Ar žinojote, kad vyrai taip pat gali susirgti krūties vėžiu? Taip, gali. Nežinodami apie tai vyrai neatlieka profilaktinių patikrinimų, kurių metu būtų galima anksti diagnozuoti ligą. Todėl vyrams diagnozuotas krūties vėžys būna sunkesnės stadijos nei moterų, jį sunkiau išgydyti. 

Tiesa, vyrai krūties vėžiu serga rečiau nei moterys. Remiantis Vėžio informacijos centro duomenimis, Lietuvoje kasmet nustatoma 10–13 naujų vyrų krūties vėžio atvejų.

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina vyrus nepamiršti apie šią klastingą ligą ir reguliariai tikrintis savo sveikatą.

„Vyrai krūties vėžiu suserga gana  retai, todėl daugelis net nepagalvoja, jog ši liga gali pasibelsti ir į jų duris. Dėl informacijos stokos kreipiamasi į gydytojus, kai liga jau būna pažengusi, todėl svarbu nedelsti, kad anksti diagnozuotume šią ligą. Simptomai būna tokie pat kaip ir moterims – krūtyje apčiuopiamas guzelis, jaučiamas skausmas, pakinta spenelio spalva ar forma, pažastyje padidėja limfmazgiai. Pajutus panašius simptomus,  atsiradus pakitimams, būtina tuoj pat kreiptis į šeimos gydytoją“ , – patarė Klaipėdos miesto Visuomenės sveikatos biuro specialistė Roberta Tamulevičiūtė. 

Daugeliui atrodo keista, kad ir vyrus gali užklupti krūties vėžys. Ir moterys, ir vyrai turi krūtis, tačiau hormonai, vienas jų – estrogenas, moterų organizme stimuliuoja ląstelių augimą, todėl jos moterims išsivysto. Vyrų organizme tokių hormonų gaminama labai mažai, todėl krūtų audinys neišsivysto iki galo .

Dažniausiai ši liga užklumpa vyresnio amžiaus vyrus. Amerikoje pusė vyrų, kuriems diagnozuotas vėžys yra jaunesni nei 67 metai ir pusė – vyresni nei 67 metai.

Kodėl susergama krūties vėžiu? Krūties ląstelių augimą skatina estrogenas. Vyrams estrogeno kiekis pakyla tuomet, kai naudojami hormoniniai preparatai, ar dažnai vartojamas alkoholis, kuris sutrikdo kepenų veiklą. Didelė tikimybė, kad krūties vėžiu gali sirgti ir vyrai, kurie turi antsvorį.

Išskiriamos dar ir kitos priežastys:

1. Kai estrogenas gaunamas iš aplinkos su maistu : kai kurie auginami veršiukai yra šeriami maistu, kuriame yra hormonų, taip pat vartojant maistą, kuriame yra pesticidų DDT.

2. Sergant tam tikromis kepenų ligomis, kurių metu dažniausiai sumažėja androgenų (vyriškų hormonų) kiekis, o padidėja estrogenų (moteriškų hormonų) kiekis. Tai padidina ligos, ginekomastijos ( krūties audinio išvešėjimas, dažniausiai gerybinis),  ir vėžio išsivystymą.

3. Sergant Klainfelter‘io sindromu, nes šios ligos metu vyro ląstelėse yra kitoks chromosomų skaičius.

4. Tikimybė susirgti krūties vėžiu didesnė, jei šeimoje kas nors šia liga sirgo.

Specialistai siūlo prisiminti,  jog abiejų krūtų padidėjimas gali būti ne krūties vėžio, tačiau ginekomastijos požymis. Ginekomastija gali būti susijusi su nutukimu, hormoninių medžiagų apykaitos sutrikimu, kepenų liga ar vartojamų medikamentų poveikiu.