Mano sūnui gana dažnai kraujuoja iš nosies. Ar dėl to reikia kreiptis į gydytoją?
Karolina

Apatinėje nosies pertvarėlės dalyje yra kapiliarų rezginys, supintas iš daugybės smulkių kraujagyslių, išsidėsčiusių palei pat plonos gleivinės paviršių.
Dėl menkiausio jos pažeidimo ar kraujagyslių išsiplėtimo iš nosies pasipila kraujas. Dažniausiai taip atsitinka vaikui pakrapščius nosytę, ypač žiemą, kai nosies gleivinė perdžiūva nuo dirbtinai šildomų patalpų oro.

Kad taip neatsitiktų, reikia stengtis atpratinti vaiką nuo atgrasaus nosies krapštymo. Be to, reikia drėkinti dirbtinai šildomų patalpų orą. Kad “atsigautų” vaiko nosies gleivinė, reikia leisti jam ilgiau pabūti gryname ore.

Žiemą ir pavasarį iš nosies gali dažniau kraujuoti ir dėl vitamino C trūkumo. Į nosies kraujavimus linkusiam vaikui reikia 3 kartus per dieną duoti po 0,5 stiklinės erškėtuogių užpilo (20 g susmulkintų uogų termose užpilama 1 stikline verdančio vandens ir palaukiama keletą valandų).

Jeigu iš vaiko nosies bėga ne grynas kraujas, o sumišęs su vandeningomis išskyromis, tikriausiai tokius kraujavimus lemia nestabilus arterinis spaudimas, pavyzdžiui, priklausomas nuo meteorologinių sąlygų. Staiga jam “šoktelėjus”, kraujagyslės neišlaiko ir plyšta. Šiuo atveju praverstų terapeuto konsultacija.
Paauglėms mergaitėms gali kraujuoti iš nosies prieš menstruacijas.

Visais atvejais dėl dažnų kraujavimų verta kreiptis į specialistą – otorinolaringologą. Jis gali padėti pats arba patarti, į kokį specialistą geriausia kreiptis. Delsti neverta, nes dėl dažnų kraujavimų gali susiformuoti mažakraujystė.


Tėvelių klaidos
– Suglumę tėvai dažniausiai pataria vaikui atsilošti. Bet tuomet kraujavimas dar labiau sustiprėja ir kraujo srautas gali patekti į kvėpavimo takus. Pasitaiko, kad jis sukelia net plaučių uždegimą.
– Neteisinga guldyti vaiką ant lygaus paviršiaus, o kojas truputį pakelti. Tokia kūno padėtis taip pat sustiprina kraujavimą iš nosies.
– Jeigu pavyksta sustabdyti kraujavimą, tėveliai suskanta “stiprinti” vaiką saldžia stipria arbata, kakava ar net kava. Bet karšti gėrimai išplečia kraujagysles ir padidina arterinį spaudimą, todėl iš nosies vėl pasipila kraujas…


Kraujavimą stabdo įvairūs nuovirai ar antpilai:  
– putino žievės: 50 g džiovintos žaliavos užpilama 1 l karšto vandens ir 30 minučių pavirinama;
– dirvinio asiūklio: 2 šaukštai džiovintos žolės užpilami 1 stikline karšto vandens ir 15 minučių pavirinama.
– Reikia nuovire (antpile) suvilgyti vatos tamponą ir atsargiai įterpti į nosies landą.

Lietuvos sveikata