Mano tėčiui diagnozavo širdies nepakankamumą. Norėčiau plačiau sužinoti, kas tai per būklė, kaip ji gydoma ir kokios jos prognozės?
Ramunė 

Atsako specialistė:

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kardiologijos klinikos docentė, Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės pirmininkė
Aušra Kavoliūnienė:

Širdies nepakankamumas – tai dažniausiai sergant kitomis ligomis besiformuojantis ir lėtai progresuojantis procesas, kurio metu sutrinka širdies skilvelių gebėjimas prisipildyti krauju ar išstumti kraują iš širdies, siekiant tinkamai aprūpinti juo gyvybiškai svarbius organus.

Gana daug žmonių nepastebi šio proceso, nežinodami jo simptomų arba tiesiog naujai atsiradusius simptomus siedami su senėjimu. Juo labiau, kad dažniausiai šie simptomai neatsiranda staiga, per vieną naktį, o formuojasi po truputį ir ilgainiui sunkėja.

Nors širdies nepakankamumu gali susirgti bet kurio amžiaus asmenys, vis dėlto jis dažniausiai kamuoja vyresnius nei 65 metų amžiaus pacientus.

Riziką sirgti širdies nepakankamumu didina šios ligos:
padidėjusio kraujospūdžio liga (hipertenzinė širdies liga),
– persirgtas miokardo infarktas,
– širdies vožtuvų ligos,
– širdies raumens ligos (uždegiminės, infekcinės, paveldėtos, toksinės, pvz., dėl nuolatinio alkoholio vartojimo),
cukrinis diabetas,
– tirotoksikozė (struma).

Be to, yra daugybė veiksnių, kurie sunkina širdies nepakankamumo eigą. Juos išaiškinti turėtų gydytojas, į kurį būtina kreiptis pajutus pirmuosius širdies nepakankamumo simptomus.

Įprastiniai sutrikusios širdies funkcijos simptomai yra šie:
dusulys, atsirandantis nedidelių fizinių pastangų metu,
– pasunkėjęs kvėpavimas gulint ant žemos pagalvės,
– svorio didėjimas, patinimai kojose dėl skysčių susilaikymo,
– bendras silpnumas ir nuolatinis nuovargio jausmas.

Vėliau gali atsirasti kitų organų – odos, kepenų, žarnyno, inkstų, smegenų veiklos sutrikimų.
Deja, ligos prognozės yra blogos. Amerikiečių sveikatos apsaugos departamento statistikos duomenimis, tik apie 50 procentų pacientų išgyvena 5 metus nuo pirmųjų simptomų atsiradimo pradžios, o 10 metų ribą pasiekia tik 25 procentai sergančiųjų.

Tačiau anksti ir laiku diagnozuotas širdies nepakankamumas yra prielaida ankstyvam ir veiksmingam gydymui. Nauji vaistai ar naujų ir senesnių vaistų derinys įgalina pasiekti gerų rezultatų, ligoniai gali gyventi ne tik įprastai, bet ir ženkliai ilgiau. Gydytojai dabar rekomenduoja 3-4-ių, o kartais ir daugiau vaistų derinį, kuris pagerina širdies kaip “siurblio” veiklą, sumažina skysčių perteklių organizme, taip pašalindami pabrinkimus, net ir dusulį.

Lietuvos sveikata

 Testas apie arterinę hipertenziją