Man neramu dėl mamos. Pastebėjau, kad pastaruoju metu ji labai keistai elgiasi. Kartais ją užvaldo pykčio priepuoliai, kurių ji jau po penkių minučių neprisimena, kartais kalba nebūtus dalykus. Nuolat dėl visko nerimauja, panikuoja. Be to, ji beveik niekur nenori eiti iš namų. Pamaniau, kad gal jai prasidėjo menopauzė, tačiau niekur neradau informacijos, kad gali būti ir tokie simptomai.
Virginija

Atsako specialistė:
Gydytoja akušerė ginekologė
Ingrida Kravčenkienė:

– Klimakterinis laikotarpis moterims pasireiškia nevienodai. Vienoms jis būna labai sunkus, kitoms – lengvas. Tas pats kaip ir su priešmenstruaciniu sindromu. Vienoms košmaras, kitoms – praeina kaip niekur nieko.

Tarkim, naktiniai prakaitavimai klimakso metu pasireiškia beveik visoms moterims, o karščio bangos – ne. Reikia nepamiršti, kad šiuo laikotarpiu moterų nervų sistema yra šiek tiek sudirgusi, jos jautresnės ir gali apsiašaroti dėl menkniekio.

Šiuo laikotarpiu gali šiek tiek “pavažiuoti stogas”, tačiau nežymiai. Stipresnis “pavažiavimas” gali būti ir rimtų ligų, tarkim Alzhaimerio, požymis. Mokslininkai yra pastebėję tendenciją, kad klimakteriniu laikotarpiu, sumažėjus moteriškų hormonų estrogenų kiekiui, išryškėja pirmieji Alzhaimerio simptomai. Estrogenai, galima sakyti, moteris apsaugo nuo šios ligos. Be to, jie palaiko visas gyvybines moters organizmo funkcijas. Nuo jų priklauso nuotaikų kaita, širdies, kiaušidžių veikla, seksualinis potraukis, akių blizgesys, odos būklė ir daugelis kitų dalykų.

Vien nuo klimakso “stogas pavažiuoti” stipriai negali. Tačiau reikia pažiūrėti, kokia aplinka supo tą moterį. Gal ji labai emocionali, jautri. Tuomet simptomai klimakteriniu laikotarpiu gali būti aštresni. O gal šeimoje jaučiamas koks nors nestabilumas? Be to, priklauso ir nuo to, kiek pastaruoju metu ji “naudojo” savo smegenis. Tarkim, moteris tik eina į darbą, po jo į parduotuvę ir namo. Jei tokia rutina kartojasi mėnesių mėnesius, tai – pats tiesiausias kelias į Alzhaimerį. Naujos veiklos suradimas ar net ir išėjimas su draugėmis paplepėti kavinėje – tokios smulkmenos gali padėti išvengti blogos savijautos.

Norint išvengti Alzhaimerio, svarbu nuolatos lavinti asociatyvinius ryšius, priešingu atveju, smegenys atrofuojasi. Tarkim, jei žmogus kiekvieną dieną, mokėsi bent po penkis svetimos kalbos žodžius, daug keliavo, domėjosi apie lankomas šalis, stengėsi susipažinti vis su naujais žmonėmis bei įsimindavo jų vardus, jo tikimybė sirgti Alzhaimeriu maža.

Lietuvos sveikata