+0
-2
-2

Spėjama, kad Lietuvoje apie 50–70 tūkst. žmonių serga hepatitas/4350″>hepatitu c – lėtine liga, kuri sukelia cirozę, kepenų vėžį ir pan. Bėda, kad į kraują patekęs hepatito c virusas nesukelia beveik jokių ligos simptomų, tačiau daug metų tyliai žudo kepenis. Išeitis – dabar atlikti specialų kraujo testą, jei reikia, pradėti gydytis ir išsaugoti sveikatą. Netikėkite mitu, kad hepatitas/4350″>hepatitas c – asocialių visuomenės sluoksnių liga.

Serga socialūs žmonės

Pasak Kauno medicinos universiteto (KMU) klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovo prof. habil. dr. Limo Kupčinsko, kepenų uždegimą sukeliantis hepatito c virusas medikų vadinamas tyliuoju žudiku. Mat šiuo virusu užsikrėtęs žmogus 15–30 metų gali nejausti jokių simptomų. Dažniausiai liga atrandama visiškai atsitiktinai. Kai simptomai jau pasireiškia, padėti žmogui dažniausiai būna vėlu. Kepenų uždegimas visam laikui pažeidžia kepenis arba išsivysto kepenų vėžys. Skirtingai nuo kitų hepatito rūšių, nuo šios ligos negalima apsisaugoti skiepais.

Pasaulyje hepatitu c užsikrėtę apie 200 mln., arba 3 proc., žmonių. Kasmet nustatomi 3–4 mln. naujų šios ligos atvejų. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 600 naujų ligos atvejų, ir šis skaičius didėja maždaug 15 proc.

Dažniausiai hepatitu c užsikrečiama per kraują. Todėl visuomenėje vyrauja nuostata, kad tai narkomanų ir asocialių asmenų liga. Medikai šį mitą kategoriškai neigia – anot prof. L.Kupčinsko, apie 80 proc. pacientų kadaise buvo perpiltas kraujas – mat iki 1993 m. donorai nebūdavo tikrinami dėl hepatito C. „KMU Gastroenterologijos klinikoje ¾ besigydančių nuo hepatito C yra nekaltai nukentėję dėl kraujo perpylimo ar didesnės apimties operacijos iki 1993 metų ir jie neturi nieko bendro su asocialiu gyvenimo būdu“, – pažymi profesorius. Tad teiginys, kad jei esate „normalus žmogus“ ir dėl to negalite sirgti hepatitu c, paneigtas – jei iki 1993 metų jums buvo perpiltas kraujas arba pats buvote donoras, tai yra nemaža tikimybė, kad jūsų kepenis jau du dešimtmečius žudo klastingas virusas.

Kitas mitas – kad ciroze serga tik alkoholikai. „Trečdalio sergančiųjų ciroze ligos priežastis – hepatito c virusas, – teigia prof. L.Kupčinskas. – Nustatyta, kad cirozė išsivysto 25–30 proc. sergančiųjų lėtiniu hepatitu c. Ši liga yra dažniausia kepenų transplantacijos priežastis“.

Liga yra, simptomų nėra

hepatitas c dažniausiai yra latentinė (slapta, besimptomė) liga. Ūmine ligos faze, kai pasireiškia gelta, perserga tik 5–10 proc. ligonių. Vėliau liga pereina į lėtinę fazę – taip atsitinka 60–70 proc. užsikrėtusiųjų. „Būna visąlaik padidėjęs kepenų fermentų kiekis, dėl uždegimo palaipsniui didėja kepenys, vystosi fibrozė (surandėjimas), kuris laikui bėgant gali pereiti į kepenų cirozę. Vėliau vystosi su kepenų ciroze susijusios komplikacijos – kepenų funkcijos nepakankamumas, kraujavimas iš išsiplėtusių stemplės ir skrandžio venų, pilve kaupiasi skysčiai, o daliai ligonių išsivysto ir kepenų vėžys“, – pasakoja profesorius.

Kodėl žmogus nejaučia jokių hepatito C simptomų? – klausiu prof. L.Kupčinsko. „Kepenyse beveik nėra skausmo receptorių – jų yra tik kepenų kapsulėje, ir skausmą ligonis gali pajusti tik tada, kai kepenys staigiai padidėja. Tačiau, esant latentiniam uždegimui, procesas vyksta pamažu ir, jei nepasireiškia gelta, ligonis nieko blogo nejaučia. Primenu, gelta būna tik ūminiu atveju, o tokių ligonių, kaip minėjau, yra labai mažai“, – pastebi profesorius.

Tai gal reikia visus Lietuvos gyventojus tikrinti dėl hepatito C? Pasak prof. L.Kupčinsko, pirmiausiai turi pasitikrinti rizikos grupei priskiriami asmenys.

Kas turi tikrintis?

