Kai prakaitas žliaugia upeliais...

Jei vaikas gausiai prakaituoja, tai gali rodyti ligą. Kaip ją pažinti?

Konsultuoja pediatrė Virginija Lukšienė

Suaugusio žmogaus kūno paviršiuje, daugiausia pažastyse, paduose ir delnuose, yra daugiau kaip du milijonai paprastųjų bei specifinių (pažastyse bei kirkšnyse) liaukučių, kurios gamina skystį - prakaitą. Jis susideda iš 98 proc. vandens, sausųjų medžiagų, šlapalo, šlapimo rūgšties, amoniako, pieno ir riebiųjų rūgščių bei kt. Prakaitas yra sūrokas, nes jame yra ir natrio chlorido, o specifinių liaukų prakaitas - nemalonaus, kiekvienam žmogui savito kvapo, kurį suteikia irstantys baltymai bei ląstelių dalelės. Iki brandos šios liaukos dar menkai išsivysčiusios, todėl sveiko vaiko prakaitas neturi suaugusiųjų prakaitui būdingo aštraus, aitraus kvapo.

Kiek prakaito išsiskiria, reguliuoja vegetacinė nervų sistema. Kartu su šiuo skysčiu iš organizmo pasišalina nuodingosios medžiagos, kurių susidaro vykstant medžiagų apykaitai. Tai palengvina inkstų veiklą. Garuodamas prakaitas vėsina kūną, padeda išlaikyti pastovią kūno temperatūrą. Prakaito organizmas išskiria daugiau, kai vaikas aktyviai juda, stipriai susijaudina, jam karšta, yra per šiltai aprengtas ar turi temperatūros. Tai nieko bloga. Tačiau kai išsiskiria daug prakaito vaikui miegant ar ramiai gulint, sėdint, tai gali būti ligos požymis.

Perkaitimas. Naujagimio ir kūdikio prakaito liaukutės dar nebrandžios, todėl vaikelis gali greitai perkaisti. Tai viena iššutimo (daugiausiai odos klostėse, esančiose ant spranduko, kojyčių ir rankyčių) priežasčių. Jei naujagimis iššunta ir ant odos patenka užkrato, gali atsirasti mažų, skaidraus skysčio prisipildžiusių pūslelių, o joms įtrukus - pūlinukų. Todėl mamytė turi vaikutį rengti taip, kad neperkaistų, dažnai vėdinti kambarį, o atsiradus smulkių bėrimų (prakaitinei) kuo dažniau prausti ir maudyti, kad nepapultų užkratas ir odelė nesupūliuotų.

Vitamino D stoka, rachito pradžia. Kad vaikučio organizmui pradeda trūkti šio vitamino, gali rodyti pagausėjęs prakaitavimas aktyviau judant, stenant ar miegant. Suprakaituoti gali net gerdamas pienuką iš krūties ar buteliuko, ant nosytės ir kaktytės mama pastebi smulkius lašelius. Nuo vaikučio gali sklisti rūgštokas kvapas. Prakaitas erzina kūdikio odą, jam niežti, todėl gulėdamas sukinėja galvytę ir ilgainiui pakaušyje nusitrina plaukučiai - vaikutis praplinka. Prakaituoja ir delniukai bei padukai. Kūdikis gali būti dirglesnis, blogiau miegoti. Mama turėtų kreiptis į kūdikio raidą stebintį gydytoją ir pasitarti, ar nereikia daugiau vitamino D.

Jautri nervų sistema. Jautrų vaiką, kuris labai susijaudina (supyksta, išsigąsta), išmuša prakaitas. Suprakaituoti gali net ir užplūdus stiprioms teigiamoms emocijoms. Tačiau jei prakaituoja tik kuri nors viena vieta, pavyzdžiui, viena ranka, arba, priešingai, visas kūnas ir prakaitas būna labai gausus, rūgštaus kvapo, reikėtų kreiptis į gydytoją. Galbūt jis patars kreiptis į neurologą.

Užkrečiamoji liga, peršalimas. Visi žino, kad karščiuojantis vaikas prakaituoja, ypač tada, kai duodama kūno temperatūrą mažinančių vaistų ar arbatos. Tačiau prakaito daugiau išsiskiria ir tada, kai organizme yra užkratas, sukėlęs lėtinę ligą. Todėl lėtiniu sinusitu, tonzilitu, tuberkulioze sergantis vaikas gali labiau prakaituoti. Vaikas, persirgęs plaučių uždegimu ar bronchitu, gali gausiau prakaituoti net apie pusę metų.

Gausiau prakaituoti mažylis gali ir susirgęs kuria nors medžiagų apykaitos liga, trūkstant kalcio.


Tai svarbu!

1. Jei mažylis suprakaitavo;

- perrenkite sausais, natūralaus pluošto drabužėliais;
- duokite atsigerti vėsaus, bet nešalto gėrimo;
- neleiskite į lauką, drauskite žaisti aktyvius žaidimus;
- saugokite, kad neperpūstų skersvėjis.

2. Gausiau prakaituojantį vaiką kas vakarą išmaudykite vonioje arba po dušu, stenkitės, kad kambario, kuriame miega, temperatūra nebūtų aukštesnė nei 20 laipsnių, neapklokite per šiltai.

3. Vasarą suprakaitavusiam, sušilusiam vaikui neleiskite bristi į vėsų jūros, upės ar ežero vandenį. Tegul palaukia, kol atvės kūnelis.

4. Pastebėję, jog mažylis labiau nei įprastai prakaituoja, kreipkitės į gydytoją, kad nustatytų priežastį.