Kodėl sausėja akys? 20/20/20 metodas



Jausmas, tarsi į akis būtų priberta smėlio? Pastebima, kad akių perštėjimas, sausumas, jautri reakcija į šviesą dažnai paūmėja šaltuoju metų laikotarpiu. Akis dirgina sausas oras kondicionuojamose patalpose ir automobiliuose, ryškūs šviesos šaltiniai, intensyvus darbas su kompiuteriu. Taip pat, akių uždegimas gali pasireikšti ir persirgus sezoniniu virusu ar infekcija. Šiandien sausų akių sindromas jau yra laikomas lėtiniu uždegimu. Kodėl akys sausėja ir kada kreiptis pagalbos, atsako regos ir klausos centro „Optikos Pasaulis“ akių priežiūros specialistai.

Kas yra akių išsausėjimas?

Akių sausėjimas dažnai atsiranda dėl nepakankamo ašarų kiekio arba prastos jų kokybės. Ašaros atlieka labai svarbią funkciją – padeda šalinti svetimkūnius (dulkes, bakterijas, žiedadulkes), saugo akis nuo infekcijų, maistinėmis medžiagomis maitina rageną bei, išlygindamos ragenos paviršių, turi įtakos regėjimo stiprumui ir ryškumui. Tačiau, kai dėl aplinkos dirgiklių ar organizmo vidinių sutrikimų, ašarų gamyba yra sutrikdoma, akys išsausėja, jas ima niežtėti, akys parausta – jaučiamas ypatingai didelis diskomfortas, nuovargis.

Simptomai, perspėjantys, kad reikėtų sunerimti dėl akių sausumo:

  • Perštėjimas
  • Deginimas
  • Patinimas
  • Dirglumas
  • Pojūtis, tarsi į akis būtų priberta smėlio arba akies viduje jaučiamas svetimkūnis.

Esant šiems simptomams, akys sudirgsta, pasidaro jautrios, raudonuoja, ašaroja, patinsta akių vokai, tampa sunku atsimerkti, būti ryškioje šviesoje. Ilgainiui, mirksint, gali atsirasti tąsios išskyros (pojūtis, tarsi akis yra uždengusi plėvelė), kurios gali pabloginti regą, matymo ryškumą.

Sausos akys – kokios priežastys?

Mūsų akių kampučiuose esantys ašarų latakai yra sudaryti iš išorinio riebalinio sluoksnio, vandeningo sluoksnio bei gleivinės. Struktūriniai šios sistemos pokyčiai gali sukelti akių sausumą, ašarų kaupimąsi ar kitus nemalonius pojūčius.

Rizikos veiksniai, galintys turėti įtaką akių sausumui:

  • Nuolatinis darbas prie ekranų (kompiuteriai, mobilieji telefonai bei kiti išmanieji įrenginiai). Intensyviai žiūrėdami į ekraną, žmonės rečiau mirksi, todėl greičiau išdžiūsta akis dengianti ašarų plėvelė. Reguliarus mirksėjimas yra ypatingai svarbus, nes mirksint, akies vokas uždengia akį ir ašarų plėvelė natūraliai atsistato.
  • Smarkiai užterštas, vėjuotas oras.
  • Uždaros patalpos su rekuperacine vėdinimo sistema.
  • Dirbtinis dieninių lempų apšvietimas.
  • Dulkėta aplinka.
  • Autoimuninės ligos.
  • Sezoninės alergijos.
  • Sjogreno sindromas – liga, kurios metu sutrinka ašarų liaukų gamyba, todėl sausėja visa akies gleivinė. Įtarus šį retą sindromą, rekomenduojama kreiptis į gydytoją ir atlikti išsamius tyrimus.
  • Vitaminino A trūkumas.
  • Hormoniniai pokyčiai nėštumo, menopauzės metu.
  • Kontraceptinių priemonių vartojimas.
  • Nuovargis, stresas, miego stoka, netinkama mityba, valgymo sutrikimai – tai sutrikdo normalią organizmo veiklą, todėl sutrinka ir akių drėkinimas, pasikeičia ašarų sudėtis.
  • Akių traumos.
  • Natūralus senėjimo procesas.

