Ir vėl kamuoja kosulys

Vilniaus Šeškinės poliklinikos vaikų ligų gydytoja Dalia Adomaitienė:

- Užsikrėtus virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, virusai pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, sukelia jos paburkimą ir sekreto kaupimąsi, dirgina kosulio receptorius. Kosulys iš esmės yra apsauginė reakcija- sergant, pvz., bronchitu, tai vienintelė galimybė iš kvėpavimo takų pašalinti susikaupusį sekretą.

Sausu, dirginančiu kosuliu, neatkosėdamas skreplių, vaikas dažnai kosi šaltą dieną ilgai pabuvęs lauke ir pakvėpavęs atvira burna.

Susirgus virusine kvėpavimo takų liga, sausas kosulys yra vienas pirmųjų ligos požymių - taip yra todėl, kad liga dažniausiai prasideda nuo nosiaryklės uždegimo ir tada dirginami ten esantys kosulio receptoriai.

Tai nebūtinai reiškia, kad kažkas yra blogai “su plaučiais”. Lengvas kosulys, atkaklus prieš miegą, o rytais atkosint sekreto, kankina sergančius lėtiniu ryklės bei tonzilių uždegimu arba turinčius didelius adenoidus (polipus) nosyje vaikus, kurie dieną ir naktį kvėpuoja per burną (po adenoidų operacijos toks kosulys praeina).

Drėgnu kosuliu, kuris praeina iškosint skreplius, vaikas kosi sirgdamas bronchitu, plaučių uždegimu, sinusitu.

Svarbu!

Visais neaiškiais atvejais, kai minėtos priemonės nepadeda, būklė blogėja ar nepagerėja per savaitę, atsirado naujų simptomų, kreipkitės į gydytoją konsultacijos. Kosulio priežasčių yra ne viena, kai kurių ligų nustatymui reikalingi sudėtingesni tyrimai, o gydymui - receptiniai vaistai.

Geri patarimai:

gerti daug šiltų skysčių - tada suskystėja nosies, ryklės gleivinių sekretai, lengviau atsikosėjama,
skalauti gerklę šiltu vandeniu su druska, ramunėlių, medetkų arbata,
jei vargina nosies užburkimas, sunku kvėpuoti, vartoti lašų į nosį,
pašildyti kojas karšto vandens vonelėje - tai suaktyvina kraujotaką, pagerina bendrą savijautą.
kai vargina kosulys, galima vartoti preparatų nuo kosulio, tačiau reikia neskubėti kosulio slopinti, o preparatą pasirinkti priklausomai nuo kosulio tipo (sausas, drėgnas, priepuoliais) - gali reikti gleives skystinančių, atsikosėjimą lengvinančių vaistų. Kai yra, pvz., drėgnas kosulys, jį nuslopinus, galime pakenkti pacientui, nes pastarasis negalės atkosėti gleivių ir pūlingų skreplių. Žinoma, ne visada lengva nespecialistui suprasti, koks yra kosulys, kokius vaistus pasirinkti. Verta prisiminti homeopatinius-fitoterapinius sirupus nuo kosulio, kai kurie iš jų tinka tiek drėgnam, tiek sausam kosuliui.

Parengė Skirma Valiulytė