„Darželis, o gal auklė? Ar patikėti vaiko priežiūrą seneliams?” – šie svarstymai mūsų šeimoje iškilo tik atėjus laikui grįžti po motinystės atostogų į darbą, teigia Viktorijos mama Božena. Ar tikrai taip sunku pasirinkti? Juk net trys galimybės ir tereikia pasirinkti vieną! Kokios priežastys daro įtaką tėvų apsisprendimui, kam patikėti vaiko priežiūrą? Pliusus ir minusus, kas geriausia vaikui, ne taip jau lengva sudėlioti. Juk kiekvienas vaikas individualus, kiekvienam šeima skirtinga, o kartais iš trijų galimybių dėl įvairių priežasčių lieka tik vienas realus pasirinkimas. Galimas teigiamas ir neigiamas vaiko priežiūros puses darželyje, paliekant su aukle ar močiute padeda apžvelgti psichologė Dr. Viktorija Grigaliūnienė.

Darželio pliusai ir minusai

Bendravimas, įgūdžiai ir neįkainojama patirtis

Pradėjus lankyti darželį, vaiką supančio pasaulio ribos plečiasi, jo patirtis kasdien didėja. Darželio privalumai tie, jog vaikas kiekvieną dieną stebi kitus vaikus, bendrauja, žaidžia su bendraamžiais, užsiima nauja ir įdomia veikla, atsiduria jam nežinomose situacijose. Mokydamasis išklausyti kitus, toleruoti bendraamžių elgesį, spręsti konfliktus, vaikas įgauna daug naujų įgūdžių, socialinės patirties, įsisąmonina socialiai priimtinas elgesio normas ir moralines vertybes. Žaisdamas su kitais vaikais, jis išmoksta laikytis taisyklių, taip skatinamas bendradarbiavimas, tobulėja vaiko kalba, ugdomi motoriniai sugebėjimai, lavinamas protas ir vaizduotė.
Kiekvienas darželis turi ugdymo programą, kuri pagal vaikų amžių yra pritaikyta konkrečiai grupei. Darželyje vaikai mokami raiškiai kalbėti, reikšti mintis, pasakoti, skaičiuoti, piešti. Vaikai ruošiami įvairioms šventėms, mokosi dainelių, eilėraštukų. Čia kiekvieną dieną vyksta teminiai užsiėmimai, sportuojama. Ir visa tai daroma visiems drauge! Iš darželio vaikas grįžta pilnas įspūdžių ir teigiamų emocijų.

Aplinka, priežiūra, saugumas

Auklėtojų patarimai, nurodymai, taisyklės yra jėga, kuri moko vaiką disciplinos, atsakomybės, moralinių normų. Svarbu, kad darželiuose dirbtų kvalifikuoti specialistai, kurių darbas būtų įvertinamas vaikų meile ir noru lankyti darželį. Nuo auklėtojų priklauso ne tik vaiko ugdymas, bet ir priežiūra, vaiko psichologinė būsena, saugumo jausmas. Dažnai tėvai atėję užrašyti vaiką į valstybinį darželį pirmiausia pasiteirauja, kokios auklėtojos dirbs. Tai natūralu ir suprantama, nes tėvai jaučia nerimą dėl to, ar tinkamai auklėtojos pasirūpins vaikučiu, ar jam nieko nenutiks, ar jis neverks ir jausis saugus. Prieš pradėdami leisti į darželį, tėvai gali ateiti į grupę su mažyliu ir stebėti: kaip auklėtoja užmezga kontaktą su vaiku, ar jį sudomina, stebėti, kaip vykdomos ugdomosios programėlės. Darželio grupėse pagal sanitarinę normą turi būti apie 20 vaikų, todėl tėvai turėtų suprasti, kad vienai auklėtojai skirti dėmesį tik jų mažyliui taip pat sunku ir netgi neįmanoma. Auklėtoja turi būti vaikams autoritetas, antroji mama ir pirmoji mokytoja, kuri padeda ne tik kiekvienam vaikui apsirengti, pavalgyti, bet ir kiekvieną paguodžia, pamoko, pagiria, išklauso.

