Gegužės 15-oji – Tarptautinė šeimos dienaGegužės 15-oji -–Tarptautinė šeimos diena. Ji švenčiama nuo 1994 metų, Generalinės Jungtinių Tautų Asamblėjos sprendimu.

 

Daugeliui žmonių šeima  saugumo ir laimės vieta. Nepaisant greitų socialinių pokyčių, šeima – kiekvienos visuomenės stabilumo centras.

Šios dienos tikslas – atkreipti pasaulio bendruomenės dėmesį į daugybę problemų, kurios iškyla šeimose.

Žmonių moralinės nuostatos dabar itin susilpnėjusios: tėvai dažnai girtauja ir palieka vaikus likimo valiai, vaikai patenka į gatvę ir pasiduoda jos įtakai. Normalūs santykiai šeimoje tarp sutuoktinių, tėvų ir vaikų, labai gaila, bet tampa vis retesni. O kas yra šeima? Šeima – tai pradžių pradžia kiekvienam žmogui. Šiuolaikinė šeima neatsisakė šių funkcijų visiškai, tačiau dažnai vis daugiau atsakomybės atiduoda profesionalioms specializuotoms įstaigoms – mokykloms, darželiams, lopšeliams. Vaikystės laikotarpis vis dažniau praleidžiamas už šeimos ribų.

Daugėja porų gyvenančių kartu neįregistravus santuokos. Statistikos departamento vertinimais, kas dešimtas namų ūkis yra netipinė šeima – sugyventiniai ar vieni vaikus auginantys motinos arba tėvai (po 5 proc. visų namų ūkių).

2006 m. buvo įregistruota apie 11,2 tūkst. ištuokų. Daugiau nei dešimtmetį ištuokų rodiklis yra stabilus, vidutiniškai 1000 gyventojų tenka apie 3 ištuokas. Tikėtina, jei išliks pastarųjų metų lygis, iš 100 susituokusių porų beveik pusė išsituoks. Du trečdaliai išsituokusių asmenų turi nepilnamečių (iki 17 metų amžiaus) vaikų. Vidutiniškai per metus po ištuokos be vieno iš tėvų (dažniausiai be tėvo) lieka apie 10 tūkst. vaikų.

Šeima yra pirmoji aplinka, kurią vaikas pradeda sąmoningai suvokti. Čia jis auga, bręsta, tampa suaugęs. Šeimos normos, tradicijos tiesiogiai veikia asmenybės formavimąsi – darniose šeimose išauga sveikesni visuomenės nariai.

Tarptautinės šeimos dienos proga, kviečiame visus piliečius, prisidėti prie šeimos vertybių puoselėjimo.

SAM info