia“ bandymai taip pat bus atliekami Pakistane, Indijoje, Meksikoje ir Kolumbijoje, praneša JAV žiniasklaida.

Daugelis JAV ekspertų farmacininkų norą toliau ginti ginčytiną vaistą laiko mažiausiai neetišku: visų pirma, tiriamas vaistas, kuriam jau buvo užfiksuotas ryšys tarp vaisto vartojimo ir rizikos susirgti širdies ligomis; antra, už JAV ribų „savanoriai“ gali nežinoti apie preparato sukeliamus pašalinius poveikius. Kai kurie FDA ekspertai būsimus eksperimentus jau pavadino „negatyvių efektų aktyviu stebėjimu“.

Farmacijos kompanija į tai atsako, kad jokie etikos principai nėra pažeidžiami ir kiekvienas prieš sutinkant bandyti vaistą gaus visą informaciją apie jį.

Kalbama, kad kiekvienas tyrimuose dalyvausiantis savanoris gaus gydymą maždaug už 500–1000 dolerių – krizės ištiktims valstybėms tai dideli pinigai, tuo tarpu amerikiečiai reikalauja daugiau. O „senoje“ Europoje“ kainos dar aukštesnės. Dėl šios priežasties eksperimentai perkeliami į Rytų Europos šalis. „Čia žmonės pasiruošę rizikuoti už 1 000 dolerių, JAV taip nenori“, – rašo Amerikos žiniasklaida.

Tačiau tyrimai jau buvo atliekami ir išvados paskelbtos. Kaip neseniai pranešė įtakingas dienraštis „The New York Times“, porą metų trukusio tyrimo išvadose buvo konstatuota, kad „GlaxoSmithKline“ privalėjo anksčiau įspėti pacientus apie galimą preparato „Avandia“ vartojimo riziką.

 

Per ketvirtį – 304 mirties atvejai

 

Konfidencialiuose JAV pranešimuose tiesiogiai raginama pašalinti šiuos medikamentus iš rinkos.

Jei preparatą „Avandia“ vartojusiems asmenims būtų buvę skirta kitos kompanijos panašių vaistų, kiekvieną mėnesį būtų buvę galima išvengti maždaug 500 širdies priepuolių ir 300 širdies nepakankamumo atvejų. Dienraščio teigimu, „Avandia“ pirmauja tarp receptinių vaistų, sukeliančių rimtų problemų, įskaitant 304 mirties atvejus, apie kuriuos pranešta per trečiąjį 2009 metų ketvirtį.

Nuo 2008–ųjų „Avandia“ pateko ir į Europos vaistų agentūros (EVA) akiratį. Didžiosios Britanijos žurnale „New England Journal of Medicine“ paskelbta, kad atlikus 42 klinikinius tyrimus, paaiškėjo kad 15,5 tūkst. pacientų, gydytų „Avandia“ (kitaip – rosiglitazonu), patyrė didesnį miokardo infarkto ar kardiovaskulinės mirties pavojų, nors bendras mirtingumas nebuvo statistiškai padidėjęs.

 

Pernai Lietuvoje – puspenkto tūkstančio receptų

 

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, pasaulio ekspertų diskusijas keliančiam preparatui skirti pernai Lietuvoje buvo išrašyta puspenkto tūkstančio receptų.Vaistinėse jo kaina siekia pusantro šimto litų.

Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto išlaidos, susijusios su šiais vaistais, siekė per 1,217 mln. litų.

„GlaxoSmithKline“ panašių problemų ir su šiais vaistais, ir su gydančiais bronchinę astmą. Tačiau – tai rimti žaidėjai ir jie darys viską, kad šiuos vaistus išsaugotų“, – sakė Kauno klinikų profesorius Eduardas Vaitkus.

Prie Sveikatos apsaugos ministerijos veikiančio Lietuvos bioetikos komiteto atstovai Alfa. Lt teigė kol kas jokios informacijos apie galimus „Avandia“ tyrimus informacijos neturį. Tą patį kalbėjo ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus darbuotojos. Šio skyriaus internetiniame puslapyje kaip tik publikuojama informacija (tiesa, gerokai senstelėjusi), įspėjanti medikus apie galimą „Avandia“ poveikį ir riziką.

„Šiemet tikrai negavome jokios informacijos, kad šie vaistai galėjo ligoniams pakenkti. Tačiau gal ji nukeliavo kitu adresu, gal gydytojai ją nuslėpė? Lietuva – ne Amerika, kur žmonės iš karto puola ieškoti teisybės arba reikalauti kompensacijos“, – svarstė be vadovybės leidimo savo pavardės nenorėjusi skelbti Vaistų kontrolės tarnybos darbuotoja.

„GlaxoSmithKline Lietuva “ vadovas Kęstutis Čereška teigė šią savaitę atostogaująs, todėl paskutinės naujienos jo nepasiekusios.

Šios kompanijos Medicinos skyriaus direktorė Inga Pošiūnienė patvirtino, kad tyrimas jau atliekamas Latvijoje. „Lietuvoje jokių klinikinių bandymų šiuo metu nebus“, – teigė ji.

Alfa.lt