Kai lūžta paauglio balsas

Balso tembro pokytis paauglystėje yra susijęs su balso stygų amžiaus pokyčiais. Lytinio brendimo periodu veikiant hormonams jos storėja. Paaugliui pereiti iš falceto į normaliai skambantį balsą sunku. Tačiau problema čia daugiau nei fiziologinė, o psichologinė: prie savo vaikiško balso skambesio berniukas priprato, o naujas balsas – baritonas ar bosas – jį gąsdina. Kalbėdamasis jis naudoja tai senąjį garso atsiradimo mechanizmą, tai naująjį.

Kadangi vaikai auga nevienodai, vienas berniukas gali būti ir nedidelio ūgio, o jau kalbėti bosu, kitas išstypęs, o kalbėti vaikišku balseliu. Štai tokiems berniukams, pralenkusiems bendraamžius ar nuo jų atsilikusiems, ir būna sunkiausia, jie labiausiai gėdijasi savo balso. Tačiau daugumai balso lūžimas – normalus fiziologinis procesas: balsas tapo žemesnis ir šiurkštesnis – na ir gerai. Dauguma gan greitai apsipranta su nauju garsų atsiradimo mechanizmu.

Retais atvejais kai kuriems paaugliams prireikia fonopedo pagalbos – balsų specialisto, paprastai dirbančio su dainininkais. Dažniausiai – tiems, kurie auga moterų apsuptyje. Šiems berniukams nėra net ko pamėgdžioti, iš ko imti pavyzdį. Tačiau ir jiems paprastai būna gana vieno užsiėmimo, kurio metu gydytojas ar fonopedas parodo pratimus normaliam vyriškam balsui išlaikyti.

Trys ypatumai

Esti trys paauglių balso mutacijos ypatumai, kuriuos naudinga žinoti tėvams. Balso lūžimo metu nereiktų apkrauti balso stygų. O berniukai jų, deja, nesaugo, įtempia kiekviename žingsnyje: tai žaisdami futbolą rėkia kaip nenormalūs, tai visa gerkle dainuoja dainas, brazdindami gitarą... Dėl tokių įtempimų balso stygose gali susiformuoti mazgeliai, gydytojai juos taip ir vadina – rėksnių mazgeliais. Jie keičia balso stygų vibraciją ir balsas tampa kimus. Kai kurie mazgeliai savaime praeina, jei apkrovos sumažėja, tačiau kartais tenka juos šalinti – daryti mikrochirurgines operacijas.

Peršalimai gali užtęsti mutaciją. Ne visada raudona paauglio gerklė – kvėpavimo takų infekcijos požymis. Kai auga gerklos, sustiprėja kraujotaka, audiniai parausta, atrodo, kad berniukui laringitas. Berniukas imamas gydyti nuo peršalimo, jam duodami vaistai, vedžiojama pas gydytojus... O vyksta viso labo fiziologinis procesas. Jei mutacija užsitęsė, tai yra, berniukas nustojo augti, o balsas taip ir netapo vyriškai žemas, paauglį reikia nuvesti pas gydytoją. Kuo ilgiau berniukas kalbės falcetu, tuo sudėtingiau jam bus pereiti prie suaugusiųjų tonų.

Koks „suaugėliškas“ balsas bus puikiai dainuojančio mažo berniuko, nežinoma. Kartais vaikystėje būna aukštas skaidrus balsas, o po mutacijos – pats banaliausias. Visiems žinomas pavyzdys – Robertino Loretti. Ir nieko padaryti negalima: kas duota, duota.

Pereinamasis amžius – sudėtingas laikas. Todėl labai svarbu palaikyti augantį vaiką psichologiškai ir morališkai. Paaiškinkite jam, kas vyksta su jo organizmu ir susilaikykite nuo juokelių.