Iš kompensuojaųjų vaistų kainyno išbraukiama apie 150 vaistų. Dauguma jų – mažų dozių preparatai.Dėl to mažėja galimybė pasirinkti  ligoniui tinkamą vaistą.

Epilepsija sergančią Danguolę neseniai atsivijo kompensuojamųjų vaistų kainyno primestos permainos.

„Iki šiol man nereikėdavo primokėti už preparatą „Lamictal”. Tai – svarbiausias iš trijų mano ligai gydyti skiriamų vaistų.

Dabar  už dviejų mėnesių gydymo kursą sumokėjau 250 litų”, – į redakciją paskambinusi Danguolė neįstengė nuslėpti graudulio.

Eksperimentuoti nesiryžo

Lietuvoje registruota dviejų gamintojų vaistų, kurių bendrinis pavadinimas – lamotriginas. Tai „GlaxoSmithKline” gaminamas „Lamictal” ir „Ranbaxy” gaminamas „Lamotrigine Ranbaxy”.

Gydytojams paskyrus, per parą Danguolė išgeria 4 tabletes (200 mg dozės) vaistų „Lamictal”. Viena 30 tablečių pakuotė kainuoja apie 76 litus.

Už ją, įsigaliojus naujam kainynui, pacientai turi primokėti apie 35 litus. Danguolė per du mėnesius šių vaistų suvartoja 8 pakuotes, tad jai gerokai padidėjo priemoka.

„Klausiau vaistininkės, ar būtų šiems vaistams analogų. Pasirodo, tik vienas: indiškas preparatas, už kurio pakuotę pakaktų maždaug 4 litų priemokos. Neišdrįsau rizikuoti ir įprastinių vaistų pakeisti kitais, neišbandytais”, – kalbėjo Danguolė.

Rugsėjo 11-ąją įsigaliojęs naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas išpūtė pacientų priemokas. Jie arba turi gerokai daugiau primokėti už vaistus, arba keisti gydymą: įprastus preparatus – į neišbandytus.

Pasak „GlaxoSmithKline Lietuva” generalinio direktoriaus Kęstučio Čereškos, „Lamictal” turi generinių analogų, o „Ranbaxy” gaminamas analogas – labai pigus.

„Todėl priemoka „Lamictal” vaistams labai padidėjo. Smarkiai mažinome kainas, bet pasivyti indiškų vaistų kainų nesugebame”, – sakė K.Čereška.

Mažos dozės – brangesnės

Netrukus pacientus atsivys ir kita Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengta permaina: mažų dozių vaistai nebus kompensuojami.

Tokie vaistai netelpa į vadinamąjį tunelį.

Tunelis atsijoja kompensuojamuosius vaistus, kurie (skaičiuojant bazinę kainą pagal veikliosios medžiagos vienetą) yra 60 proc. brangesni už pigiausią analogišką preparatą.

Tokia tvarka yra numatyta pernai gruodį išleistame Vyriausybės nutarime.

Pakuojami mažomis pakuotėmis ar mažų dozių vaistai yra santykinai brangesni, todėl ir išbraukiami iš kainyno pirmiausia.

Praėjusią savaitę SAM paskelbė išbrauktų iš kainyno vaistų sąrašą. Jame – 149 preparatai, dauguma – būtent mažų dozių.

Išbraukus šiuos preparatus, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete pinigų nepadaugės: ir išbrauktų preparatų, ir likusių kainyne analogų bazinė kaina (kompensuojamoji vaistų dalis) yra ta pati.

Tik pacientai neteks galimybės rinktis. Už brangesnį, bet norimą preparatą jie turės mokėti nebe priemoką, bet visą kainą. Be to, iš kainyno išbraukti vaistai pabrangsta – mat jiems nebetaikoma pridėtinės vertės mokesčio lengvata.Todėl vaistai tiesiog pabrangs.

 

Vieni geresni už kitus

Išbraukus vienų gamintojų vaistus, kitiems sudaromos išskirtinės sąlygos: jiems nelieka konkurentų.

Pavyzdžiui, išbraukus du analogiškus, bet skirtingų gamintojų antibiotikus bendriniu pavadinimu „Amoxicillinum” (125 mg dozė, skirta vaikams), kainyne liko tik vieno gamintojo tokios dozės vaistų.

Tas pat nutiko ir su „Citalopramum” – vaistais depresijai gydyti. Kainyne liko tik vieno gamintojo tiekiamas mažų dozių (tabletėje – 10 mg veikliosios medžiagos) preparatas.

Kainyne neliko 20-ies „Diclofenacum” preparatų – jais gydomas skausmas ir uždegimas. Išbraukus devynis mažų dozių (50 mg) „Diclofenacum” vaistus, kainyne liko tik vieno gamintojo tiekiamas tokios dozės preparatas.

Iš kainyno lauk braukiami ir mažų pakuočių preparatai. Pavyzdžiui, išbraukus keturis „Metforminum” preparatus, kompensacijos neteko preparatai, supakuoti į dėžutes po 30 tablečių.

Liko tik tie, kurių pakuotės – keturiskart didesnės.

Pažeidžia konkurenciją?

Etinių farmacijos įmonių asociacija (dabar – Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija) dar pavasarį kreipėsi į Konkurencijos tarybą.

Jos argumentas – ydinga vaistų kompensavimo tvarka pažeidžia konkurencijos principus.

Surinkusi informacijos, spalio 21-ąją Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Vyriausybės nutarimu patvirtintos bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos. Būtent ši tvarka ir sukuria vadinamąjį tunelį.

Taupo pacientų pinigus

Martynas Marcinkevičius

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas farmacijos klausimais

„Šio sprendimo tikslas yra taupyti pacientų pinigus: mažinti priemokas. Pastebėjome, kad, sumažinus bazinę kainą, gamintojai visą finansinį krūvį perkelia pacientams.

Gamintojai, investuodami į rinkodarą, skatina brangių vaistų vartojimą. Pacientai už juos moka didesnes priemokas, nors yra daug pigesnių analogiškų preparatų.

Iš kainyno dabar išbraukiami tik tie vaistai, kuriems analogiškų preparatų yra daugiau nei trys. Tokių atvejų, kad neliktų vaistų, neturėtų būti. Bet jei atsirastų tokių atvejų, visada juos nagrinėsime.

Manytume, kad pacientams neturėtų kilti problemų vartojant vaistus. Prireikus didesnės dozės tabletę galima dalyti pusiau.”

Skaičiavimo metodika ydinga

Mindaugas Papievis

Inovatyvių vaistų gamintojų asociacijos prezidentas

„Bazinių kainų skaičiavimo metodika yra pasenusi ir ydinga. Kompensavimas skaičiuojamas mechaniškai, remiantis pigiausio veikliosios medžiagos miligramo kaina. Įvedamas ir itin neracionalus dalykas: vadinamasis tunelis.

Todėl iš kainyno braukiami mažų dozių vaistai. Jų dažniausiai reikia gydant vaikus arba pradedant gydymą, kai iš pradžių vaistų skiriama mažomis dozėmis.

Kadangi už mažų dozių vaistus pacientams tenka daugiau primokėti, gydytojai neretai jiems išrašo didesnių dozių preparatų. Todėl vaistai dabar vartojami neracionaliai.”

Audra Srėbalienė

Lietuvos rytas