+2
-1
+1

„Kol balso neprarandame, tol nesuvokiame jo reikšmės“, — sako otorinolaringologas Evaldas Butkus. Gydytojas perspėja, jog balso aparatą žalojame rėkaudami, netausodami jo mutuojant, vartodami alkoholį, netaisyklingai kalbėdami arba dainuodami, o ypač — rūkydami.

Sveikas balsas pats gražiausias Bene didžiausią žalą balsui daro rūkymas. Manoma, jog 70— 80 tūkstančių surūkytų cigarečių yra ta raudona linija, kurią peržengus labai padidėja gerklų, plaučių, skrandžio, šlapimo pūslės vėžio rizika Kasdien rūkant po 20 cigarečių, per metus jų susidaro apie 7000, tad per 10 metų surūkome apie 70 tūkstančių cigarečių. Faktai bauginantys, tačiau kiekvienas skirtingai vertina pavojaus riziką. „Pats gražiausias yra įprastas balsas, atitinkantis žmogaus amžių ir lytį. Reikėtų išsiugdyti sau patogų, maloniai skambantį balsą. Lavinamas ir treniruojamas balsas tampa gerokai stipresnis, platesnio diapazono“, — dalijasi patirtimi gydytojas.
 
  Sudėtingas procesas Nors kalbėjimas atrodo natūralus ir paprastas procesas, balso aparatą sudaro sudėtingi organai ir sistemos balsui kurti, o pagrindinis vaidmuo susidarant balsui atitenka balso klostėms. Jos pagal poreikį gali atsipalaiduoti, įsitempti, keisti savo storį. Reikšmės turi tai, kokiu greičiu ir kokiu slėgiu oras yra iškvepiamas — skirtingai veikiamos balso klostės skleidžia skirtingus garsus. Garsams formuoti svarbus plaučių tūris, gerklės forma, lūpų bei liežuvio padėtis, dantų būklė, nosies ertmės ir prienosinių sinusų anatominė sandara bei funkcionavimas. Balsui reikšmės turikrūtinės, kaklo, ryklės ir gerklų raumenų būklė. Beje, balso klostes judinantys raumenys yra patys „greičiausi“ kūno raumenys. Visų organų sąveika nulemia balso aukštį, tembrą, garsumą ir toną. Moterų ir vyrų balsas skiriasi dėl balso klosčių ilgio, storio, balso dėžutės ir plaučių tūrio bei kiti matmenų skirtumų.
 
  Priežasčių daug Užkimimas — balso kokybės sutrikimas, pablogėjimas. Jis gali būti įgimtas ar įgytas. Įvairių balso sutrikimų pasitaiko vaikystėje. Jie susiję su netinkamu balso vartojimu, ypač rėkimu, balso lavinimu muzikinio ugdymo kolektyvuose, infekcinių židinių, t. y. adenoidų, lėtinio tonzilito negydymu. Priklausomai nuo priežasties, užkimimas gali prasidėti staiga ar palaipsniui, būti nežymus ar ryškus. Kartais gali būti karščiavimas, sutrikęs rijimas ar net kvėpavimo sutrikimas, kai sunku įkvėpti. Užkimimo priežastis gal būti įvairios uždegiminės bei neuždegiminės ligos. Dažniausiai užkimimas išsivysto kaip peršalimo ligos tąsa ir neretai praeina savaime. Užsitęsęs užkimimas dažniausiai būna lėtinės gerklų ligos — lėtinio laringito, balso klosčių darinių, funkcinių gerklų ligų, balso klosčių paralyžių ar gerklų vėžio — pasekmė. O lėtinių gerklų ligų dažniausia priežastis yra gastroezofaginio refliukso liga, sustiprinanti kitų kenksmingų faktorių įtaką balso klostėms arba savo ruožtu nulemianti lėtinį užkimimą. Kitos užkimimo priežastys: infekcija (tuberkuliozė), alergija, autoimuninės ligos, nepiktybiniai augliai, kitų sistemų (širdies, plaučių, nervų, psichinės) ligos.
 
  Diagnozuojama per vėlai Anot mediko, pavojingiausia užkimimo priežastis — gerklų vėžys. Darbingo amžiaus žmonėms gerklų vėžio priežastis yra rūkymas. Pensinio amžiaus žmonėms gerklų vėžiui atsirasti įtakos gali turėti gastroezofaginio refliukso ligos viršstemplinė forma. Didesnė rizika susirgti gerklų vėžiu tiems, kurie dirba su greitai garuojančiomis cheminėmis medžiagomis, ypač dažų, lako ar naftos pramonėje.„Dažniausiai diagnozuojame trečios ar net ketvirtos stadijos gerklų vėžį. Tai, žinoma, labai apmaudu, nes pirminė vėžio diagnostika nėra sudėtinga, — tvirtina gydytojas. — Daugumai žmonių balso klostes galima apžiūrėti su gerklų veidrodėliu. Detaliau balso klosčių būklė įvertinama endoskopinio ir mikroskopinio tyrimo metu.“ Jeigu užkimimas tęsiasi ilgiau negu tris savaites, būtina specialisto konsultacija. Žmonės dažnai neteisingai diagnozuoja savo ligą, įvertindami ją kaip „peršalimą“, arba mano “patekę į skersvėjį“. „Tada jie užsiima savigyda ir jau tuomet tikrai “viso gero“ ankstyvai diagnostikai bei efektyviam vėžio gydymui. Šios ligos atveju bloga pasveikimo prognozė tolygi blogai gyvenimo prognozei“, — sako E. Butkus.

iMed / Siauliu krastas

LOR ligos