Vaiko fizinė ir emocinė sveikata

Didžiausias mamyčių, pradedančių vaikutį leisti į darželį, rūpestis – mažylio sveikata. Pastebėta, kad dažniau serga nuolat stresą patiriantys, sunkiai išgyvenantys išsiskyrimą su tėvais vaikai, todėl rekomenduojama prie darželio pratinti pamažu. Ne visi vaikai vienodai prisitaiko darželyje, nevienodai bendrauja su bendraamžiais. Kartais tėvai įsitikinę, kad vaikas suserga dėl netinkamos priežiūros darželyje, esą kol buvo namuose nesirgo. Pirma, vaikas patenka į kolektyvą, kuriame reikia prisitaikyti, išmokti dalintis, savarankiškai apsirengti, užmigti. Dėl patirto streso vaikas gali pasidaryti nevalgus, jautrus, irzlus, pradėti šlapintis į kelnytes. Žinoma, ligų tikimybė padidėja. Antra, ikimokyklinio amžiaus daug vaikų serga, ypač peršalimo ligomis. Todėl tėvai turėtų pasirūpinti vaiko grūdinimu, vaikas turėtų kuo daugiau būti gryname ore, judėti, sveikai ir reguliariai maitintis, vartoti vitaminus. Minusus reikėtų įžvelgti ne vaiko nepriežiūroje darželyje, o ir tėvų elgesyje. Tėvai dažnai veda vaikutį į darželį sergantį arba iki galo nepasveikusį, toks vaikas ne tik pats blogai jaučiasi, bet ir gali užkrėsti kitus vaikus. Žinoma, yra vaikų, kurių sveikata silpna, nuolat kamuoja peršalimo ligos, ir lankyti darželio tiesiog negali.

Auklės pliusai ir minusai

Aplinka, priežiūra, saugumas

Tėvai, nutarę patikėti vaiko priežiūrą auklei, dažnai susiduria su pirmaisiais rūpesčiais, ieškodami patikimo ir mylinčio vaikus žmogaus. Išsirinkti darželį taip pat nelengva, tačiau, apsisprendę leisti vaiką į darželį, tėvai dažniausiai suvokia, jog darželį galima pakeisti, tačiau jų vaikas bet kokiu atveju turės prisitaikyti prie darželio tvarkos, režimo, bendraamžių. Nutarę samdyti auklę, tėvai tikisi geriausio varianto savo vaikui, todėl jų reikalavimai auklei tampa daug aukštesni. Darželio auklėtoja niekada negalės skirti vaikui tiek dėmesio, kiek auklė, kuri visą savo laiką turėtų skirti vienam vaikui. Tai vienas iš didžiausių pliusų, kurį tėvai pažymi, patikėdami vaiko priežiūrą auklytei. Vaikas gaus ne tik pakankamai dėmesio, bet bus pavalgydintas, užmigdytas, saugus, be to, mažesnė tikimybė, kad vaikas nuolat sirgs. Tėvams patogu, kad vaikas prižiūrimas namuose: nereikia kasryt jo anksti kelti, vežti į darželį, o po darbo skubėti pasiimti. Tėvai gali užtrukti darbe, užsukti apsipirkti, žinodami, kad mažylis saugiose ir patikimose rankose. Jei vaikas suserga, tėvai taip pat turi galimybę palikti sergantį vaiką auklės priežiūrai. Būdamas namuose su aukle, vaikas patiria mažiau streso, išgyvenimų nei darželyje, nes yra pažįstamoje aplinkoje, nėra griežtų taisyklių, kada keltis, valgyti ar eiti miegoti, nereikia dalintis žaislais, konfliktuoti su kitais vaikais.