Hepatitą C sukeliantis virusas yra perduodamas per kraują ar fiziologinius skysčius. Tai šiek tiek panašu į ŽIV užkrato kelius, tačiau nevienodas abiejų virusų virulentiškumas. hepatito c virusas santykinai retai perduodamas per placentą iš motinos vaisiui, juo užsikrėsti lytiškai tikimybė yra tik 5 proc.

Kaip minėta, didžiausia tikimybė susirgti hepatitu c yra tiems asmenims, kuriems buvo perpiltas kraujas iki 1993 metų. Kodėl? „Pasaulyje hepatito c virusas atrastas 1989 metais, po to buvo diegiamos metodikos jam nustatyti ir, kol jos pasiekė Lietuvą, praėjo penkeri metai. Tad šiandien visi, kuriems iki minėto laiko buvo perpiltas kraujas, yra potencialūs hepatito C nešiotojai, ir jie būtinai turėtų pasitikrinti“, – pasakoja prof. L.Kupčinskas.

Antroji rizikos grupė – asmenys, kurie iki 1993 metų nors kartą yra davę kraujo. Iki to laiko kraujo ėmimo sąlygos nebuvo idealios – medicinos aparatūra negalėjo garantuoti idealių sterilumo sąlygų, tad hepatitu c galėjo užsikrėsti net donoras.

Į rizikos grupę patenka asmenys, kuriems iki 1993 metų buvo atliktos didesnės apimties operacijos, o jų metu naudota daug instrumentų (kuo daugiau instrumentų, tuo didesnė rizika).

Kita rizikos grupė – pacientai, kuriems atliekama hemodializė. Šiuo metu veikia griežta hemodializės centrų kontrolė, tačiau moderni ir sterili aparatūra atsirado tik paskutinį dešimtmetį.

Pasak prof. L.Kupčinsko, hepatitu c gali sirgti ir susigundžiusieji pasidaryti tatuiruotę, pedikiūrą, manikiūrą, ypač pirmaisiais Nepriklausomybės metais, kai privačių nedidelių grožio salonų higienos niekas nekontroliavo. Profesorius primena, kad rizikos grupei priklauso ir asmenys, tatuiruotes darę kalėjimuose ar egzotiškose šalyse, – jiems reikia būtinai pasitikrinti dėl hepatito C.

hepatitu c galima užsikrėsti ir mažesnių manipuliacijų metu – pakanka tik vieną kartą panaudoti bendrą narkotikų švirkštą ir atsiranda didžiulė tikimybė susirgti. Tiesa, užsikrėtusieji ŽIV dažnai serga ir hepatitu c, nes abu virusai plinta panašiu būdu.

Gydoma šiuolaikiškai

Lietuvoje hepatitas c gydomas veiksmingais vaistais, kaip ir visame pasaulyje. Gydymą socialiai draustiems asmenims Ligonių kasos kompensuoja 100 proc.

Lėtinį hepatitą reikia gydyti kaip galima anksčiau, nes, išsivysčius cirozei, rezultatai yra gerokai prastesni. Tinkamai gydant hepatito C sukėlėjas yra sunaikinamas, jis tampa neaktyvus. Jei po pusės metų virusas neatsinaujina, galima laikyti, kad ligonis išgijo. „Tik bėda, kad hepatito C gydymo šalutiniai poveikiai yra gana stiprūs ir ligoniams kartais atrodo, kad jie anksčiau buvo sveiki, o gydytojai dabar juos susargdino… Tai neteisinga nuomonė, ir kito kelio išvengti cirozės ar kepenų vėžio nėra. Tad kuo anksčiau pasitikrinsite, ar nesergate hepatitu c, ir kuo anksčiau pradėsite gydytis, tuo bus geriau. Ligoniai, kurie pradeda gydytis vos nustačius ligą, turi daugiau galimybių visiškai pasveikti ir išvengti sunkaus kepenų pažeidimo“, – primena prof. L.Kupčinskas.

Pakanka tik kreiptis į savo šeimos gydytoją, jis suteiks visą informaciją, kokiose laboratorijose galima atlikti kraujo tyrimą, kurio metu ieškoma hepatito C viruso antikūnų. Tai, pasak profesoriaus, kiekvieno save gerbiančio ir sveikata besirūpinančio žmogaus pareiga.

Neapdairumo kaina

Regina B. ir šiandien gerai prisimena tą ankstyvą pavasarį, kai draugė tiesiog rėkte išrėkė į telefono ragelį, kad rado „paskutinės minutės“ kelionę į Egiptą! „Nevažiuoti negalima, – tuomet čiauškėjo ji. – Kelionę rezervuoju tuoj pat, o tu tarkis su viršininku dėl atostogų. Išvažiuojam po dviejų savaičių“, – griežtai pareiškė ji.

