Kodėl gydytojai vis kalba apie cholesterolį, ypač – aiškindami apie širdies ligas? Ar tik vyresniems žmonėms pavojingas cholesterolio perteklius?
Vilija

Atsako specialistas:
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kardiologijos klinikos profesorius bei klinikos “Elite medicale” vadovas habil. dr. Donatas Vasiliauskas:

– Cholesterolio kiekis kraujyje priklauso nuo daugelio priežasčių, o jo perteklių dažniausiai lemia per daug gyvulinės kilmės produktų maiste.

Jeigu cholesterolio kraujyje per daug, jis nusėda ant kraujagyslių sienelių, sudarydamas aterosklerozines plokšteles. Joms didėjant, kraujagyslės tampa mažiau elastingos bei siaurėja jų spindis. Dėl to blogėja organų aprūpinimas krauju, deguonimi ir maisto medžiagomis, sutrinka organų funkcija. Taip aterosklerozė sukelia sunkias ligas: krūtinės anginą, širdies ritmo sutrikimus, dusulį. Jei aterosklerotinė plokštelė širdyje arba galvos smegenyse staiga įplyšta, ištinka miokardo infarktas arba insultas.

Padėjusi cholesterolio koncentracija yra vienas svarbiausių veiksnių, nulemiančių širdies ir kraujagyslių ligų susiformavimą. O anksti nustačius cholesterolio padidėjimą ir pradėjus gydymą, sunkių ligų galima išvengti.
Nustatyti cholesterolio kiekį paprasta, reikia tik paimti kraujo mėginį. Prieš tyrimą patartina 8-12 val. nevalgyti. Nustatomos šios cholesterolio rūšys: bendras cholesterolis, MTL – vadinamas “bloguoju”, DTL – “gerasis”. Vertinami ir trigliceridai (neutralūs riebalai). Visi šie rodikliai matuojami milimoliais litre (mmol/l).

Kraujo lipidų koncentracijos normos:
Bendrojo cholesterolio kiekis < 5,0 mmol/l
MTL cholesterolio < 3,0 mmol/l
DTL cholesterolio:
vyrams > 1,0 mmol/l
moterims > 1,2 mmol/l
Trigliceridų < 2,0 mmol/l

Jeigu jūsų kraujospūdis didesnis nei normalus, jei turite antsvorio, sergate cukriniu diabetu, rūkote, jeigu jūsų šeimos narys serga vainikinių arterijų liga – bendrojo cholesterolio, MTL bei trigliceridų dydžiai jums turi būti mažesni nei pateiktieji.

Jeigu bendras cholesterolis > 7,5 mmol/l, MTL > 6 mmol/l, arterinis kraujospūdis ³180/110 mmHg ir jeigu rūkote ar sergate cukriniu diabetu, arba jeigu jūsų artimam giminaičiui nustatyta aterosklerozinė širdies ir kraujagyslių liga, jei šeimoje yra mirusių nuo jos, tuomet jums yra labai didelė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių liga ir būtinas gydymas vaistais. Veiksmingiausių vaistų paskirs gydytojas.

Racionali mityba labai svarbi siekiant sustabdyti kraujagyslių aterosklerozę. Sveikai maitinantis, skiriant laiko fiziniam aktyvumui galima sumažinti cholesterolio kraujyje kiekį, o taip pat ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką.

Lietuvos sveikata