+1
-0
+1

Sūnaus priekiniai pastovieji dantys kreivoki. Ar svarbu juos lyginti paauglystėje, ar galima ir vėliau? Ar suaugusiam žmogui taip pat galima koreguoti netaisyklingą dantų padėtį? 

Virginijus V.

Atsako specialistas: 
Kauno medicinos universiteto Ortodontijos klinikos vadovas profesorius 
Antanas Šidlauskas:– Tik apie 10 -20 proc. gyventojų sąkandį galima pavadinti taisyklingu. Dauguma žmonių turi didesnių ar mažesnių sąkandžio “netobulumų”. Bet tai nereiškia, kad jiems visiems reikia gydytojo ortodonto pagalbos. 
Gero estetinio vaizdo siekimas yra svarbiausias veiksnys, skatinantis vaikus ir paauglius gydytis pas ortodontus. Problemos dėl kramtymo atveda rečiau. 

Kai dantys išsidėstę netaisyklingai, lengviau susiformuoja apydančio audinių uždegimai bei didėja dantų ėduonies rizika, nes savaiminis dantų apsivalymas nėra visavertis. Susidarius minkštajam bei kietajam apnašui, greičiau gali būti pažeidžiamas danties emalis ir formuojasi ėduonis. 

Taip pat nukenčia apatinio žandikaulio-smilkinkaulio sąnarys. Kai sąkandis taisyklingas, apatinio žandikaulio judesiai yra tolygūs, jie vyksta darniai kontaktuojant apatiniams ir viršutiniais dantims. 
Jeigu taip nėra, apatinio žandikaulio-smilkinkaulio sąnarys gali būti perkraunamas. Dėl to patiriamas skausmas, sąnarys traška, ilgainiui gali susiformuoti lėtinis uždegimas. 

Netaisyklinga dantų padėtis ir netaisyklingas sąkandis koreguojami taikant ortodontinį gydymą: specialiomis priemonėmis dantys pastatomi į reikiamą padėtį ir po to sutvirtinami įtvarais. Plačiai naudojamos nuimamos plokštelės ir breketai (kabės). Mergaitėms tinkamiausias laikas pritaikyti šias priemones – apie 9-11 m., berniukams apie 10-13 metus. Gydymas trunka iki 1,5-2 metų.

Plokštelės dantų padėčiai koreguoti, nurodo medicinos istorijos šaltiniai, naudojamos jau nuo 18-ojo amžiaus, breketai – per 100 metų. Vadinama aktyvioji mechaninė plokštelės dalis liečia dantį reikiamame taške ir kreipia jį į numatytą padėtį. 

Pacientas turi nešioti plokštelę mažiausiai 18 valandų per parą. 
Breketų sistema įmanoma tiksliai koreguoti dantų padėtį trimis kryptimis. 
Breketai – nenuimami, pacientas juos nešioja nuolat. Kas 4-6 savaites gydytojas turi koreguoti breketų sistemos elementus, todėl būtina reguliariai lankytis gydymo įstaigoje  2-2,5 metus.
Nešiojant breketus, dantis reikia valyti bent du kartus per dieną, kaskart – apie 15 min. Kruopščiai nuvalomas kiekvienas dantis, nes už breketų nuolat lieka maisto likučių. 

Vyresnio amžiaus žmonėms dantų padėties koregavimas yra sudėtingesnis ir trunka ilgiau nei vaikams – iki trejų metų. Breketai suaugusiesiems sudaro nepatogumų (bendraujant, dalyvaujant pobūvyje ir pan.), tačiau, siekiant pagerinti estetinį vaizdą, galima imtis dantų korekcijos ir sulaukus 30-40 metų. Juolab kai dėl netaisyklingo sąkandžio traumuodami burnos audiniai. Svarbu, kad būtų pakankamai kaulinio audinio prie dantų šaknų. Tai įvertinama atlikus rentgenogramą. 

Lietuvos sveikata