Apklausos rodo, kad abortus pateisina 84 proc. Lietuvos gyventojų.

Teologai tikina, kad pritarimas abortams atspindi žmonių nusivylimą ir pyktį, o moterų teisių gynėjai tvirtina, kad prieš abortus pasisako vos 5 proc. gyventojų.

Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausos duomenimis, abortą pateisintų 84 proc. lietuvių, o nepateisintų tik kiek daugiau nei 9 proc.

Mano, jog moteris turi teisę pati apsispręsti dėl nėštumo nutraukimo, kiek daugiau nei trečdalis apklaustųjų, o kone pusė pasisakė pritariantys abortui tik tam tikrais atvejais.

Tiek teologai, tiek moterų teisių gynėjai sutaria, kad abortas – informacijos stokos pasekmė.

„Manau, kad pas mus labai trūksta informacijos. Tiesiog žinojimo, kas yra vadinamasis vaisius, kaip jis vystosi, kas yra abortas.

Žymiausias turbūt visų laikų abortų šalininkas ir vykdytojas Bernardas Nartonsonas, amerikiečių gydytojas, nustojo daryti abortus po to, kai atsirado ultragarso technika ir jis pamatė, kas įsčiose juda“, – komentavo Gintautas Vaitoška, Tarptautinio teologijos instituto Šeimos ir santuokos studijų dėstytojas.

„Jeigu tu klausi žmogaus, pavyzdžiui, ar jis už abortą, ar prieš, tai greičiausiai absoliuti dauguma pasakys, kad prieš, nes tai yra kraštutinė priemonė, kur nesant jokios kitos išeities žmonės naudoja.

Bet tik 5 proc. gyventojų galvoja, kad reikia besąlygiškai uždrausti abortą ir jokiais jokiais atvejais, net jei moters sveikatai gresia labai didelis pavojus, vis tiek negalima daryti aborto“, – kalbėjo Giedrė Purvaneckienė, Vilniaus universiteto docentė.

Katalikiškos bendruomenės atstovai tvirtina, kad nuo 10 iki 8 tūkst. per keletą pastarųjų metų sumažėjęs nėštumų nutraukimo skaičius Lietuvoje atspindi teigiamą valstybės politiką šeimų atžvilgiu, o dabartinis palankus aborto vertinimas – žmonių nusivylimą ir pyktį.

Aktyviai moterų teises ginantys mokslininkai tikina, kad pastaraisiais metais atliktas ne vienas visuomenės nuomonių tyrimas tik įrodo, kad abortų draudimui šalyje gyventojai nepritartų, o dabar galiojanti tvarka yra gera, nors ir neįteisinta įstatymu.

Šiuo metu Lietuvoje nėšumo nutraukimas reglamentuojamas prieš 16 metų pasirašytu sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kuriame numatyta, kad moters pageidavimu abortas gali būti atliktas iki 12-os nėštumo savaitės, o esant medicininėms priežastims – ir iki 22-os.

Medik