Bendravimas, įgūdžiai ir tėvų finansinės galimybės

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl tėvai negali patikėti vaiko priežiūros profesionaliai auklei, – kaina. Norint susirasti patikimą, darbo patirties su vaikais turinčią auklę, dažniausiai reikia kreiptis į agentūras, pažįstamus, draugus. Ne tik derėtų apgalvoti auklės užmokestį, bet ir tai, kad auklė gali susirgti ar išeiti iš darbo, jei šeima jei nepatiks, kels per didelius reikalavimus, nuolat kils konfliktinės situacijos, nesutars ar neras bendros kalbos su vaiku. Daugelis tėvų nerimauja dar ir dėl to, koks žmogus prižiūrės jų vaiką, kaip formuosis vaikas kaip asmenybė, ar išmoks savarankiškumo ir vėliau ras bendrą kalbą su bendraamžiais. Nėra vienareikšmio atsakymo, ar geriau vaiką leisti į darželį, ar samdyti auklę. Žinoma, viskas priklauso nuo šeimos situacijos bei vaiko poreikių, persirgtų ligų.

Ar vien tik pliusai lydi anūkėlius, patikėjus juos močiutės priežiūrai?

Dažnai tėvai įsitikinę, kad jokia auklėtoja ar auklė taip nemylės ir neprižiūrės jų mažylio, kaip močiutė. „Močiutės meilė anūkams besąlyginė“, – dažniausiai taip daugelis tėvų apibrėžia močiutės ir anūkų santykius. Tėvams kartais net keista, kad močiutė, prižiūrėdama anūką ar anūkę, daug daugiau leidžia, nei kadais leisdavo savo vaikams. Močiutės neerzina išmėtyti žaislai, sausainių trupiniai, išteplioti rūbeliai, spygavimai, dūkimai…Kodėl? Ir ar tikrai močiutės labiau myli anūkus nei mylėjo savo vaikus? Močiutės mylėjo ir savo vaikus, tačiau dėl darbų gausos, užimtumo negalėjo tiek laiko skirti, kiek skiria savo anūkams. Psichologai tai vadina meilės kompensacija. Taip pat bėgant metams daugelis dalykų, kurie buvo svarbūs ankščiau, nebeatrodo tokie svarbūs: pasikeičia gyvenimo vertybės. Ir todėl močiutėms nėra svarbu, ar kambaryje ideali tvarka, ar vaikas susitvarko kambarį, daug svarbiau santykis ir bendravimas su anūku.

Minusus galima įžvelgti tada, kai tėvų ir močiutės reikalavimai vaikui bei auklėjimo stiliai skiriasi. Vaikas gali jaustis nesaugus, nesugebėti atsirinkti, kas teisinga, kurio šeimos nario klausyti. Jei tėvai subara vaiką, o močiutė – jam nuolaidžiauja, gali kilti konfliktinės situacijos tarp tėvų ir močiutės. Tėvai gali turėti tvirtą nuomonę dėl vaiko auklėjimo, mitybos, įgūdžių lavinimo, turėti savo šeimos taisykles, vertybes, elgesio normas, kurių norėtų, kad vaikas laikytųsi. Patikint vaiką močiutės priežiūrai, reikia nepamiršti, kad kartais dėl amžiaus skirtumo gali skirtis požiūriai į vienus ar kitus dalykus: pvz., dėl saldumynų, pietų miego, televizoriaus žiūrėjimo ir t.t. Tačiau, dėl skirtingų taisyklių tėvai neturėtų baimintis: vaikas labai greitai išmoksta prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos. Juk gyvenime jis susidurs su skirtingais žmonėmis, paklius į skirtingas situacijas ir turės mokėti prisitaikyti. Todėl, kai vaikai būna su tėvais, laikosi tėvų nustatytų taisyklių, kai su seneliais – jų nustatytų taisyklių.
 

Inga MARKŪNAITĖ

 

"Sveikas žmogus" 2009 m. Nr. 4