+4
-1
+3

Kodėl mano vaikučiui pradėjo skaudėti gerklytę?

Jūsų vaikučio gerklytė pradeda skaudėti tada, kai joje prasideda infekcinis uždegimas. Jį gali sukelti daug įvairių skirtingų bakterijų ar virusų. Taip pat gali sukelti grybeliai, gastroezofaginio refliukso liga arba nedidelės traumos dėl mechaninio dirginimo.
 

Kokie skaudančios gerklytės signalai?

Didesnis vaikas apie gerklės skausmą pasako, o mažiukas, net jau šiek tiek šnekantis, nesupranta, kad jam sopa, ir pasakyti, kurioje vietoje skauda, dar nemoka. Nesvarbu, kur būtų priežastis, kaltas būna pilvas arba galva – taip mažylis suvokia skausmą. Suprasti, kad Jūsų kūdikiui skauda gerklytę, galima iš to, kad nenori valgyti, gerti, nenuryja seilių, todėl jos bėga per smakriuką.

Kaip pati galėčiau apžiūrėti vaiko gerklytę?

Kaip atrodo nesveika gerklytė, galite žvilgtelėti kartu su gydytoju tada, kai vaikutis serga. Kitą sykį suprasite, ar jūsų vaikutis serga, ir pati.
Jūs turite liepti jam plačiai išsižioti ir sakyti „a” arba „e”, o pati pasižiūrėti į gerklytę, už liežuvio šaknies. Kartais gerklė būna raudona tarsi nuplikyta, tai ir sukelia skausmą.
Jei vaikutis dar labai mažiukas, galima apžiūrėti specialiu mediniu pagaliuku ar šaukšteliu paspaudus liežuvio šaknį žemyn. Mažą vaikelį apžiūrėti tenka prievarta, nes jis verkia, šaukia. Jį reikia pražiodyti ir paspausti liežuvio šaknį laikant rankytes ir galvytę. Tokia apžiūra nėra maloni nei mažyliui, nei jums pačiai.

Kaip aš pati galėčiau atskirti, ar gerklytės uždegimas sunkus, ar ne?

Jei Jūsų vaikutis karščiuoja nestipriai, kūno temperatūra siekia tik 37,5° C, ji pakilusi būna tik 2-3 dieneles ir yra linkusi kristi, galima manyti, kad uždegimas nėra sunkus. Virusai dažnai duoda labai aukštą temperatūrą, tačiau jai nukritus, vaiko būklė išlieka gana gera, kol vėl ji pakyla. Taip nebūna su bakteriniais gerklės uždegimais. Tada net nukritus temperatūrai, vaikas išlieka vangus ir matosi, kad rimtai serga, nes bakterijos sukelia intoksikaciją), o gerklės skausmas praeis savaime. Bakterijų sukeltas uždegimas taip pat gali būti labai aukšto ir atkaklaus (sunku sumažinti temperatūrą) priežastis. Jei gerklyte mokate apžiūrėti pati, galite pamatyti daug baltų apnašų ar taškelių, gerklės šoneliuose atrodo tarsi musmirytės. Šios pūlingos apnašos rodo bakterinę infekciją ,kuria jau sergama sunkiau.

Kaip aš pati galiu padėti savo sergančiam vaikeliui?

Ar duoti arbatėlių?

Jūsų mažyliui pasveikti, jei jo gerklytės uždegimas yra nedidelis, reikia tik laiko ir šiltos arbatėlės. Rekomenduojama gerti kuo daugiau šiltos vaistažolių (ramunėlių, rozmarinų, čiobrelių, aviečių, liepžiedžių) arbatos su medumi arba šilto vandens su citrinų sultimis. Jie turi būti ne karšti, bet šilti.

Ar reikia vaikučiui skalauti gerklytę?

Didesnio, 6 metų vaiko, jau mokančio pagargaliuoti, gerklės uždegimą malšinti padeda liaudiškos procedūros, pvz., gerklytės skalavimas kelis kartus (mažiausiai 4 k.) per dieną medetkų nuoviru, druskos ir sodos tirpalu (1 šaukštelis druskos ar/ir tiek pat sodos stiklinei vandens). 

Ar tinka mano vaikučiui kojų vonelės?

Gelbsti ir šiltos ar šiek tiek karštesnės, bet Jūsų vaikučiui pakenčiamos vandens vonelės kojoms (po truputį pilant vis karštesnio). Po šios procedūros Jūs turite vaikučiui užmauti šiltas vilnones kojinaites ir guldyti į lovą. Jokiu būdu negalima sėdėti nuo kojų nuklojus antklodę.

Ar tinka vaikučiui medus su pienu?

Jei Jūsų vaikutis nėra alergiškas ir yra vyresnis nei 1-2 m., jam galima duoti pačiulpti šaukštelį medaus ir po to pasiūlyti išgerti šilto pieno. Tik nedarykite klaidos medų dėdamos į pieną, nes taip juk žūva visi medaus gyvieji organizmai. Jį reikėtų sučiulpti ir tik po to užsigerti pienu. Jei vaikutis pieno nemėgsta, medų galima čiulpti atskirai.

Kokie vaistukai duodami gydant skaudančią gerklytę?

– Jūsų mažylio gerklytės skausmą, gali numalšinti vaistinėse parduodamos čiulpiamosios pastilės.
– Taip pat skaudant gerklyte, tinka dezinfekuojantys purškiamieji vaistai, kurie vaistinėse parduodami be recepto. Jie mažina uždegimą.
– Kai kurių vaistų sudėtyje yra peršalusiam vaikui reikalingo vit. C. Peršalus jo pavartoti reikia ir atskirai, nes padeda imuninei sistemai kovoti su virusais.
– Jei vaiko gerklytėje yra didelių baltų taškų ar apnašų, galima manyti, kad jis serga bakterine liga ir skausmą malšinamosios tabletės nepadės. Šią ligą turi gydyti ne mama, bet gydytojas. Jis paskirs vaikui tinkamų antibakterinių vaistų (antibiotikų).
– Jei Jūsų vaikučiui yra aukšta temperatūra (>38oC), galima sugirdyti temperatūrą mažinančių vaistukų
ATMINKITE: dėl kiekvieno vaisto vartojimo Jūs privalote pasitarti su gydančiu gydytoju ar vaistininku   

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

·   Jei įtariate, kad Jūsų vaikučio gerklytės skausmo priežastis – bakterinė infekcija
·   Jei Jūsų vaikutis nepasveiko per 7 dienas
·   Jei vaikučiui pradėjo kartu skaudėti ir ausytę.
·   Jei vaikutis pradėjo skustis ne tik skaudančia gerkle, bet ir kaklo nelankstumu(negalėjimu jo pasukti)
·   Jei Jūsų vaikutis negali praryti vandens arba seilių
·   Jei Jūsų vaikutis serga gretutinėmis ligomis ir šios ligos (pvz., cukraligė ar imuniniai sutrikimai) neleidžia pasveikti patiems
·   Jei Jus neramina bet koks kitas negalavimas, atsiradęs kartu su gerklytės skausmu
 

Gydytoja Rūta NUTAUTIENĖ
 

Jei Jūsų vaikučiui skauda gerklytę