Kaip padėti mažyliui, jei skauda…

Kad visapusiškai išsivystytų, vaiko imuninei sistemai prireikia daugiau kaip 8 metų, todėl susidūręs su ligos sukėlėju, kuriam jis dar neturi imuniteto, mažylis greitai suserga.

Ilgainiui, persirgęs įvairiomis ligomis, jo organizmas jau „atpažįsta” blogiečius ir įgyja atsparumą, todėl vaikas serga rečiau. Tačiau nepriklausomai nuo to, ar vaikas tik peršalo ar jį paguldė sunkus gripas, mes, tėvai visada nerimaujame ir ieškome būdų, kaip jam padėti. Juk sunkiausia stebėti, kai tavo vaikui skauda.

Skauda ausytę

Labiausiai paplitusi ausies skausmų priežastis yra vidurinis otitas (vidurinės ausies uždegimas ir infekcija), dažnai varginantis mažus vaikus. Ūminis vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda antrą trečią slogos dieną, kai vaikas serga „peršalimo ligomis". Beveik visada skausmas būna stiprus ir duriantis, jį gali lydėti laikinas klausos praradimas ir pakilusi temperatūra. Dėl to kalta bakterinė arba virusinė infekcija ir uždegimas. Ausyje susidaro išskyros, kurios būna skaidrios, o kartais gleivingos ar net su krauju, nes trūksta ausies būgnelis. Tuomet skausmas susilpnėja, sumažėja temperatūra. Tai, kad kartais būgnelis trūksta, dar nieko blogo, paprastai jis atsistato pats. Be to, kai ausyje yra pūlinys, geriau jei jis išteka į išorę, nei procesas nueitų į smegenis.
Kad palengvintumėte mažylio kančias migdykite pusiau sėdimoje padėtyje, kad skystis lengviau tekėtų iš ausies ertmės, ant ausų uždėkite šildomąjį kompresą arba šildyklę, duokite temperatūrą ir skausmą mažinančių vaistų.
Ausies šildymas ramina skausmą, padeda greičiau praeiti uždegimui. Tai daroma taip: vaiką skaudama ausimi paguldykite ant šildytuvo, pridengto plona švarios medžiagos skiaute. Arba uždėkite ant ausų storą vatos sluoksnį, prieš tai ją sušildžius ant virdulio dangčio, ir užmaukite gerai priglundančią kepuraitę.
Šildomasis kompresas daromas taip: švaraus lininio ar medvilninio audinio gabalėlyje padarykite ausies kaušelio dydžio skylutę. Pro ją iškiškite kaušelį, nes kompresas turi būti glaudžiai apdėtas aplink kaušelį, o ne ant jo. Ant ausies kaušelio dėkite storą kompresinės vatos sluoksnį - jis turi uždengti didesnį plotą negu kompresas aplink ausį. Tada aptvarstykite. Kompresą laikykite apie 1 val. Užmigusio vaiko nežadinkite, palaukite, kol pabus. Ant ausies šildomąjį kompresą galite dėti 3-4 kartus per parą.
Ir nelaukdami vakaro ir nakties, kai skausmas stiprėja, kreipkitės į gydytoją, o kol gydytojas neapžiūrės ligonio, į ausis nelašinkite jokių vaistų; juolab, jeigu iš jų pasirodė išskyrų. Tačiau ką daryti, jei tuoj pat nueiti pas gydytoją nėra galimybės? Ausų uždegimui gydyti tinka išorinio naudojimo lašeliai, kurių sudėtinės dalys – fenazonas slopina uždegimą, o lidokainas vietiškai mažina skausmą. Tokie lašeliai nepakenks net kūdikiui.