Kokią įtaką akių sausumui gali turėti amžius?


Sulaukus 30-ies metų, ašarų liaukos pradeda gaminti mažiau ašarų, tačiau jei papildomų dirgiklių nėra, šiame amžiuje ašarų sekrecija yra pakankama ir diskomfortas neturėtų būti jaučiamas.

Nuo 45-ių metų gali būti pasiekta kritinė ašarų sekrecijos riba ir, esant nepalankioms sąlygoms, žmogus gali pajausti ūmius akių sausumo pojūčius.

Nuo 60-ies metų klinikiniai akių sausumo požymiai pasireiškia neišvengiamai, nes tokiame amžiuje ašarų sekrecija yra mažiausia.

Vadinasi, jei jaunesniame amžiuje akies sausumo problemą gali padėti išspręsti gyvenimo būdo pokyčiai, akių lašai ar kitos priemonės, su amžiumi šių simptomų reikėtų neignoruoti.

Kaip prižiūrėti sausas akis?


Sausos akys yra labiau pažeidžiamos, todėl gali išsivystyti infekcija, suprastėti regėjimas. Pajutus minėtus simptomus, jų neignoruokite, skirkite daugiau dėmesio dirgiklių šalinimui bei regos prevencijai. Simptomams nepraeinant – kreipkitės į regos centro specialistus.


Viena iš pagrindinių priemonių, galinčių greitai padėti pašalinti arba sumažinti akių sausumą, yra akių lašai. Drėkinamieji akių lašai yra tarsi ašarų pakaitalai. Akių komfortui gerinti naudokite akių lašus, neturinčius konservantų, praturtintus vitaminu A, hialurono rūgštimi – tokie akių lašai, paprastai, nesukelia akių jautrumo, juos galima lašinti dažniau. Specialistų rekomenduotus akių lašus galima naudoti net ir nešiojant akių lęšius.


Taip pat, atkreipkite dėmesį ir į savo gyvenimo būdą, mažinkite stresą, gerinkite miego kokybę bei pasirūpinkite pilnaverte mityba. Norint sumažinti akių sausumą, patariama į savo maisto racioną įtraukti produktus, praturtintus vitaminu A ir nepakeičiamomis Omega-3 riebalų rūgštimis – šie elementai yra ypatingai svarbūs ašarų gamybai bei bendrai akių sveikatai. Valgykite daugiau šviežios žuvies, brokolių, morkų, riešutų bei kepenėlių.


Vartokite žuvų taukus. Rinkitės maisto papildus, kuriuose Omega-3 riebalų rūgštys yra išgaunamos iš mažų, gėluose vandenyse plaukiojančių žuvelių (sardinių, ančiuvių) – tokios žuvys minta jūrų dumbliais, todėl jos yra mažiau toksiškos, palyginus su stambiomis žuvimis, mintančiomis kitomis žuvimis.

Akių mankšta: 20/20/20 taisyklė

Norint apsaugoti akis nuo ekranų skleidžiamos mėlynos šviesos, patariama taikyti 20/20/20 taisyklę:

  1. 20/20/20 taisyklė: jei į ekraną be pertraukų žiūrėjote 20 min., tuomet 20 sekundžių žiūrėkite į objektus, esančius maždaug 20 metrų tolyje.
  2. Ekrano šviesą, sklindančią iš kompiuterio, nusistatykite kuo šiltesnio atspalvio.
  3. Užtikrinkite tinkamą darbo vietos apšvietimą: dirbant kompiuteriu, svarbu, kad patalpos apšvietimas būtų blausesnis už kompiuterio.
  4. Reguliariai, kas 6-12 mėn. arba pagal jūsų specialisto rekomendacijas, tikrinkite regėjimą.

Kada kreiptis dėl akių gydymo?

Pajutus, pirmuosius akių sausumo požymius ir pasitarus su specialistu, patariama naudoti dirbtines ašaras (drėkinamuosius akių lašus). Jeigu simptomai tęsiasi ilgą laiką – rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kuris gali padėti nustatyti tikslią regos sutrikimų priežastį bei paskirti tinkamą gydymą. Svarbiausia – nedelskite ir pasirūpinkite savo gera akių sveikata iš karto.