+2
-0
+2

Po krūties vėžio operacijos man atsiverė opos rankoje, kuri labai išstorėjo. Ambulatorijoje man felčerė sako, kad čia bus dramblialigė, nepagydoma liga. Kur man kreiptis? Kaip ji gydoma?
Roma 

Atsako specialistas

Vilniaus universiteto Kraujagyslių chirurgijos centro direktorius, kraujagyslių chirurgas prof., habil.dr. Vytautas Triponis:

– Aš nuolatos girdžiu: “Ar man ne dramblialigė?” Žinau, kad žmonės labai bijo dramblialigės, dažnai nežino ką daryti, o patarimų kaip ir nesulaukia. Tam yra objektyvių priežasčių. Viena svarbiausių, kad Lietuvoje nėra nė vieno limfologijos centro ar paruošto specialisto. Kai tik galūnės patinsta, taip ligonį ir siunčia pas kraujagyslių chirurgą. Šia patologija turi užsiimti limfologai. Tikros dramblialigės Lietuvoje ir nėra.

Klasikinę dramblialigę sukelia parazitai. Pagrindinė dramblialigės priežastis yra filiarija, uodų nešiojamas parazitas. Žmogus yra galutinis šio parazito šeimininkas. Žmogaus organizme atsiranda siūlinių kirmėlyčių, kurios suardo limfinę sistemą. Galūnės pradeda beviltiškai tinti, kol pasiekia neįtikėtinų apimčių.
Koja ar ranka padidėja tris ar keturis kartus. Kartais pasitaiko patinimų ir krūtyje, mašnelėje.
Klasikinė dramblialigė yra Lotynų Amerikos, Afrikos ligos, iš ten atėjo ir ligos pavadinimas.
Dramblialigės terminą perkėlė į Europą ir primetė visoms limfologinėms problemoms, kurios pasireiškia labai dideliu patinimu, odos, poodžio išvešėjimu. Tačiau, pagal tarptautinę klasifikaciją, dramblialige Europoje yra vadinama paskutinė limfedemos stadija. Nors tai panašu į klasikinę dramblialigę, bet jos galima išvengti arba sustabdyti anksti diagnozavus ir pradėjus gydyti. Lietuvoje retai pasitaikantys mašnelės limfinis tinimas dažniausiai įgimtas. Įgimtos kraujagyslių ligos dažniausiai yra sudėtinės: pažeidžiama veninė, arterinė ir limfinė sistemos. Rečiau, bet būna tik limfinės sistemos sklaidos defektas. Bet ir jas anksti pastebėjus galima išvengti kraštutinės stadijos, kuri vadinama dramblialige. Limfos nuotėkį gali sutrikdyti kita liga, trauma ar gydomoji procedūra.

Žmonėms gerai žinomi limfinės sistemos pažeidimai dėl spindulinės terapijos, dėl labai užleistų navikų chirurginio gydymo, kai turi būti plačiai pašalinami limfmazgiai ir nebelieka limfos nutekėjimo į galūnes. Moterims taip dažnai pasitaiko po krūties, gimdos navikų operacijų. Užakina limfinę sistemą ir streptokokinės infekcijos, daugiausiai, rožė. Atsiradus limfos nuotėkio sutrikimui, pavyzdžiui, po spindulinio gydymo, labai greit prisideda rožė, kuri besikartodama, vis labiau pažeidžia limfinę sistemą.

Veiksmingiausia pagalba, kol patinimas atslūgsta po nakties. Jei paspaudus patinimą yra duobutės, reiškia, sutrikęs limfos nutekėjimas yra grįžtamas. Bet kai atsiranda nuolatinis patinimas, duobutė paspaudus nebesusidaro, kartais tenka griebtis ir radikalesnių priemonių. Galbūt ir chirurginių.
Bet dabar yra kitas labai veiksmingas metodas – manualinis limfos drenažas, kurį puikiai atlieka Vilniaus universiteto onkologijos institute.

Procedūra yra ilga, vienas limfos drenažo seansas trunka iki pusantros valandos. Manualinis limfos drenažas remiasi tuo, kad jis suaktyvina viso organizmo limfinę sistemą. Tos limfagyslės, kurios “snaudžia”, pradeda veikti. Limfagyslių žmogus turi labai daug, tik reikia jas paleisti į darbą. Jos kompensuoja užakusias. Paprastas klasikinis masažas čia gali tik pakenkti.

Jei nežinai:
Limfa – skaidrus skystis cirkuliuojantis žmogaus limfinėje sistemoje, kuriame nėra eritrocitų, trombocitų, bet yra daug limfocitų.
 

Lietuvos sveikata