Dažniausios vaikų slogos priežastys

Dažnai sakoma, kad vaikų sloga – ne liga. Taip, tai nėra liga, tai greičiau ligos simptomas ar nosies funkcijos sutrikimo požymis, tačiau tai nereiškia, kad nereikia kovoti su slogą sukėlusia priežastimi. Ignoruojama infekcinė sloga gali sukelti tokias komplikacijas kaip vidurinės ausies uždegimas ar net bronchitas, plaučių uždegimas, sinusitas ir t.t. Jei negydoma alerginė sloga, tuomet vaikas gali patirti nemažai kančių. Gali sutrikti jo miegas, mokymosi gabumai, kasdienė veikla. Tad į slogą numoti ranka tikrai nereikėtų. Pakalbėkime apie dažniausias slogos priežastis ir jų pagrindinius diagnostinius kriterijus.

Dažniausia vaikų slogos priežastis – peršalimas arba kitos virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos

Net apie 80 proc. peršalimo atvejų sukelia patys įvairiausi virusai. Tik už nedidelę dalį slogos atvejų atsakingos bakterijos. Vis dėlto tinkamai negydoma virusinė sloga visuomet gali komplikuotis bakterine sloga, kurią jau gali tekti gydyti gydytojo paskirtais antibiotikais.

Taigi kaip atpažinti su peršalimu susijusią slogą? Nosies gleivės šiuo atveju dažniausiai būna skaidrios. Vėliau jos tampa gelsvos arba žalsvos spalvos. Būdingas ir čiaudulys bei kiti peršalimo simptomai, pavyzdžiui, šiek tiek pakilusi kūno temperatūra, gerklės skausmas ir paraudimas, kosulys. Gali pakimti balsas, pablogėti apetitas, atsirasti irzlumo ir miego sutrikimų požymių. Taip pat vaikas gali skųstis galvos bei raumenų, kaulų, akių skausmais – tai itin būdinga gripui. Vis dėlto apie skausmus tinkamai „pranešti“ gali tik vyresnis vaikas.

Kita slogos priežastis – įvairūs ore esantys oro dirgikliai

Vaiko aplinkoje gali būti įvairiausių dirgiklių, kurie sukelia nosies gleivinės reakcijas, jos paburkimą ir padidėjusį gleivių išsiskyrimą. Dėl tokių ore esančių dirgiklių kaip dūmai, cheminiai garai, dulkės, degimo produktai ir kitos kenksmingos medžiagos gali atsirasti varginantis skystų ir skaidrių gleivių tekėjimas. Kadangi iš nosies šiuos dirgiklius bandoma kuo efektyviau pašalinti, labai būdingas ir čiaudulys. Kitas tipinis sudirgintos nosies gleivinės ir dėl to atsiradusios skaidrių gleivių tekėjimas – šnopavimas. Pašalinus iš aplinkos dirgiklius ir išvalius nosytę simptomai turėtų praeiti. Tam puikiai tiks izotoninės koncentracijos jūros vanduo, pavyzdžiui, Quixx soft nosies purškalas.

Vis daugiau nustatoma alerginės slogos atvejų

Statistika gana liūdna – vis daugiau vaikų serga alerginėmis ligomis ir dėl to labai kenčia normali jų gyvenimo kokybė. Vienus vaikus kankina sezoninės alergijos, pavyzdžiui, simptomai atsiranda pradėjus žydėti augalams, o štai kiti vaikai nuo alerginės slogos kenčia ištisus metus. Nemalonias reakcijas sukelia tokie įkvepiamieji alergenai kaip šuns, katės ar žiurkėno epitelis, įvairūs grybeliai ir vabzdžiai, namų dulkių erkės. Sloga gali atsirasti ir dėl maisto produktų, kuriems vaikas alergiškas, tačiau ji būdingesnė įkvepiamųjų alergenų sukeliamoms reakcijoms. Alerginei slogai būdingos skaidrios ir vandeningos nosies išskyros. Taip pat kamuoja čiaudulys, nosies niežėjimas ir paraudimas, šniokštimas, kvėpavimo pasunkėjimas, akių ašarojimas, perštėjimas ir niežėjimas (konjunktyvito simptomai būdingi ne visuomet). Taip pat gali atsirasti pačių įvairiausių odos bėrimų.

Vaikų nosies gleivinė jautresnė sausam orui

Jei aplinkos oras per sausas, tuomet jautri kūdikio ar mažo vaiko nosies gleivinė gali visai netrukus sureaguoti į nepalankias sąlygas. Tokiu atveju gali nepasireikšti nei gleivių tekėjimas, nei čiaudulys, tačiau vaikelį kamuoja gana įkyrus šnopavimas, trukdantis laisvai kvėpuoti per nosį. Turėtų pagelbėti patalpų oro išvėdinimas ir sudrėkinimas.

Jei vaikelis knarkia ir miegant sustoja jo kvėpavimas – verta susirūpinti

Esant tonzilių ar adenoidų padidėjimui (polipams) gleivių ir čiaudulio paprastai nėra, tačiau gali atsirasti kitų neraminančių simptomų. Jei vaikelis naktimis sunkiau kvėpuoja ir šnopuoja, jei miegant sustoja jo kvėpavimas ir jei jis knarkia, tuomet reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ir gydytoju otolaringologu. Kiti būdingi polipozės ir galimai padidėjusių tonzilių simptomai yra kalbėjimas tarsi per nosį ir kvėpavimas per burną.

Vaistininkė Rūtelė Foktienė