Į šį klausimą atsakymo ieško viso pasaulio mokslininkai. Atliekama daugybė tyrimų, apklausų ir eksperimentų. Jūsų dėmesiui – keli iš jų.

Nemiga varo iš proto?

Jeigu jums atrodo, kad nemiga jus gali išvesti iš proto, esate teisus. Tyrimai parodė, kad neišsimiegojimas gali nulemti tam tikrų nervinių sutrikimų išsivystymą. Statistika teigia, kad kas trečias planetos gyventojas patiria sunkumus užmiegant ar kenčia nuo nemigos. Mokslininkai sako, kad blogas miegas ar jo trūkumas neigiamai veikia visą organizmą. Ypač kenčia smegenų ląstelės, kurios, dirbdamos be poilsio, po kurio laiko pavargsta.

Tyrėjai nustatė, kad nemigos kamuojami žmonės patiria stresą, jų mintys nerišlios, o poelgiai nepagrįsti jokia logika. Tokius pačius simptomus galima pastebėti ir sergančiųjų psichikos ligomis ligos istorijose.
Didžiosios Britanijos specialistai, atlikę 1000 žmonių apklausą, nustatė, kad daugiau nei 50 proc. pernai miegojo trumpiau nei užpernai. Penktadalis prisipažino, kad miega mažiau nei 5 valandas per dieną. 10 proc. reikia daugiau nei dviejų valandų užmigimui, o ketvirtadalis apklaustųjų nuolat prabunda naktį. Puikiai miega ir išsimiega tik penktadalis apklaustųjų.

Kokios spalvos jūsų miegamasis?

Yra specialistų, įsitikinusių, kad miegamojo spalva – viena iš svarbiausių namų interjero detalių. Netinkamai parinktos spalvos ir atspalviai gali pakenkti žmogaus sveikatai, ypač vaikams.

Amerikiečių profesorius Kristianas Geldelchuzas atliko spalvų įtakos miegui tyrimus. Tyrimo rezultatus jis aprašė knygoje „Sleep Smart“. Pasirodo, palankiausia miegui spalva – šaltai žydra. Tyrimai parodė, kad tokios spalvos kambaryje žmonės greičiausiai užmiega. Suaugusiųjų miegamajam puikiai tiks rožinės ir mėlynos deriniai. Rožinė spalva nuteikia romantiškai, o mėlyna užtikrina sveiką miegą. Tiems, kuriems sunku keltis, galėtų miegamojo sienas nudažyti geltona spalva. Ši spalva teigiamai veikia nuotaiką.

Vaikų miegamojo sienas verta dažyti žydra ar rožine spalva, priklauso nuo lyties.

Gebėjimas miegoti – paveldimas genetiškai

Miegas būtinas kiekvienam gyvam sutvėrimui – tai ir poilsis, ir jėgų atgavimas. Išsiaiškinta, kad gebėjimas miegoti yra įrašytas į mūsų genetinį kodą.

Amerikiečių mokslininkai rado ypatingą miego geną, kuris yra atsakingas už gebėjimą miegoti. Šis atradimas galbūt padės mokslininkams išsiaiškinti, kokia yra miego mechanizmo esmė.

Mokslininkai tyrimus vykdė su musytėmis drozofilomis. Jie atrado, kad kai kurios musytės turi genetines mutacijas, kurių dėka joms reikia mažiau miego. Eksperimento metu buvo atrasta, kad miego trūkumas turi poveikį gyvenimo trukmei. Musytės su genetine mutacija gyveno dvigubai trumpiau nei kitos. Musyčių miego mechanizmas panašus į žmonių, todėl mokslininkai įsitikinę, kad eksperimento rezultatai tinka ir žmonėms.

Miegas reikalingas mūsų protui

Šveicarų mokslininkai dvi dienas tyrė tris grupes savanorių, jiems buvo duodamos įvairios užduotys arba rodomi paveiksliukai. Pirmai grupei leido miegoti 8 valandas, antrai – truputį pasnausti, trečiai grupei visai neleido miegoti. Kitą dieną visos grupės turėjo pakartoti užduotis arba prisiminti rodytus paveiksliukus. Išsimiegojusios grupės rezultatai buvo geriausi, smegenų skenavimas parodė didelį aktyvumą.

Miegas pagerina ryšius tarp smegenų ląstelių, o šis ryšys yra itin svarbus mokymosi ir atminties procesams. Miego metu smegenys „užtvirtina“ gautą informaciją ir neleidžia jai dingti.

Nors Šveicarų mokslininkai rekomenduoja miegoti ne mažiau nei 8 valandas per parą, vis dėlto miego trukmės poreikis kiekvienam gali būti skirtingas. Nesvarbu, kiek miegosite, svarbu ryte jaustis pailsėjusiam.

Neseniai atlikti tyrimai parodo, kad tik penktadalis suaugusiųjų miega 8 valandas. Kas penktas miega mažiau nei penkias valandas, o ketvirtadalis taip prastai miega, kad negali normaliai dirbti dėl nuovargio.

Mokslininkai vis dar ginčijasi, kiek turi trukti sveikas miegas. Britų mokslininkai mano, kad sveikas miegas turi trukti apie 7 valandas. Kitų šalių mokslininkai teigia, kad egzistuoja skirtingo tipo žmonės, kuriems reikia individualaus miego laiko, kartais daugiau nei 9 valandų. Tai dažniausiai būna padiktuota tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, per žemo kraujospūdžio, nuotaikos svyravimų ir kt.

Gero miego taisyklės

* Stenkitės eiti miegoti ne vėliau kaip 22–23 val.
* Prieš miegą išgerkite žolelių arbatos, negerkite kavos, stiprios arbatos, alkoholio.
* Reiktų susilaikyti ir nuo cukraus, kuris aktyvina nervų sistemą.
* Karšta vonia suaktyvina nervų sistema, todėl prieš miegą geriau pasirinkite dušą.
* Kambarį prieš miegą išvėdinkite.
* Miegamojo langus turėtų dengti nuo šviesos apsaugančios užuolaidos.
* Rytiečiai pataria, kad miegant galva būtų į šiaurę ar į rytus. Nors moksliškai neįrodyta, kodėl gi nepabandžius?
* Naktinius rūbus rinkitės iš natūralaus pluoštos – medvilnės ar šilko, jie puikiai sugeria prakaitą.
* Amerikiečių mokslininkai sako, kad skaičiuoti ką nors prieš miegą neverta. Skaičiuojant žmogus negali atsipalaiduoti. Geriau prisiminkite ką nors malonaus.
* Galima pasiklausyti jūros garsų ar melodingų melodijų.

 

 

Parengė Daiva Ausėnaitė
Konsultavo prof.Vanda Liesienė

 

"Sveikas žmogus" 2009 m. Nr. 2