Ar kada nors skaičiavote, kiek apgamų turite? Vidutiniškai ant kūno būna nuo dešimties iki keturiasdešimties įvairaus dydžio, formos bei atspalvio taškelių. Iš pažiūros jie nepavojingi, kartais net atrodo žaismingai. Tačiau vieną dieną gali tapti klastingo odos vėžio priežastimi.
Nors praėjo keletas metų, Kauno medicinos universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė Skaidra Valiukevičienė negali pamiršti vienos 34 metų pacientės, kuri melanoma susirgo būdama nėščia. Kai ši liga pacientei buvo nustatyta, nėštumas siekė 24 savaites. Dar po penkių savaičių būsimos motinos organizme buvo aptikta metastazių. Pirmą kartą su tokiu atveju susidūrusi gydytoja nežinojo, kaip sustabdyti vėžį. Medikė negalėjo ligonei skirti kai kurių vaistų, nes jie būtų pakenkę vaisiui. Todėl buvo nutarta paankstinti kūdikio atėjimą į pasaulį. Melanoma serganti moteris pagimdė sveiką kūdikį, tačiau vos po mėnesio ji mirė. „Nuo dienos, kai pacientei buvo nustatyta melanoma, iki mirties tepraėjo trys mėnesiai. Melanoma – sunki ir klastinga liga“, – įspėjo odos ligų specialistė S.Valiukevičienė. Šis piktybinis navikas formuojasi iš tamsų pigmentą melaniną gaminančių ląstelių. Moterims ši odos liga dažniau nustatoma ant kojos, o vyrams – liemens srityje. S.Valiukevičienė kartu su bendradarbiais tyrė mergaites nuo vienerių iki 10 metų. Paaiškėjo, kad joms ant kojų kur kas daugiau apgamų nei kitose kūno vietose. Žmonėms, kuriems nerimą kelia apgamai, vilnietis dermatovenerologas Redžinaldas Narbutas pataria itin atsargiems būti saulėtomis dienomis, o pastebėjus pakitimų tuoj pat kreiptis į specialistus.
– Kokia apgamų prigimtis? – pasiteiravome gydytojo R.Narbuto.
– Jie paveldimi, kaip ir odos tipas ar polinkis sirgti tam tikromis ligomis. Vieni apgamai išryškėja jau nuo mažumės, dažniausiai – kraujagysliniai, pigmentiniai ar iškilūs. Bėgant laikui jie keičiasi, gali padidėti. Kiti apgamai atsiranda netikėtai. Taip gali nutikti ir vidutinio ar vyresnio amžiaus žmonėms. Įtakos apgamams turi ne tik paveldėtos savybės, bet ir išoriniai veiksniai. Pavyzdžiui, ultravioletiniai spinduliai. Jie gali išprovokuoti melanomą – piktybinį odos naviką. Apgamai gali suvėžėti ir tuomet, kai jie nuolat dirginami – jeigu juos kliudo liemenėlė, diržas arba kelnių juosmuo. Tačiau tikrai ne kiekvienas apgamas gali tapti vėžio priežastimi. Iš pažiūros didelis, negražus, netgi grėsmingai atrodantis apgamas gali niekada netapti piktybinis, o nedidelė, galbūt patinkanti, pasigėrėjimą kelianti dėmelė ant odos – suvėžėti. Todėl visada reikia tartis su specialistais – jie paaiškins, kuriems apgamams reikia tik kosmetinės priežiūros, o kuriuos būtina stebėti atidžiau ir saugoti.
iMed