+9
-4
+5

Kokie yra “gerojo” ir “blogojo” cholesterolio skirtumai?
Liudvika

Tarp rizikos faktorių, kurie sukelia širdies ir kraujagyslių ligas, vienas svarbiausių - padidėjęs cholesterolio kiekis. Tiesa, cholesterolis yra būtinas mūsų organizmui. Jis įeina į audinių ir ląstelių sudėtį, reguliuoja ląstelių membranų skvarbą maistinėms medžiagoms ir jų skilimo produktams, sulaiko audiniuose drėgmę ir užtikrina vidinį slėgį ląstelėje. Kraujyje cholesterolis būna lipoproteinų pavidalu ir yra skirstomas į “gerąjį” ir “blogąjį”.
“Gerasis” cholesterolis - didelio tankio lipoproteinai (DTL). Jis paima iš periferinių audinių cholesterolį, nuneša jį į kepenis ir neleidžia kauptis arterijų sienelėse, taip apsaugodamas nuo aterosklerozės susidarymo. DTL cholesterolio kiekį didina fizinis aktyvumas, tinkama dieta (alyvuogių aliejus), saikingas alkoholio vartojimas. Jo mažėja esant diabetui, nutukimui, hipodinamijai (nejudrumui), uremijai, inkstų nepakankamumui, rūkant. Moterims norma - 0,9-2,0 mmol/l, vyrams - 0,9-1,7 mmol/l.

“Blogasis” cholesterolis - mažo tankio lipoproteinai (MTL). Jis nusėda ant kraujagyslių sienelių, formuojasi aterosklerozinės plokštelės, mažinančios kraujagyslės spindį, sutrinka normali kraujotaka.
Rekomenduojama norma - 2,6-3,4 mmol/l, saikingai padidėjęs - 3,4-4,1 mmol/l, ryškiai padidėjęs - daugiau nei 4,1 mmol/l. MTL cholesterolio kiekis didėja esant kepenų, inkstų, kasos patologijoms, diabetui, nutukimui.
Bendra cholesterolio norma - 2,6-5,2 mmol/l, saikingai padidėjęs - 5,2 - 6,5 mmol/l, ryškiai padidėjęs - daugiau už 7,8 mmol/l.
Pasaulio sveikatos organizacija rekomendacijose nurodoma cholesterolio paros norma yra 300 mg, o žmonėms, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis arba jų cholesterolio kiekis kraujyje yra padidėjęs - ne daugiau kaip 200 mg.
Norint, kad cholesterolio koncentracija kraujyje būtų normali, reikėtų pasirinkti tinkamą maistą, t.y. tokį, kuris turi mažai riebalų, sočiųjų riebalų ir cholesterolio.

 

Lietuvos sveikata