Visą dieną Reginos galvoje sukosi viena mintis – važiuoti ar ne? Ramybės nedavė dėl kelionės kilsiančios problemėlės: reikės kažkuriam iš kolegų palikti savo darbus, dvi savaites vyras ir dukrytė turės išsiversti be žmonos ir mamos, vasarą liks mažiau atostogų ir t.t. Tačiau noras galbūt vienąkart gyvenime pamatyti egzotišką šalį nugalėjo – Regina paprašė atostogų, susitarė su mama, kad ši padės vyrui prižiūrėti dukrelę, sutvarkė reikiamus dokumentus bei kitus svarbius reikalus.

Kelionė išties buvo verta pastangų – ji paliko neišdildomų įspūdžių. Regina paskutinę kelionės dieną pirko artimiesiems lauktuves, o draugė vis draugiškai burbėjo: „O ką sau lauktuvių pirksi? Ar senatvėje prisiminsi, kad buvai Egipte?…“ Ir abiem moterims šovė puiki mintis: tuoj pat pasidaryti po nedidelę tatuiruotę – tai būsiąs neišdildomas prisiminimas visam gyvenimui.

Grįžus iš kelionės Reginos gyvenimas tekėjo sena vaga gal dešimtmetį. Tačiau kartą po ranka jai netyčia pakliuvo informacinis lapelis, kuriame viena privati laboratorija kvietė pasitikrinti dėl hepatito C. Nežinia, nuojautos ar Aukščiausiojo valios vedina, ji kitą dieną nuėjo į laboratoriją ir paprašė atlikti kraujo testą. Perskaičius diagnozę hepatitas c, Reginai net žemė po kojomis susvyravo – ji kažkur buvo skaičiusi apie šios ligos pasekmes. Atsitokėjusi kartu su gydytoju ji „iškapstė“ ir ligos priežastį – hepatito C virusu ji užsikrėtė darydama tatuiruotę Egipte…

Dabar Regina gydosi, tačiau žino, kokia sunki liga yra kepenų nepakankamumas. Kiekvienam sutiktajam moteris nori rėkte išrėkti, kad neverta lengvabūdiškai rizikuoti, o jei rizika kilo, tai reikia nedelsiant pasitikrinti.

REKOMENDUOJAMA SCHEMA NORINTIEMS PASITIKRINTI, AR NESERGA hepatitu c

Jei antiHCV tyrimo atsakymas teigiamas, su šeimos gydytojo siuntimu reikia kreiptis į vieną iš hepatito C gydymo centrų; BŪTINA išankstinė registracija telefonu.


Epidemiologinių tyrimų duomenimis, Lietuvoje yra 50 000–70 000 (1,5–2 proc.) hepatito C viruso nešiotojų.
Kaip sužinoti, ar nesate vienas iš jų?
Jei teigiamai atsakysite į bent vieną žemiau pateikto klausimyno klausimą, Jums vertėtų išsitirti, ar nesate užsikrėtę hepatito C virusu (HCV)

Ar galiu būti užsikrėtęs?
KLAUSIMYNAS

1.Ar Jums buvo perpiltas kraujas/kraujo produktai iki 1993 metų?

2.Galbūt šiuo metu ar praeityje:
– jautėte nuolatinį silpnumą arba nuovargį, kurio priežasties negalėjo paaiškinti gydytojas?
– jums yra padidėję kepenų fermentų (AST, ALT) rodikliai?
– dažnai gydėtės stacionarinėse gydymo įstaigose dėl atvirų traumų, jums buvo atliekamos chirurginės operacijos?
– darėtės tatuiruotę?
– dažnai keitėte seksualinius partnerius?
– buvote įkalintas (-a)
– nors kartą vartojote intraveninius narkotikus?
– esate ŽIV nešiotojas (-a)?
– be apsaugos priemonių lytiškai santykiavote su asmeniu, kuriam tinka anksčiau minėti kriterijai?

3.Ar kuris nors iš jūsų šeimos narių atitinka anksčiau minėtus kriterijus arba kuriam nors asmeniui iš jūsų šeimos narių buvo diagnozuotas hepatitas c arba B?

4.Ar jums darbo metu tenka kontaktuoti su krauju, kraujo produktais arba adatomis, pvz., dirbate sveikatos priežiūros įstaigose, kalėjimuose, grožio, kosmetikos ir tatuiruočių salonuose, priklausomybės centruose, nakvynės namuose?

JEI BENT Į VIENĄ KLAUSIMĄ ATSAKĖTE TEIGIAMAI, VERTA IŠSITIRTI, AR NEESATE UŽSIKRĖTĘS HEPATITO C VIRUSU (HCV).
Daugelis hepatito C atvejų gali būti išgydomi. Šiuo metu yra veiksmingų vaistų, galinčių įveikti hepatitą C.

 

Kiekvienas iš mūsų gali būti užsikrėtęs hepatitu c