"Jei neskauda kepenų, nesi pageltęs, tai dar nereiškia, kad nesergi hepatitu C", – sako Klaipėdos universitetinės ligoninės infekcinių ligų gydytoja Aldona Eimutienė. Šiandien, Pasaulinę hepatito C dieną, rizikos grupės asmenims ji primena apie būtinybę pasitikrinti dėl šios ligos.

"Daugelis, kurie į mus kreipiasi, būna išsigandę, nes apie ligą girdėję ne visai pagrįstų dalykų – jie šią ligą prilygina AIDS, bijo apie ją pasakyti kaimynui ar draugui, nes tapatina ją su tam tikru socialiniu statusu, alkoholizmu ar narkotikais", – pasakojo gydytoja.

Tačiau taip nėra. Hepatitu C užsikrečiama per kraują, retais atvejais – lytiniu būdu.

Rizikos grupei priklauso asmenys, kuriems iki 1992 metų, kol hepatitas C nebuvo diagnozuojamas, perpiltas kraujas. Užsikrėsti hepatitu C rizikuoja chirurgai, kraują imančios slaugytojos, taip pat asmenys, kuriems atliekama hemodializė, endoskopiniai tyrimai.

Žinoma, ypač nesaugūs yra narkomanai, naudojantys nesterilius švirkštus, net kokaino uostytojai per šiaudelį (jei pažeidžiama nosies gleivinė).

Sergančios motinos ligos naujagimiui neperduoda – hepatito C virusai per placentą nepereina. Šiokia tokia rizika užkrėsti kūdikį yra gimdymo metu.

Užsikrėsti nuo sergančio asmens galima buityje, naudojantis tomis pačiomis priemonėmis, kuriomis galima susikruvinti, pvz., skutimosi peiliukais. Kai kuriais atvejais užsikrėtimo šaltinis lieka nenustatytas.

Daugiausia diagnozuoja donorams

Infektologų ar gastroenterologų akiratin sergantieji hepatitu C pakliūva, kai įtarę šią ligą atsiunčia šeimos gydytojai, echoskopuotojai ar kiti specialistai.

Daugiausiai – apie 55 proc. – užsikrėtusiųjų hepatito C virusais randama tarp kraujo donorų – kai kraujo centrų laboratorijose, atliekant kraujo tyrimus, aptinkama antikūnų prieš šios ligos sukėlėjus.

"Tai dar nėra 100-procentinis patvirtinimas, kad žmogus serga hepatitu C, nes jei žmogus užsikrečia hepatito C virusais, pasigaminę antikūnai išlieka visą gyvenimą. Apie 20 proc. atvejų virusai pasišalina savaime – jei organizmas jaunas, stiprus, imuninė sistema gera, virusai išnyksta, o antikūnai lieka", – pasakojo gydytoja.

Hepatitas C klastingas tuo, kad susirgęs šia liga žmogus 10-15 metų gali jaustis sveikas ir nežinoti, kad yra užsikrėtęs hepatito C virusais. Sergant šia liga kepenų neskauda, bet gali pasireikšti nespecifiniai simptomai – greitas nuovargis, silpnumas, padidėję limfmazgiai, nežymus temperatūros padidėjimas.

20-40 proc. lėtinio hepatito C atvejų gali baigtis kepenų ciroze, dalis – vėžiu. Statistika rodo, kad apie 60 proc. pirminių kepenų vėžių sudaro hepatito C virusų sukeltas vėžys.

Hepatito C gydymas Lietuvoje, gydytojos nuomone, atitinka pasaulinius standartus. Nuo 2008 metų gegužės valstybė 100 proc. kompensuoja vaistus, kuriais gydoma visame pasaulyje. Tiesa, šie vaistai gali turėti pašalinį poveikį – sukelti alergines odos reakcijas, depresines nuotaikas.

"Kai ligonis paklausia, ar jis pasveiks, visada sakau, kad liga gydoma, bet pasveikimas priklauso nuo daugelio faktorių – amžiaus, imuninės sistemos, viruso tipo. Žinoma, kai kurie visiškai pasveiksta", – sakė A. Eimutienė.

Beje, lengviausiai su hepatito C virusais organizmas susidoroja susirgus ūmia šios ligos forma su išreikšta simptomatika – kūno pageltimu, bloga savijauta ir pan. Imuninė sistema audringai sureaguoja į virusą ir jie išnyksta.

Skaičiai

Pasaulyje hepatito C virusais užsikrėtę 3 proc. gyventojų. Kasmet nustatoma apie 3-4 mln. naujų ligos atvejų. Kasmet nuo hepatito C miršta apie 0,5 mln. žmonių.

Lietuvoje šia liga serga apie 50-70 tūkst. gyventojų, per metus diagnozuojama 850-900 naujų atvejų.

Amerikiečiai yra paskaičiavę, kad nuo 1990 iki 2015 metų hepatito C atvejų pasaulyje padaugės keturis kartus.

Genovaitė PRIVEDIENĖ

Vakarų ekspresas