Jei mama ar tėtis nevalgo, imkitės veiksmų

„Journal of Clinical Nursing” žurnale paskelbti naujo tyrimo rezultatai rodo, kad depresija tarp senyvo amžiaus žmonių, ypač moterų, yra vienas pagrindinių nusilpimo dėl prastos mitybos faktorių.

Švedų mokslininkai 5 metus stebėjo 482 tyrime dalyvavusius 75 ir 80 metų žmones. Interviu ir fiziniais testais mokslininkai vertino žmonių mitybos lygius, esamą fizinę sveikatą, suvokiamą fizinę sveikatą ir depresijos simptomus. Po keturių vizitų mokslininkai nustatė, kad 14,5 proc. vyresnio amžiaus suaugusiųjų patenka į prastos mitybos „rizikos” grupę. Į šią grupę patenka daugiau moterų (18,8 proc.) nei vyrų (10,6 proc.).

Šiai grupei priskirti žmonės buvo linkę rečiau lankytis pas gydytoją, blogiau suvokė savo sveikatos būklę ir turėjo daugiau depresijos simptomų nei tie, kurių mitybos lygis buvo geresnis.

Pasak mokslininkų, amžius taip pat vaidina svarbų vaidmenį. 80 metų amžiaus tiriamųjų grupėje buvo daugiau rizikos grupei priskirtinų suaugusiųjų, nei jaunesnėje tiriamųjų grupėje. Mokslininkai nustatė, kad moterys turėjo daugiau depresijos simptomų nei vyrai ir daugiau rizikos grupei priskirtinų moterų, lyginant su tai pačiai rizikos grupei priskirtinais vyrais, gyveno vienos.

Ką tai reiškia?

Kai kurie žmonės gali manyti, kad depresija yra tiesiog natūrali senėjimo dalis, bet taip nėra. Jei leisite savo tėvams ar seneliams pulti į depresiją, jiems gali grėsti nusilpimas dėl prastos mitybos.
Štai keli būdai, kaip užtikrinti, kad senyvo amžiaus žmonės jūsų gyvenime išliktų emociškai ir fiziškai sveiki:

• Žinokite, kada jie liūdi. Sunku stebėti emocinę senų žmonių būseną, jei kasdien su jais nesimatote ar nepasikalbate. Depresijos simptomus, tokius kaip nuovargis, galima lengvai supainioti su senėjimo įtakotomis pasekmėmis. Pasak Amerikos geriatrijos psichiatrų asociacijos, pagrindiniai šiai žmonių grupei būdingi simptomai yra negalėjimas miegoti, problemos su atmintimi, sutrikimas, pasitraukimas iš socialinio gyvenimo ir irzlumas. Gydytojai gali padėti įvertinti šių simptomų priežastis.

• Palaikykite jiems kompaniją. Depresijai išgydyti reikia profesionalų pagalbos, bet bendravimas, skatinimas įsitraukti į savanorišką darbą, padrąsinimas dalyvauti grupių renginiuose arba tiesiog laiko leidimas su jais yra gera pradžia. Įsitraukus į senyvų žmonių gyvenimą lengviau pastebėsite depresiją ir kitas problemas.

• Žinokite, ką jie valgo. Be depresijos simptomų, atkreipkite dėmesį ir į blogos mitybos požymius, tokius kaip valgymas mažiau nei 2 kartus per dieną arba vaisių ir daržovių stoka jų racione, teigia Ruth Frechman, Amerikos dietologijos asociacijos atstovė spaudai.

„Vyresni žmonės ne visada supranta, kad jie ir toliau turi sveikai maitintis,- teigia R. Frechman. - Jeigu negalite visą laiką sekti, ką jie valgo, nusivežkite juos vieną kartą per savaitę apsipirkti".

Be to, laikas, praleistas kartu su jumis, pakels jiems nuotaiką. Kai lankysitės pas juos, jei bus būtina, atidžiai apžiūrėkite spinteles ir įsitikinkite, kad jie turi sveiko maisto po ranka.

• Gaminkite jiems daug mėsos patiekalų. "Žmonės, kurie serga depresija, neretai neturi ūpo gaminti maistą”, - teigia R.Frechman. Dėl to jie gali valgyti mažiau arba rečiau išeiti pavalgyti, kur jie greičiausiai gautų daugiau natrio, nei yra sveika. R.Frechman rekomenduoja, kad depresija sergantys žmonės, kurie gali skųstis apetito stoka, tam, kad palaikytų jėgas, mažomis porcijomis valgytų penkis kartus per dieną.

• Padidinkite jų maistingų medžiagų atsargas. „Viena iš pagrindinių senų žmonių problemų yra kalcio trūkumas”, - teigia R. Frechman. Žmonės, kuriems yra virš 50 m., turėtų gauti 1,2 tūkst. miligramų per dieną ir tyrimas parodė, kad daugelis menopauzę patyrusių moterų gauna tik pusę rekomenduojamos normos. Apsvarstykite galimybę pasikonsultuoti su dietologu, kuris padės jums geriau įvertinti jums artimų senyvų žmonių maistingų medžiagų poreikį.