Įsibėgėjus rugsėjui vis dažniau pastebimi mokiniai, skubantys į mokyklas. O gal eina tik kuprinės? Už didelių spalvingų kuprinių retai įžiūrėsi jų savininką – mokinį. „Vaikščiojančios kuprinės“ gali pridaryti daug žalos mokinių sveikatai, o ypač, laikysenai. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai norėdami išsiaiškinti ir atkreipti dėmesį į vaikų sveikatos problemas, rugsėjo 23–23 dienomis mokyklose organizuoja akciją „Pradinuko kuprinė: ar ne per sunki?“. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, dirbančios mokyklose, pagal galimybes svers pradinukų kuprines ir tikrins, ar jos neviršija rekomenduojamo svorio.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, 2008 m. iš patikrintų Kauno mieste mokinių beveik 40 proc. turėjo skeleto-raumenų sutrikimų, iš jų 45 proc. nustatyta skoliozė, lordozė ir kifozė, t.y. sunkesni laikysenos sutrikimai. 2008 m. patikrintiems 2684 pirmokams beveik pusei (1331) nustatyti skeleto raumenų sutrikimai. Peršasi išvada, jog jau pirmoje klasėje neatsižvelgiama į tokius rizikos veiksnius kaip netinkama ar didelio svorio kuprinė.

Dažniausiai netaisyklinga laikysena būna ne įgimta, o susiformuoja nekreipiant dėmesio į vaiko poreikius. Didžiausia šio sutrikimo priežastis – vaiko netaisyklingas sėdėjimas, netinkamas krepšys knygoms nešti arba per didelis kuprinės svoris. Ryškiausi pakitimai įvyksta jaunesniame mokykliniame amžiuje (7–10 metų), nes šiame amžiaus tarpsnyje stuburas dar tebėra nesukaulėjęs, lankstus, o nugaros raumenys silpni, greitai pavargsta.

Žmogaus graži laikysena – tai ne tik grožis, bet ir sveikata. Kūno laikysena mažiausiai varginama: einant, sėdint, stovint, rašant ir skaitant. Tada vidaus organai yra taisyklingos padėties: širdis, plaučiai, kepenys, skrandis ir žarnynas veikia normaliai. Esant netaisyklingai laikysenai, ypačkrūtinės ląstos ir stuburo deformacijoms, vidaus organai suspaudžiami, jų veikla apsunkinama,

 

SAM