,,Siekiant užtikrinti maksimaliai skubų ir patikimą greitosios pagalbos suteikimą pacientui bet kurioje Lietuvos vietovėje bus ne tik atnaujintas, bet ir papildytas greitosios medicinos pagalbos automobilių parkas, – sako sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas. – Padidinto pravažumo automobiliais, aprūpintais medicinos įranga bei transporto priemonės buvimo vietos nustatymo įrenginiais, medikai pacientus greičiau pasieks ir kaimiškose vietovėse bei atokiausiose gyvenvietėse.”

Siekdama atnaujinti greitosios medicinos pagalbos (GMP) automobilių parką, aprūpinti turimus greitosios medicinos pagalbos automobilius medicinos įranga, ryšio priemonėmis, Sveikatos apsaugos ministerija artimiausiu metu skelbs naujų automobilių ir jų įrangos viešųjų pirkimų konkursą.

Pernai patvirtinta Greitosios medicinos pagalbos automobilių atnaujinimo programa, parengta pagal LR Vyriausybės programos priemonių planą, pradėta įgyvendinti šiemet, gavus lėšų. 2007–2008 m. numatoma iš viso greitosios medicinos pagalbos, skubios konsultacinės sveikatos priežiūros pagalbos ir pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros automobilių parko atnaujinimui skirti apie 42 mln. litų. Planuojama įsigyti 123 B kategorijos, 17 C kategorijos naujų GMP automobilių bei 30 lengvųjų automobilių, skirtų pirminei ambulatorinei asmens sveikatos priežiūrai kaimiškosiose vietovėse užtikrinti. Iš viso – 170 automobilių.

Šiuo metu mūsų šalies GMP automobilių parkas yra susidėvėjęs – apie 40 proc. automobilių yra senesni nei 10 metų. Pirmiausia bus atnaujinami senesni nei 7 metų automobiliai.

Automobiliai bus skirti GMP stotims ar skyriams, bei tų šalies ligoninių, kur uždaryti ar bus uždaromi akušerijos skyriai, gimdyvių pervežimui. Taip pat bus siekiama paremti savivaldybių iniciatyvą – vietoj neracionaliai dirbančių medicinos punktų įsigyti automobilius, kuriais bendruomenės slaugytojos galėtų lankyti savo pacientus jų namuose.

Skubios konsultacinės pagalbos teikimui planuojama pirkti 17 C kategorijos automobilių, iš kurių 2 numatoma įsigyti su intraortine kontrapulsacija. Šie automobiliai padės palaikyti pervežamų sunkios būklės ligonių gyvybines funkcijas, perduoti informaciją sveikatos priežiūros įstaigai dėl tinkamo pasiruošimo vežamų ligonių priėmimui.

2006 m. duomenimis, Lietuvoje greitosios medicinos pagalbos paslaugas teikė savivaldybių įsteigtos viešosios įstaigos greitosios medicinos pagalbos stotys ir pirminės sveikatos priežiūros įstaigų padaliniai – greitosios medicinos pagalbos skyriai (16 stočių ir 42 skyriai) bei 3 privačios įmonės. GMP stotis ir skyrius sudaro 258 išvažiuojamosios brigados bei iškvietimus priimančios, registruojančios ir informaciją greitosios medicinos pagalbos brigadoms perduodančios GMP stočių bei skyrių dispečerinės. Greitosios medicinos pagalbos paslaugas šalyje teikia daugiau kaip 300 gydytojų, apie 1300 bendruomenės slaugytojų, 750 vairuotojų. GMP stotys ir skyriai iš viso turi 425 greitosios medicinos pagalbos automobilius, privačios įmonės – 10 automobilių.

SAM Ryšių su visuomene skyrius
Natalja Keturkienė
Tel. (8 5) 266 14 11
natalja.keturkiene@sam.lt
www.sam.lt