Žindymas atgauna savo pozicijas, nes jis ne tik patogus ar naudingas mažyliui bei pačiai mamai, bet ir yra tikrai labai ekonomiškas variantas. Juk taip patogu, kai maistas visuomet šiltas, paruoštas, švarus ir pritaikytas būtent tos akimirkos poreikiams. Taip, dabar galima rasti pačių įvairiausių pieno mišinių – už galimybę rinktis iš tokio kokybiško asortimento reikia dėkoti maisto pramonei, mokslo pažangai ir didelei paklausai. Vis dėlto bet kurio pieno mišinio kūrėjų tikslas yra sukurti tokį produktą, kurio sudėtis būtų itin artima motinos pienui. Deja, bet kai kurių „gėrių“, esančių motinos piene, pagaminti kol kas tikrai neįmanoma – tuo motinos pienas pranašesnis už pramoniniu būdu pagamintus pieno mišinius.
Žindyti gali dauguma
Jei tik motina nori žindyti, turime gerą naujieną – tai daryti gali beveik kiekviena mažylį pagimdžiusi mama, tereikia šiek tiek praktinių žinių, bandymų ir… užsispyrimo. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja žindyti mažiausiai iki 6 mėnesių (išimtinai tik pienu) ir tai daryti taip ilgai, kaip tik norisi – iki 2 metų amžiaus ar net ilgiau, kol to reikia ir vaikui, ir mamai. Beje, šis straipsnis skirtas toms mamoms, kurios nori žindyti. Jis jokiais būdais nemenkina tų mamų, kurios to daryti negali ar nenori – jos ne prastesnės mamos, nes, be abejonės, savo vaikeliui kiekviena mama nori tik gero.
Aptarsime žindymo naudą mažyliui ir mamai bei pabrėšime, ką svarbu žinoti apie teisingą žindymo techniką ir veiksmingo žindymo požymius.
Kokia žindymo nauda mažyliui?
Įrodyta, kad žindomi kūdikiai:
- Rečiau turi antsvorio ar rečiau būna nutukę;
- Rečiau suserga II tipo cukriniu diabetu;
- Rečiau suserga įvairiomis infekcinėmis ir alerginėmis ligomis, pavyzdžiui, infekciniu viduriavimu, meningitu, ausų uždegimu, ūminėmis kvėpavimo takų ligomis, bronchine astma ir kt.;
- Rečiau turi netaisyklingo sąkandžio bėdų ir žandikaulio problemų;
- Rečiau paveikiami dantų ėduonies;
- Rečiau serga piktybinėmis ligomis, pavyzdžiui, leukemija;
- Yra duomenų, kad kūdikystėje žindyti vaikai turi aukštesnį intelekto koeficientą ir kt.
Kokia žindymo nauda motinai?
Įrodyta, kad žindančios mamos:
- Rečiau serga krūtų ir kiaušidžių vėžiu;
- Rečiau serga osteoporoze;
- Rečiau netikėtai pastoja;
- Rečiau suserga II tipo cukriniu diabetu;
- Rečiau suserga depresija po gimdymo ir kt.
Kai kurios mamos džiaugiasi ypatingo ryšio kūrimu su mažyliu, lengviau krentančiu svoriu ir panašiai. Galima išvardinti ir daugiau naudų.
Kas svarbu sėkmingai žindymui?
Pirmiausiai reikia pasirūpinti taisyklinga mažylio padėtimi. Iš pradžių gali prireikti specialistės patarimų ir pagalbos, ypač jei tai pirmas vaikelis ir praktinių įgūdžių tiesiog nėra. Nereikėtų nusiminti – taisyklingo žindymo paslapčių reikia išmokti- tai įvyks su laiku. Taigi vertėtų atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
- Mažylio galva ir kūnas turi sudaryti tiesią liniją, o kūnelis turi būti prilaikomas – tai reiškia, kad galvytė negali būti pasukta, nes mažyliui tuomet žįsti būtų tikrai nepatogu. Kai kurios mamos naudoja į volą susuktą audinį ar pagalvėlę, į kurią atremiamas šonu gulintis kūdikis;
- Kūdikio pilvas turi liestis su mamos pilvu, būti prigludęs;
- Mažylio veidelis turi būti atgręžtas į krūtį. Puikus orientyras – kūdikio nosis, kuri turi būti ties speneliu.
Kitas labai svarbus aspektas – taisyklingas krūties apžiojimas. Reikia stengtis, kad:
- Mažylio burna būtų plačiai pražiota;
- Kūdikio smakriukas liestų krūtį;
- Apatinė lūpa būtų atsivertusi (atvipusi), o viršuje matytųsi daugiau rudo pigmentinio laukelio nei apačioje;
- Kūdikis turi būti apžiojęs didžiąją rudojo pigmentinio laukelio dalį, o ne tik spenelį. Jei apžiojamas tik spenelis, tuomet kūdikis krūtį ne žįs, o čiulps.
Kaip suprasti, kad žindoma veiksmingai?
Yra tam tikrų ženklų, kurie padeda suprasti, kad žindymo technika teisinga ir mažylis pasisotina sėkmingai:
- Mažylis žinda ramiai ir lėtai;
- Girdima, kaip ryjamas pienas;
- Mažylio žandai išsipūtę ir ritmingai juda;
- Kūdikis pats paleidžia krūtį ir atrodo pasisotinęs, o jūs jaučiatės gerai ir Jums neskauda;
- Mažylis dažnai tuštinasi ir priauga pakankamai svorio (daugiau informacijos suteiks sveikatos priežiūros specialistai).
Mamai neturėtų skaudėti. Pirmosiomis žindymo savaitėmis gali būti jaučiamas diskomfortas, ypač įsisiurbimo metu – su laiku jis praeina, krūtims pripratus prie žindymo. Kurį laiką gali prireikti specialių tepalų ar kompresų. Geriausia naudoti natūralų lanoliną ir taikyti „oro vonias“. Negalima leisti, kad mažylis čiulptų ar graužtų spenelį – jei nesiseka, reikėtų pasitarti su žindymo specialiste, nes kartais tereikia palaikymo ir padrąsinimo.
Šaltinis | Pasveik.lt