+0
-1
-1

 

Kai kalba pasisuka apie nėštumą, patarimai pirmiausia dalijami moteriai. Visi skuba pamokyti, ką ji turi valgyti, ką daryti, ko – ne; kiek miegoti, kiek vaikščioti ir panašiai. O kaip su vyrais?

Atsako specialistė

Dr. G.Kravčenkos ginekologijos klinikos gydytoja – ginekologė Ingrida Kravčenkienė:

– Pirmiausia kiekvienas vyras turi žinoti, kad nėštumas truks 280 dienų, per kurias reikės apsišarvuoti kantrybe. Planuojant nėštumą mylimoji kas tris dienas darysis testą, o vyras girdės frazes: “Brangusis, aš turbūt nėščia”. Į tokius teiginius nieko nereikia atsakinėti, tik svarbu laiku ištarti atitinkamus žodžius: “O, tikrai?”. Nereikia pulti dalinti patarimų, tuo labiau pasakoti, ką ji turėtų daryti arba ką darė Petro žmona ar mama. Nėštumas – ne liga, kelianti pavojų moters sveikatai. Tačiau tai laikotarpis, kai moteriai reikalingas didesnis vyro dėmesys.

Teigiamas testas
Sužinoję, kad nėštumo testas teigiamas, nepamirškite savo moteriai atnešti gėlių ar kokią dovanėlę. Be to, reikia žinoti, kad pirmus kelis mėnesius galbūt reiks susilaikyti nuo lytinių santykių.
Pastojusios moters organizme pradeda siautėti hormonai, atsiranda pykinimas, šleikštulys, žinoma, ir begalės kitų pojūčių, kurie ne visada būna malonūs. Todėl per dieną bent tris kartus reikia pasiteirauti, kaip mylimoji jaučiasi, gal ko nors notrėtų ir panašiai. Žinoma, nereikia perlenkti lazdos, nes per didelis dėmesys gali varginti. Būtinai raskite laiko nueiti kartu pasivaikščioti. Nes nėštukėms tai labai sveika, o ir apetitas pagerėja. Jei pykina, moteriai geriau negaminti maisto. Šias pareigas turėtų perimti vyras.

Nėštumo vidurys
Apsilankymas pas ginekologą kartu turi stebuklingų galių. Moteriai šiuo metu reikalingas palaikymas, o tai, kad ji atėjo ne viena, įgyja ypatingą svarbą. Be to, daugeliu atveju ir vyrams kyla klausimų, kaip reikėtų elgtis.
Nėštumo metu moterims sustiprėja pavydo jausmas bei lizdo sukimo sindromas. Todėl vyras visuomet turi pranešti, kur yra. “Užsiregistravęs” išvengsite konfliktų.
Apie penktą mėnesį moteris pajunta pirmuosius kūdikio judesius. Kasdien teirautis, ar jauti, nereikia, nes perdėtas dėmesys vargina. Reikėtų karts nuo karto pasiteirauti: “Kaip ten mūsų mažylis?”. Besilaukiančiai moteriai labai svarbus fizinis kontaktas – apkabinimai, bučiniai, prisiglaudimai. Pilvo glostymas, vaiko judesių skaičiavimas. Tai smulkmenos, tačiau svarbios.
Antrame trimestre labai svarbi svorio korekcija. Sveika mityba ir normalus svorio priaugimas turi įtakos ir vaiko, ir moters sveikatai, kuri ypač svarbi gimdymo metu. Svarbu, kad vyras taip pat rūpintųsi sveika mityba, padėtų moteriai nepriauti daug svorio, ragintų ją kasdien svertis. Galima net pasikabinti lapuką ir rašyti, kaip keičiasi svoris.

Paskutinės akimirkos
Paskutiniais nėštumo mėnesiais moteriai kyla pačių įvairiausių klausimų: kur gimdyti, kaip viskas bus ir panašiai. Todėl vyras turėtų padėti surinkti informaciją.
Be to, labai naudinga lankyti kursus. Nes būna aibės įvairiausių simptomų, dėl kurių moterys panikuoja. Vyras tokias atvejais turi būti pasiruošęs nuraminti. Tarkim: “O žinai, brangioji, parašyta, kad tokie simptomai visai normalūs, mūsų mažiukas dabar yra tokio dydžio”.
Prieš gimdymą svarbu kartu nuvažiuoti į ligoninę, kurioje gimdys, susipažinti su gydytojais. Be to, reikia numatyti, kiek laiko maždaug užtruks atvykimas iki ligoninės, kur pasistatyti mašiną, kur ateiti ir ką reikia atsinešti. Taip lemiamą akimirką išvengsite panikos ir blaškymosi.
Pirmasis gimdymas trunka dažniausiai 8-12 valandų. Pakaktų laiko iki Niujorko nuskirsti. Todėl, prasidėjus sąrėmiams, nereikia nervintis ir verstis per galvą. Ramiai susiruoškite ir vykite į ligoninę.

Patarimas vyrui
Norėdamas suprasti, kaip jaučiasi mylimoji nešiodama kūdikį, paimkite penkių litrų butelį su vandeniu, įsidėkite jį į kuprinę ir pasikabinkite ant pilvo. Kad ir kur eitumėte tą dieną nenusiimkite jos iki vakaro.
Norėdami suprasti, kaip jūsų moteris jaučiasi nėštumo pabaigoje, į kuprinę įsidėkite du butelius po 5 litrus. Prie kojų prisiriškite po 300 gramų svarelį. Aišku, taip pajusite tik fizinį sunkumą, o kur dar hormonų audros ir nuotaikų svyravimai.
 

Lietuvos sveikata