+3
-0
+3
Ar žinai, ko nori tavo kūnas?

Būna, jog kartais kūnas mums siunčia tam tikrus signalus, tarsi sakydamas: „Prašau, papildyk mane šiuo vitaminu ar mineraline medžiaga“.Gerai, jei žmogus įsiklauso į savo kūno siunčiamus signalus ir žino, ko trūksta jo organizmui, pakeičia savo mitybą. Bet ką daryti tuomet, kai per kasdieninius darbus mes negirdime savo organizmo bei kūno siunčiamų signalų? Tuomet prasideda ir tęsiasi įvairūs negalavimai…

Išsiplėtusioms venoms gydyti – ne tik heparino tepalas, bet ir vitaminas C, bioflavonoidai

Yra gerai žinoma, jog venų atsiradimui didelės įtakos turi genetika, taip pat – lytis (moterys venų varikoze serga tris kartus dažniau nei vyrai), amžius (vyresnio amžiaus moteris venų varikozė kamuoja daug dažniau nei jaunesnio amžiaus merginas), nėštumas, stovimas darbas, antsvoris. Jei moteris pastebi, jog kojų venos yra sustorėjusios, negana to, vargina tempimas blauzdų srityje, kojų skausmas, patinimas, nuovargis, ryškiai matosi išsiplėtusios venos – visa tai jau gali būti ženklas, jog venų sienelės per menktai yra aprūpintos, yra padidėjęs kojų venomis tekantis slėgis. Ir nors išsiplėtusioms venos gydyti dažnai yra rekomenduojamas heparino tepalas „Lioton”, tačiau lygiai taip pat svarbu kasdieninė mityba.

Ar žinojote, jog mokslininkų yra įrodyta, jog vitaminas C bei bioflavonoidai palankiai veikia venų sveikatą bei stiprina visų kraujagyslių sienelių kolageno pluoštą? Žmonių, kurių venos išsiplėtusios, organizme prasčiau ardoma krešėjimą skatinanti medžiaga fibrinas. Dėl to organizmas skelbia pavojų, nes ir taip plonos venų sienelės gali suplonėti dar labiau, – ir jose kaupia fibriną.

Merilendo universiteto medicinos centro (JAV) straipsnyje apie venų varikozę [1] yra teigiama, jog norint, kad venų sienelės daugiau nebesiplėstų, jų sieneles reikia stiprinti vitaminu C bei bioflavonoidai, kurių yra šviežiose daržovėse, vaisiuose ir uogose. Tiesa, daugelis maisto produktų, kurie yra įvardinami kaip pagrindinis vitamino C šaltinis, šio vitamino gali turėti kur kas mažiau nei mums atrodo.

Kalifornijos medicinos mokslų institute buvo atliktas tyrimas, kurio metu tyrėjai pamatavo, kiek vitamino C yra tam tikruose maisto produktuose, pvz: gūžiniuose kopūstuose buvo aptikta 17, 6 mg vitamino C, paprikose – 19, 066 mg , bulvėse – 11, 73 mg. Tokie skaičiai išties nustebino tyrėjus, mat buvo tikimasi, jog gūžiniuose kopūstuose vitamino C bus 50 mg , bulvėse  – bent 25 mg. Taigi, buvo patvirtinta, jog daržovės bei vaisiai dažnai netenka dalies juose esančio vitamino C: kopūstuose ir kitose, žalios spalvos daržovėse jau po paros sumažėja 60 proc., vitamino C, o kuomet skutame bulves, tuomet jos netenka iki 22 proc. vitamino C. Pravartu į kasdieninės mitybos racioną įtraukti česnakus ir svogūnus: juose yra cikloalinino, alinino, adenozino – veikliųjų medžiagų, kurios tirpdina krešulius ir skystina kraują. Nepamirškite ir grikių: juose yra itin daug bioflavonoidų rutino – medžiagos, kuri stiprina kapiliarus.

Kai vargina kraujospūdžio sutrikimai: vitaminas E ir nesočiosios riebalų rūgštys (linolio rūgštis)

Kraujospūdžio sutrikimo priežastys gali būti pačios įvairiausios, vienos iš dažniausių – stresas bei nesveikas gyvenimo būdas, nesubalansuota mityba. Esant kraujospūdžio sutrikimams pasireiškia tokie simptomai kaip nuovargis, apetito stoka, šaltos galūnės, virškinimo sutrikimai, svaigulys, galūnių tirpimas, širdies skausmas, šlapinimosi sutrikimai, galvos skausmas. Daugelį iš šių simptomų galima nesunkiai numalšinti naudojant vaistus, pvz., jei vargina virškinimo sutrikimai, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų, tuomet rekomenduojama vartoti „Mezym 10000“. Tačiau labai svarbu gydyti ne tik simptomus, bet ir pačią ligą.

Esant kraujospūdžio sutrikimams rekomenduojama peržiūrėti kasdieninę mitybą, mažinti riebalų bei cholesterolio kiekį kraujyje. Tą padaryti gali nesočiosios riebalų rūgštys bei vitaminas E – medžiagos, kurių yra šaltai spaustame augaliniame aliejuje, daigintuose kviečiuose, sėklose. Būtina į kasdieninės mitybos racioną įtraukti daugiau produktų, kuriuose yra linolio rūgšties, taip vadinamos nepakeičiamos riebiosios rūgšties. Ši rūgštis skystina cholesterolį, padeda jam įsiterpti į ląsteles ir jis nustoja grėsmingai kauptis kraujyje, galima išvengti venų susiaurėjimo (ateroskelrozės).

Taigi, stebėkime save ir artimuosius, nelikime abejingi nemaloniems simptomams!

[1] https://www.umm.edu/health/medical/altmed/condition/varicose-veins

Parengė: L.Rimgailė