Kauno medicinos universiteto klinikų Akušerijos – ginekologijos klinikoje pirmą kartą Lietuvoje atliktos dvi radikalios II tipo gimdos pašalinimo operacijos minimaliai invaziniu (laparoskopiniu) būdu.

Taip pat vėl pradėtos atlikti radikalios gimdos pašalinimo pro makštį operacijos. Operacijos, esant gimdos kaklelio vėžiui, atliktos vienai jaunai, kitai – vyresnio amžiaus moteriai. Įprastai tokios operacijos atliekamos laparatomijos būdu – t.y. atviruoju būdu šalinant gimdą. Pasak operacijas atlikusios gydytojo akušerio – ginekologo, doc. Skirmanto Kajėno, minimaliai invazinių operacijų pagrindinis privalumas yra tas, kad rezultatas gaunamas toks pats, kaip atliekant ir įprastiniu būdu, t.y. pašalinama gimda ir galimai naviko pažeisti limfmazgiai, bet pooperacinis laikotarpis yra daug trumpesnis, be to, mažesnis kraujo netekimas operacijos metu, mažesnė pooperacinių komplikacijų rizika, pooperacinis laikotarpis lengvesnis, moteris daug greičiau yra darbinga, gyvena įprastinį ir pilnavertį gyvenimą. Kontraindikacijų, kodėl moteriai negalėtų būti atlikta minimaliai invazinė operacija, yra nedaug. Visos trys minimaliai invazinės gimdos pašalinimo operacijos pavyko sėkmingai.

Pasak doc. S. Kajėno, tokių operacijų reikėjo mokytis – prieš 2 metus į Kauną atvykęs specialistas iš Berlyno, Charite universitetinės ligoninės, prof. Christhardt Köhler padarė pirmąją limfmazgių pašalinimo laparoskopu operaciją Akušerijos – ginekologijos klinikoje, vėliau šios operacijas jau buvo pradėtos atlikti ir Akušerijos-ginekologijos klinikoje dirbančių gydytojų. Prieš 2 savaites doc. S. Kajėnas grįžo iš stažuotės Vokietijoje, Humbolto universiteto Akušerijos-ginekologijos ir Charite universitetinėje klinikose, kur mokėsi atlikti gimdos pašalinimo operaciją minimaliai invaziniu būdu – tokią praktiką pritaikė grįžęs į Lietuvą, atlikdamas dvi pirmąsias operacijas. Pasak doc. S. Kajėno, minimaliai invazinių gimdos pašalinimo operacijų būtų galima atlikti ir daugiau, ir didesnės apimties, tik tą padaryti stabdo instrumentų ir aparatūros trūkumas.
Pasak Akušerijos-ginekologijos klinikos vadovės, prof. Rūtos Nadišauskienės, visame pasaulyje šiuo metu vyrauja tendencija, kad chirurgija turi būti kuo mažiau invazinė. Ieškoti tokių būdų, kad liga būtų gydoma kuo mažiau traumuojant pacientą Laparoskopinių operacijų eros pradžioje abejota, ar šios operacijos bus taikomos vėžio atvejais, bet šiuo metu šis klausimas išspręstas laparoskopijos naudai. Visą ginekologinę onkopatologiją galima operuoti laparoskopijos būdu. Tyrimų duomenimis, yra įrodyta, kad chirurginė intervencija, kuri atliekama minimaliai invaziniu būdu, gali būti tokia pat radikali. Dėl to kuriama įranga ir instrumentai, leidžiantys atlikti minimaliai invazines procedūras. Pasaulines tendencijas atspindi Akušerijos-ginekologijos klinikos operacijų spektro pokyčiai – mažėja laparotomijų – gimdos pašalinimo operacijų atviruoju būdu, o daugėja laparoskopinių ir vaginalinių operacijų – 2003 m. klinikoje buvo atliktos 685 laparotominės histerektomijos, 2007m. – 436. Jei 2003m. buvo atlikta 513 laparoskopinių operacijų , tai 2007m. tokių operacijų skaičius padidėjo iki 625 per metus. 2003 m. buvo atlikta 508 vaginalinės histerektomijos, 2007 – 784 operacijos 2006 m. buvo atlikta 50 laparoskopu asistuojamųjųj vaginalinių gimdos pašalinimo operacijų, o 2007 – 102 tokios operacijos. „Labai džiaugėmės galėdami taikyti naują filosofiją ir požiūrį į žmogų, nors tokias operacijas valstybė vertina kol kas nepakankamai. Taip pat, medikų visuomenėje dar gajus mitas, kad minimaliai invazinė operacija yra mažesnio efektyvuno – tai nėra tiesa, nes rezultatas gaunamas tas pats ar net geresnis. Minimaliai invazinės operacijos reikalauja aukštos chirurgo kvalifikacijos, pasirengimo, instrumentų, o taip pat – jas galima atlikti tik ligoninėje, kur dirba daugiadisciplininė specialistų komanda – kvalifikuoti anesteziologai, patologijos tarnyba, onkologai“ – sakė prof. R. Nadišauskienė.

Eglė Žemaitienė
KMUK atstovė spaudai
Tel. 8 682 68423
El.paštas: atstove.spaudai@kmuk.lt