Siekiant apsaugoti vaikų sveikatą, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, darbietė Dangutė Mikutienė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą, prašydama uždrausti prekiauti energiniais gėrimais mokyklose, atitinkamai keičiant Lietuvos higienos normos HN 21:2005 "Bendrojo lavinimo mokykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai" nuostatas, reglamentuojančias mokinių maitinimą. Inicijuoti tokį draudimą mokyklose parlamentarę paskatino tėvų skundai ir spaudoje pasirodžiusi informacija dėl šių gėrimų žalos vaikų ir paauglių sveikatai.

 

Vaikų ligų specialistų teigimu, jaunimui energinių gėrimų poveikis gali būti pavojingas dėl vaikų psichikos ypatumų. Energiniuose gėrimuose esančios medžiagos padidina ne tik vaikų aktyvumą, bet ir agresiją bei smurto proveržius. Energiniuose gėrimuose esantis kofeinas sekina nervų sistemą, iš organizmo išstumia kalcį ir geležį, kurie būtini augančiam organizmui. Be to, šie gėrimai yra prisotinti angliarūgštės, kuri nepalankiai veikia skrandį ir visą virškinimo sistemą. O gėrimuose esantys konservantai, saldikliai, dažikliai ir kofeinas gali sukelti alergines ligas.

Itin didelis pavojus atsiranda tada, kai jaunimas energinius gėrimus vartoja kartu su alkoholiu, nes kartu šie gėrimai sustiprina vienas kito poveikį, padidina kraujospūdį, sutrikdo miegą, žmogus tampa priklausomas nuo didesnių stimuliuojančių gėrimų kiekių ir jų nebekontroliuoja. Sveikatai pavojingas ir išgertas per didelis energinių gėrimų kiekis. Jaunimas neįvertina, kad šie gėrimai neprideda energijos, o eikvoja organizme esančius energijos resursus ir dar greičiau jį nualina.

 

"Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) su specialistais turėtų skubiai išanalizuoti visas įmanomas galimybes apriboti šių gėrimų prieinamumą vaikams ir paaugliams. Jungtinėse Amerikos Valstijose energinius gėrimus yra visai uždrausta parduoti vaikams iki aštuoniolikos metų, Norvegijoje, Danijoje ir Prancūzijoje tokie gėrimai parduodami tik vaistinėse. Pasinaudojus šių šalių patirtimi, SAM privalo apsvarstyti galimybę riboti šių gėrimų pardavimą vaikams ne tik mokyklose, bet ir kitose maisto pardavimo vietose", – teigia Seimo narė D. Mikutienė.

 

Medicine