Skauda gerklytę

Gerklės skausmai ir kosulys vaikus dažnai vargina. Tai dažniausiai (iki 70 proc. atvejų) virusinių susirgimų: peršalimo arba gripo, tonzilito (anginos) ir kitų, tokių kaip vėjaraupiai, kiaulytė ir tymai, požymiai. Dėl skausmų gali būti kaltos bakterijos ir infekcinės, pvz., difterija, grybelinės ligos. Kad mažyliui skauda gerklytė suprasite apžiūrėję jo kaklo limfmazgius – jie bus padidėję, ryklė paraudusi ir su apnašomis, vaikui sunku ryti, jis silpnas, padidėjusi temperatūra. O kokia skausmų kilmė, nustatys gydytojas ir skirs atitinkamą gydymą. Pvz., aukšta temperatūra (iki 40°C) gali reikšti anginą, kurią gali sukelti ir bakterijos, ir virusai, tuomet tik gydytojas nuspręs kokius vaistus skirti, gal teks gerti antibiotikus
Kai vaikui skauda gerklę, jis turi gerti daug šiltų skysčių – tai sumažins skausmą. Kai gerklės skausmas ir uždegimas yra nedidelis padeda arbatos – ramunėlių ir šaltmėčių arbata drėkina bei gydo gerklę. Jeigu vaikas mėgsta pieną, galima duoti išgerti šilto pieno ir suvalgyti šaukštelį medaus. Arba šaukštas susmulkintų bruknių lapų ir šakelių užpilamas stikline verdančio vandens, 30 minučių palaukiama, perkošiama ir duodama po 2 šaukštus 4–5 kartus per dieną.
Vyresnį nei 4 metai vaiką galima išmokyti skalauti gerklę – medetkų nuoviru, druskos ar sodos tirpalu. Šilto vandens stiklinėje ištirpinkite arbatinį šaukštelį druskos. Toks tirpalas sušildo ir išvalo gerklę. Gerklę skalauti reikėtų 4–5 kartus per dieną. Tačiau, jeigu tai angina, skalauti gerklę galima tik tuomet, kai liga aprimsta ir pagerėja savijauta. Geriausia priemonė susirgus angina — sausa šiluma. Jos suteikia močiučių vilnoniai šalikai, apvynioti aplink kaklą.
Sumažinti skausmą galima uždėjus medaus kompresą ir šiltai aprišus kaklą. Kas vakarą prieš miegą, po 15 minučių pakaitinkite mažylio kojas vonelėje, palaipsniui didinant vis karštesnio vandens kiekį. Galima į vonelę įberti saują druskos. Po kaitinimo būtinai užmaukite šiltas kojines, paguldykite ligoniuką į lovą, šiltai užklokite. Vaiko kambaryje oras turėtų būti drėgnas, nes drėgmė raminamai veikia gerklę.

Kalasi dantukai

Dantys pradeda kaltis apie šeštą gyvenimo mėnesį. Tačiau pasitaiko, kad kai kurie vaikai jau gimsta turėdami 1 – 2 pastebimus dantukus. Pirmieji pasirodo apatiniai priekiniai dantys, ir iki trečiojo gimtadienio mažylis jau turi visus 20 pieninių dantų. Vėliau nuo šeštųjų metų pieniniai dantukai pradeda kristi ir auga nuolatiniai dantys.
Visi tėvai žino, kada jų vaikams pradeda kaltis dantys. O ir patys mažyliai leidžia tai suprasti! Prieš pasirodant dantukui, parausta ir patinsta jį dengiančios dantenos. Paprastai tuo metu vaikas jaučiasi nepatogiai, jam kyla noras griaužti pirštukus ir kitus daiktus, jis seilėjasi, tampa kaprizingas, dažnai prabunda naktimis, atsisako valgyti. Kai kurie kūdikiai, kai jiems kalasi dantys, viduriuoja. Šie simptomai pasireiškia kaip reakcija į skausmą ir uždegimą dančiui bandant prasikalti per dantenas.
Dantų dygimas – tai ne liga. Tačiau, jei mažylis blogai jaučiasi ar jam pakyla temperatūra, reiktų kreiptis į gydytoją.
Dantų skausmą dažniausiai galima gydyti namuose. Skausmą palengvina tokie paprasti metodai, kaip dantenų masažas – švariu pirštu švelniai masažuokite dantenas – tai padės dantukams lengviau prasikalti. Numalšinti dantenų uždegimą, sumažinti skausmą padeda šaltis. Tam tinka įvairios priemonės: galima duoti pakramtyti specialų žiedą, prieš tai jį atšaldžius šaldytuve. Tokį žiedą galite nusipirkti daugelio parduotuvių ir prekybos centrų vaikų skyriuose. Vaikučio dantenas galite atvėsinti šaltu vandeniu sudrėkintu rankšluosčiu. Sudrėkintą rankšluostį prieš tai kelioms minutėms įdėkite į kamerą. Jei vaikas jau sėdi ir valgo papildomą tirštą maistą, kalantis dantims galima duoti sušaldyto banano ar atšaldytos duonos riekę. Mažesniems vaikams puikiai tinka ir atšaldytas šaukštas. Jį galima priglausti prie dantenų. Šias procedūras galite kartoti daug kartų per dieną. Tačiau šaldydami maistą, kramtomąjį žiedą prisiminkite, kad jis neturi suledėti. Kitaip bus per kietas ir gali pažeisti jautrias dantenas.
Galima nusipirkti ir specialaus skausmą malšinančio ant dantenų tepamo gelio.

Apie tai, ką daryti, jei mažyliui suskaudo dantuką, galvą, jei jį kankina migrena ar jis susižeidė skaitykite straipsnio tęsinyje.