Pagal ministro įsakymu numatytą tvarką, nuo šiol visi įtariami susirgimai tymais, raudonuke ar susirgimai, pasireiškiantys panašiu į tymų, raudonukės bėrimą, karščiavimą bus tiriami laboratoriškai, atliekamas kiekvieno atvejo epidemiologinis tyrimas bei bendradarbiaujama su tarptautinėmis organizacijomis laboratorinės diagnostikos klausimais.

Iki šiol raudonukė ar tymai buvo diagnozuojami pagal klinikinius simptomus. Dabar bus būtinas ir laboratorinis diagnozės patvirtinimas.

Atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijas, bus siekiama gerinant tymų, raudonukės ir įgimto raudonukės sindromo epidemiologinę, laboratorinę priežiūrą ir užtikrinant profilaktinius skiepus – mažinti sergamumą, mirtingumą tymais ir raudonuke bei pašalinti vietinius tymus ir raudonukę Europos regione.

2006 m. Lietuvoje buvo registruota 110 raudonukės atvejų, 2007 m. – 13 atvejų, o 2008 m. nebuvo registruota nė vieno raudonukės atvejo. Tymai Lietuvoje diagnozuojami dar rečiau, 2006 m. ir 2008 m. tymais sirgo po vieną vaiką, o 2007 m. – nė vieno tymų atvejo.

Tymai ir raudonukė – tai skiepais valdomos užkrečiamos ligos. Lietuvoje nuo 1998 metų vaikai du kartus skiepijami tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcina. Šalyje paskiepijama ne mažiau 90 proc. 2 metų amžiaus vaikų pirmąja ir 6-7 metų amžiaus vaikų – antrąja vakcinos doze.
 

SAM info