Kaunas praturtėjo dar vienu muziejumi. Neseniai įregistruota viešoji įstaiga – „A. Astrausko ortopedijos amato muziejus”, kurį jo steigėjas ketina atidaryti pavasarį, jau ruošia savo ekspozicijas. Muziejus kuriasi Kaune, Raudondvario plente. Čia įkurtuves švęs ir pagrindinis Algimanto Astrausko įmonės „Pirmas žingsnis” padalinys.
„Ortopedijos protezavimo įstaigų atsiradimas Lietuvoje siekia Pirmąjį pasaulinį karą, tada daugybei suluošintų žmonių prireikė skubios ortopedų protezuotojų pagalbos, – aiškino Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centro direktorė Laimutė Anužienė. – Tarpukariu Kaune kūrėsi ortopedinės pagalbos bazė. Todėl pirmajame žinybiniame karo muziejuje, vėliau tapusiame Vytauto Didžiojo karo muziejumi, buvo kaupiama ir ortopedinių – protezinių gaminių pavyzdžių, įrangos”. Tačiau muziejininkai, nebūdami šios srities specialistai, tokių kolekcijų neeksponavo, sakė ji. Todėl, anot jos, sveikintina A. Astrausko, kuris su ortopedijos amatu susijęs daugiau nei dvidešimt metų, iniciatyva įkurti analogų pasaulyje neturintį muziejų.
Keliolika filialų Lietuvoje turinti ir per metus per 25 tūkstančius pacientų aptarnaujanti ortopedijos įmonė „Pirmas žingsnis” įsigijo Vilijampolėje buvusios Tvirtinimo detalių gamyklos valgyklą ir ją neatpažįstamai pakeitė. Pastatas „paaugo” į aukštį, jame dabar pakaks vietos dirbti administracijai, gydytojams bei įtvarų ar protezų gamintojams. Yra užtektinai erdvės ir naujajam Kauno muziejui.
„Vieni iš įdomesnių mūsų muziejaus eksponatų, – sako Lietuvos ortopedijos ir medicinos pramonės įmonių asociacijos prezidentas, „Pirmo žingsnio” savininkas A. Astrauskas, – tai Panevėžyje, statybvietėje atkasus Pirmojo pasaulinio karo karių kapus, rasti sunkūs, masyvūs geležiniai įtvarai sužalotoms rankoms ir kojoms. Turime ir vėlesnių įtvarų pavyzdžių. Tie jau buvo pinami iš vielos, todėl lengvesni, gal – patogesni naudoti už geležinius”.
Muziejui kaupti kolekciją padeda ir žmonės, kuriems reikalinga ortopedų pagalba. „Pirmo žingsnio” gydytojai konsultuoja ligonius įvairiuose Lietuvos rajonuose, kartais ten sužino ir apie retesnius bei senesnius ortopedijos dirbinius, kurie dar yra išlikę. Pasirūpina, kad jie būtų išsaugoti ateities kartoms.
Vienintelis panašus, bet sykiu ir kitoks (Ortopedijos chirurgijos muziejus) veikia Vokietijoje. Ortopedijos amato muziejus iš Kauno užmezgė su juo ryšius. Numatoma keisti patirtimi, eksponatais, kartu kurti kultūrines švietėjiškas programas.